Գերմանիայում Facebook-ի «լայքերը» ճանաչել են անօրինական
Գերմանական Դյուսելդորֆի դատարանն անօրինական է ճանաչել Facebook սոցցանցի՝ կայքերում տեղադրված «LIKE» կոճակի միջոցով անձնական տվյալների փոխանցումը, հայտնում է Independent-ը:
Դատավճռի համաձայն՝ Peek & Cloppenburg ընկերությունն առանց համապատասխան ծանուցման անձնական տեղեկություն է հավաքել իրեն պատկանող Fashion ID վեբկայքի միջոցով, որը զբաղվում է հագուստի վաճառքով:
Հաղորդվում է, որ տվյալներն ուղարկվել են, անկախ նրանից՝ օգտատերը սեղմել է «LIKE» կոճակը, թե` ոչ: Այժմ գաղտնիության խախտման յուրաքանչյուր բացահայտված դեպքի համար կազմակերպությանը սպառնում է մինչև 250 հազար եվրոյի չափով տուգանք:
Facebook-ում տեղի ունեցածը համարում են մասնավոր դեպք, որը վերաբերում է միայն կոնկրետ մեկ կայքի անցյալին:

В Германии признали незаконными "лайки" Facebook
Суд Дюссельдорфа, Германия признал незаконной передачу личных данных через размещенную на сайтах кнопку "Мне нравится" социальной сети Facebook, сообщает "Коррепондент".
Судовое постановление гласит, что компания Peek & Cloppenburg без соответствующего уведомления собирала персональную информацию с помощью прналежащего ей вебсайта Fashion ID, который занимается продажей одежды.
Сообщается, что данные отправлялись независимо от того, нажимал ли пользователь кнопку "Мне нравится". Теперь торговой организации грозит штраф вплоть до 250 тысяч евро за каждый установленный факт нарушения приватности.
В компании Facebook считают произошедшее частным случаем, который касается лишь прошлого одного конкретного сайта. "Кнопка "Мне нравится", как и многие другие функции, которые используются для вовлечения веб-сайтов, является общепринятой, легальной и важной частью Интернета, и решение этого не изменит", - утверждает представитель социальной сети.