Միջուկային անվտանգության գագաթաժողով. ԻՊ -ն ևս օրակարգում է
Վաշինգտոնում մարտի 31-ից ապրիլի 1-ը կկայանա Միջուկային անվտանգության գագաթաժողովը, որին մասնակցելու են ավելի քան 50 երկրների և միջազգային կազմակերպությունների ղեկավարներ: Նշենք, որ այն միջուկային անվտանգությանը նվիրված չորրորդ և վերջին միջազգային գագաթաժողովն է: Հիշեցնենք, որ առաջին գագաթաժողովն անցկացվել է 2010 թվականին Վաշինգտոնում՝ ԱՄՆ-ի նախագահ Բարաք Օբամայի նախաձեռնությամբ: Վերջինիս կարծիքով՝ միջուկային ահաբեկչությունը մեր օրերում մարդկության համար ամենալուրջ սպառնալիքներից է:
Վաշինգտոնի գագաթաժողովի նպատակն էր բարելավել համաշխարհային միջուկային անվտանգությունը` ընդլայնելով համագործակցությունը և ձեռք բերելով կոնկրետ պայմանավորվածություններ, որոնք ուղղված կլինեն միջուկային նյութերի և օբյեկտների անվտանգության բարձրացմանը: Գագաթաժողովի արդյունքում ընդունվել է Վաշինգտոնյան աշխատանքային ծրագիրը, որն իրենից ներկայացնում է կոնկրետ գործողությունների ծրագիր ուղղված միջուկային անվտանգության սպառնալիքի նվազեցմանը:
2012 թվականին Սեուլում և 2014 թվականին Հաագայում կայացան միջուկային անվտանգության հաջորդ գագաթաժողովները, որոնց ժամանակ, գործողությունների վաշինգտոնյան պլանը համալրվել է որոշ կետերով: Նշենք, որ այս գագաթաժողովներին ավելացել է նաև մասնակիցների թիվը:
Առաջիկա համաժողովում, Սպիտակ տան հաղորդագրության համաձայն, կարծարծվեն «այն քայլերը, որոնք կարելի է համատեղ ձեռնարկել, որպեսզի նվազագույնի հասցվի բարձր հարստացված ուրանի օգտագործումը, ապահովվի խոցելի նյութերի անվտանգությունը, հակահարված տրվի միջուկային մաքսանենգությանը, ինչպես նաև զսպվեն, բացահայտվեն ու խափանվեն միջուկային ահաբեկչության փորձերը»: Գագաթաժողովի շրջանակներում կքննարկվի նաև ԻՊ դեմ պայքարի հարցը: «Մենք կօգտագործենք այդ հնարավորությունը, որպեսզի քննարկենք ԻՊ դեմ պայքարում ընդհանուր ջանքերը», - նշել է Օբաման: Բազմաթիվ փորձագետներ նշում են, որ ԻՊ նպատակ ունի իր ահաբեկչություններում օգտագործելու քիմիական, կենսաբանական և միջուկային նյութեր:
Հատկանշական է նաև, որ այս ձևաչափն օգտագործվում է նաև երկկողմ քննարկումներ կազմակերպելու և տարաբնույթ խնդիրներ քննարկելու համար: Նշենք, որ առաջիկա գագաթաժողովին մասնակցում են նաև Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներ Սերժ Սարգսյանը և Իլհամ Ալիևը:Այս փաստը որոշ լրատվամիջոցներին առիթ տվեց ենթադրելու, որ Վաշինգտոնում կկայանան Սարգսյան-Ալիև հանդիպում, սակայն հայկական կողմն արդեն հերքել է նման հնարավորությունը:

Гипотетическая угроза "ядерного терроризма" - на саммите в Вашингтоне
В Вашингтоне 31 марта - 1 апреля пройдет Саммит по ядерной безопасности с участием руководителей более чем 50 стран мира и международных организаций. Отметим, что это четвертый и последний саммит по ядерной безопасности: первый состоялся в Вашингтоне в 2010 году, после чего подобные форумы прошли в Сеуле в 2012 и в Гааге в 2014 годах. Отметим, что идея проведения таких саммитов принадлежит президенту США Бараку Обаме, по мнению которого в настоящее время ядерный терроризм представляет собой наибольшую угрозу для человечества. Как отмечают в Белом доме, благодаря этим "трем саммитам удалось достичь реального улучшения в плане безопасности ядерных материалов и в укреплении международных институтов, поддерживающих ядерную безопасность".
Цель проведения таких саммитов - расширить сотрудничество и достичь конкретных соглашений, направленных на повышение безопасности ядерных материалов и объектов. На предстоящем саммите, согласно сообщению Белого дома, продолжится дискуссия по поводу угроз (ядерной безопасности), будут выявлены шаги, которые могут быть предприняты совместно для сокращения использования высокообогащенного урана, обеспечения безопасности уязвимых ядерных материалов, борьбе с ядерным распространением и предотвращении попыток ядерного терроризма", передает РИА Новости. Ядерные испытания, проводимые Пхеньяном, не станут центральной темой предстоящего саммита по ядерной безопасности в Вашингтоне, хотя этот вопрос будет подниматься.
Как заявил помощник госсекретаря США по вопросам международной безопасности и нераспространению Томас Кантримен, ряд ключевых проблем в атомной сфере, такие, как соглашения по ядерной программе Ирана, решались "за рамками этого саммита", который будет сфокусирован преимущественно на угрозе ядерного терроризма, передает ТАСС.
Отметим, что в рамках саммита будет обсуждаться гипотетическая угроза "ядерного терроризма" со стороны террористической группировки "Исламское государство". "Мы будем использовать эту возможность, чтобы обсудить общие усилия в борьбе против ИГИЛ", - заявил Обама. Многие эксперты говорят о намерении ИГ использовать химические, биологические и ядерные материалы во время террористических атак.
Следует отметить, что формат саммита также используется для организации двусторонних встреч. В этом контексте пресса писала, что в Вашингтоне состоится встреча президентов Армении и Азербайджана, которые также принимают участие в саммите. Однако эту информацию опровергла армянская сторона. Сегодня американский сопредседатель Минской группы ОБСЕ Джеймс Уорлик также подтвердил, что на полях саммита встреча Саргсян-Алиев не планируется.