Մեծ Բրիտանիայի 250 խոշոր գործարար կողմ է երկրի՝ ԵՄ կազմից դուրս գալուն
Մեծ Բրիտանիայի 250 խոշոր գործարարներ կոչ են անում քվեարկել երկրի՝ ԵՄ կազմից դուրս գալու օգտին՝ նշելով, որ ԵՄ անդամակցությունը խանգարում է Մեծ Բրիտանիայի տնտեսական զարգացմանը: Այս մասին հայտնում է The Guardian-ը:
Նման կոչով են հանդես եկել HSBC բանկի նախկին ղեկավար Մայքլ Գեոգեհանը, հյուրանոցային ցանցի սեփականատեր Ռոկկո Ֆորտեն, JD Wetherspoons փաբերի եւ ռեստորանների ցանցի ղեկավար Թիմ Մարտինը և այլն:
Նշենք, որ Եվրամիությունից Մեծ Բրիտանիայի հնարավոր ելքի վերաբերյալ հանրաքվեն տեղի կունենա այս տարվա հունիսի 23-ին:

250 Business Leaders for Brexit
A group of British business leaders are calling people to vote for Brexit in the upcoming referendum, saying that EU membership harms the UK’s economic prospects, the Guardian reports.
Among the 250 business leaders is the former boss of HSBC, but the bank itself has said it is in favor of the UK to stay in the EU. Another prominent supporter of Berxit is David Ross, a founder of Carphone Warehouse.
Sir Rocco Forte, the hotelier and son of Italian immigrants, has also put his name on the list of Brexiters, along with John Caudwell, the founder of Phones4U, etc.