Վրաստանը չի բացառել 2016-ին Ռուսաստանի հետ վիզային ռեժիմի չեղարկումը
Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների կարգավորման հարցերով Վրաստանի վարչապետի հատուկ ներկայացուցիչ Զուրաբ Աբաշիձեն չի բացառել, որ արդեն 2016 թվականին կվերացվի երկրների միջև վիզային ռեժիմը, հաղորդում է РИА Новости-ն։
Մարտի 16-ին Պրահայում ՌԴ արտգործնախարարի տեղակալ Գրիգորի Կարասինի հետ նախատեսված հանդիպումից առաջ Աբաշիձեն հայտարարել է, որ ռուս գործընկերոջ հետ կքննարկի արդեն երկու ամիս գործող պարզեցված վիզային ռեժիմի մանրամասները:
«Մենք կքննարկենք, թե ինչպես է գործում վիզային ռեժիմը, կա՞ն արդյոք մեր կողմից խնդիրներ և հարկավո՞ր է մեզ ինչ-որ բան անել այդ ուղղությամբ: Վիզային ռեժիմն իսկապես զգալիորեն պարզեցվել է, և մենք չենք բացառում, որ այս տարի այն ընդհանրապես կվերացվի»,- հայտարարել է Աբաշիձեն: Նրա խոսքով՝ օրակարգում կլինեն նաև առևտրա-տնտեսական, տրանսպորտային և մարդասիրական հարցեր:

Грузия не исключила отмены виз с Россией в 2016 году
Спецпредставитель премьер-министра Грузии по вопросам урегулирования отношений с Россией Зураб Абашидзе не исключил, что уже в 2016 году будет снят визовый режим между странами, передает РИА Новости.
Перед запланированной на 16 марта в Праге встречей с заместителем главы МИД РФ Григорием Карасиным Абашидзе заявил, что обсудит с российским коллегой детали действующего уже два месяца упрощенного визового режима.
"Мы обсудим то, как действует визовый режим, есть ли проблемы с нашей стороны и нужно ли нам что-то сделать в этом направлении. Визовый режим и правда существенно упростился, и мы не исключаем, что в этом году он вообще будет снят", - заявил Абашидзе. По его словам, в повестке дня будут также торгово-экономические, транспортные и гуманитарные вопросы.