Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Վիկտորիա Նուլանդին
Փետրվարի 13-ին Մյունխենում արտգործնախարար Էդվարդ Նալբանդյանը հանդիպեց Ամերիկայի Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի տեղակալ Վիկտորիա Նուլանդին:
Զրուցակիցները գոհունակություն հայտնեցին երկկողմ հարաբերությունների բարձր մակարդակի կապակցությամբ, կարևորեցին վերջին տարիներին Հայաստանի և Միացյալ Նահանգների միջև բարեկամական գործընկերության ամրապնդմանն ուղղված քայլերը։ Էդվարդ Նալբանդյանը և Վիկտորիա Նուլանդը մտքեր փոխանակեցին տարբեր ոլորտներում փոխգործակցության հետագա զարգացման ուղիների շուրջ։
Հայաստանի արտգործնախարարը և ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալն անդրադարձան տարածաշրջանային և միջազգային հրատապ խնդիրների:

Edward Nalbandian’s Meeting With Victoria Nuland
On February 13, in Munich Foreign Minister Edward Nalbandian had a meeting with Victoria Nuland, the US Assistant Secretary of State.
The sides expressed satisfaction with the high-level of bilateral relations, attached importance to the steps undertaken in recent years towards the consolidation of friendly partnership between Armenia and the United States. Edward Nalbandian and Victoria Nuland exchanged views on the ways of further development of cooperation in various fields.
The Foreign Minister of Armenia and the US Assistant Secretary of State touched upon pressing regional and international issues
Edward Nalbandian and Victoria Nuland discussed the process of settlement of the Nagorno-Karabakh issue.