ԻՊ շուրջ 20 հազար գրոհայինի անձնական տվյալները հայտնվել են ԶԼՄ-ներում
Բրիտանական Sky News ալիքը հայտնել է, որ ստացել է փաստաթղթերի հասանելիություն, որոնք պարունակում են «Իսլամական պետություն» ահաբեկչական խմբավորման 22 հազար գրոհայինների անձնական տվյալներ: Նշվում է, որ փաստաթղթերը պարունակում են ջիհադականների հասցեներ, հեռախոսահամարներ, ինչպես նաև նրանց ընտանիքների մասին տեղեկություններ: Նրանց մեծ մասը Արևմտյան Եվրոպայի և ԱՄՆ-ի քաղաքացիներ են:
Ընդհանուր առմամբ ցուցակում ներառված են 51 երկրների քաղաքացիներ, ովքեր խմբավորմանն անդամակցելու համար ստիպված է եղել հայտնել անձնական տեղեկություն` պատասխանելով 23 հարցերի: Այս փաստաթղթի թվային տարբերակը հեռուստաալիքին է փոխանցել խմբավորման նախկին անդամներից մեկը, ով նշել է, որ ԻՊ-ն այլևս չի առաջնորդվում իսլամական կարգերով:

Личные данные более 20 тысяч боевиков ИГ попали в СМИ
Телеканал SkyNews получил в свое распоряжение документы, которые содержат информацию о 22 тысячах боевиков террористической группировки "Исламское государство", передает "Корреспондент".
Корреспондент канала сообщил, что в документах содержатся адреса, телефонные номера и контакты членов семей джихадистов. Большинство из них граждане стран Западной Европы и США. Всего в списках указаны имена граждан 51 страны.
Документы представляют собой анкеты из 23 вопросов.
Многие из указанных номеров телефонов еще действуют, и, по всей вероятности, ими пользуются радикалы или их родственники.
Документы в цифровом виде выкрал бывший член ИГ, представившийся как Абу Хамед. По его словам, в ИГ больше не придерживаются правил исламского поведения, и это вынудило его уйти оттуда.