ԻՊ-ն ռումբերի պատրաստման համար նյութեր է ստանում Թուրքիայից. փորձագետներ
«Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորումը ռումբեր պատրաստելու համար նյութեր է ստանում ավելի քան 20 երկրներից՝ այդ թվում նաև Թուրքիայից և ԱՄՆ-ից։ Այս մասին ասվում է բրիտանական Conflict Armament Research կազմակերպության զեկույցում։
Կազմակերպության փորձագետներն ուսումնասիրել են ավելի քան 700 բաղադրիչ, որոնք հայտնաբերվել են ԻՊ-ի՝ ռումբ պատրաստելու համար նախատեսված շինություններում, ինչպես նաև չպայթած սարքավորումներում։ Նրանք պարզել են, որ ռումբերի համար անհրաժեշտ քիմիական նյութերի մեծ մասը պատրաստում են Թուրքիայի և Իրաքի ընկերությունները։
Ռումբերի պատրաստման համար զինյալներն առավել հաճախ օգտագործում են ամոնիումի նիտրատ։ Հեռակառավարվող ռումբերը, որպես կանոն, պայթեցվում են էժան բջջային հեռախոսներով։
Ընդհանուր առմամբ՝ ռումբերի համար նյութեր ահաբեկիչները ստանում են Թուրքիայից, Իրաքից, ԱՄՆ-ից և ևս 20 երկրներից, որոնց թվում՝ Բրազիլիան, Կանադան, Ճապոնիան։

Эксперты: ИГ получает компоненты для изготовления бомб из Турции и США
Террористическая группировка "Исламское государство" получает компоненты для изготовления бомб из более чем 20 стран, включая Турцию и США. Об этом, как передает lenta.ru, говорится в докладе британской организации Conflict Armament Research.
Эксперты организации изучили в общей сложности более 700 компонентов, найденных в мастерских ИГ по изготовлению бомб, а также извлеченных из несработавших взрывных устройств. В частности, они выяснили, что большая часть необходимых для бомб химических веществ, а также детонаторов изготавливается компаниями в Турции и Ираке.
Чаще всего боевики используют при изготовлении бомб нитрат аммония, который применяется в качестве удобрения. Дистанционный подрыв бомб, как правило, осуществляется при помощи дешевых мобильных телефонов.
В целом компоненты для своих бомб террористы получают, помимо Турции, Ирака и США, еще из примерно 20 стран, в том числе Бразилии, Канады и Японии.