Իսլամիստ-ահաբեկիչների գործողությունները միայն քրիստոնյա աշխարհի դեմ չեն ուղղված
Դեռ Բրյուսելում ահաբեկչության շոկը չէր վերացել, և ահա նոր ահաբեկչություն, այս անգամ՝ Արևելքում: Հիշեցնենք, որ մարտի 27-ին Պակիստանի Փենջաբ նահանգի Լահոր քաղաքի Գուլշան-ի-Ակբար զբոսայգում Յուսուֆ անունով մահապարտը պայթեցրեց իրեն, ինչի արդյունքում զոհվել է 75 մարդ, ավելի քան 300-ը վիրավորվել են, որոնց մեծ մասը կանայք ու երեխաներ են: Ահաբեկչության համար պատասխանատվությունն իր վրա է վերցրել «Ջամաաթ-ուլ-Ահրար» խմբավորումը (ըստ նրա առաջնորդի, իրենք հավանություն են տալիս ԻՊ-ի գործողություններին), որը 2014-ի օգոստոսին հեռացել է «Պակիստանի թալիբների շարժումից»: Ահաբեկիչները պաշտոնապես ԻՊ-ի հետ կապ չունեն, սակայն գործում են նրանց սխեմայով և նույն մեթոդներով:
Հաղորդվել է, որ ահաբեկչության թիրախը եղել են քրիստոնյաները, որոնք այդ օրը կաթոլիկական Զատիկ էին նշում, մինչդեռ դրանից մի քանի օր առաջ Հռոմի Պապը մուսուլմանների ոտքերն էր լվանում՝ ասելով, որ «մենք եղբայրներ ենք»:
Լահորում արյունալի ահաբեկչությունը պաշտոնապես դատապարտել և իրենց ցավակցությունն են հայտնել Ռուսաստանը, ԱՄՆ-ը, Իրանը, Վատիկանը, Ֆրանսիան, Կանադան, Գերմանիան, Մեծ Բրիտանիան:
Վերջին երեք տարում Պակիստանում թալիբների կազմակերպած ահաբեկչությունները բազմաթիվ մարդկանց կյանք են խլել: Այսպես, 2013թ. սեպտեմբերի 22-ին Փեշավարում երկու մահապարտ իրենց պայթեցնում են տեղի եկեղեցում, արդյունքում զոհվում է 82 հոգի, վիրավորվում 130-ը:
2014թ. դեկտեմբերի 16-ին, նորից Փեշավարում 9 զինված ահաբեկիչներ ներխուժում են ռազմական ուսումնարան, որտեղ սովորում էին 10-18 տարեկան երեխաներ: Սպանվում է 145 մարդ, վիրավորվում՝ 114-ը: Պատասխանատվությունն իր վրա է վերցնում Թեհրիկ-է Թալիբան խմբավորումը՝ հայտարարելով, որ այս կոտորածն իրենց վրեժն է Հյուսիսային Վազիրիստանում պակիստանյան բանակի ռազմական գործողություններին: Հենց հաջորդ օրը Պակիստանի կառավարությունը վերացնում է մահապատժի մորատորիումն ահաբեկչության համար դատապարտված անձանց առնչությամբ:
Իսկ հնարավո՞ր էր այս ամենը կանխել: Կարող ենք ասել՝ այո: Թալիբան շարժումը, չնայած իր արմատականությանը, մինչև 2001թ. այնքան էլ տհաճություն չէր պատճառում: Սակայն, երբ ԱՄՆ-ն Աֆղանստանում տապալեց թալիբների ռեժիմը, նրանք տեղափոխվեցին հարևան Պակիստան և իրենց գրաված տարածքը կոչեցին Վազիրիստան Իսլամական Էմիրություն: Տեղի բնակչությունը չբողոքեց, քանի որ այստեղ գերակշռում էին անջատական տրամադրությունները և, բացի այդ, այստեղի ցեղերի էթնիկական կազմը մոտ էր թալիբների էթնոսին: Մինչև հիմա վազիրիստանցիները թալիբների հետ միասին կռվում են Պակիստանի կառավարության դեմ, սակայն ահաբեկչական գործողությունների չեն մասնակցում:
Որոշ քաղաքական գործիչներ կարծիք են հայտնում, թե այս ահաբեկչությունները նշանակում են իսլամական ահաբեկիչների կողմից պատերազմի հայտարարում քրիստոնյա աշխարհին՝ օրինակ բերելով 2015թ. ապրիլին Լիբիայում 30 քրիստոնյաների մահապատիժը, դեկտեմբերին սիրիական Թել-Թամեր քաղաքում ԻՊ-ի ահաբեկչությունը քրիստոնյաների դեմ (20զոհ), 2016թ. փետրվարին նույն շրջանում տեղի 200 քրիստոնյաներին պատանդ վերցնելը և 5 եկեղեցիների ավերումը, մարտի 25-ին Յեմենում կաթոլիկ քահանայի խաչումը և 16 միանձնուհիների սպանությունը:
Չի կարելի ասել, որ իսլամիստների գործողություններն ուղղված են միայն քրիստոնյա աշխարհի դեմ: Չէ՞ որ նրանց կողմից նաև բազմաթիվ մուսուլմաններ են սպանվել և բազմաթիվ պատմական հուշարձաններ են ոչնչացվել: Խոսքն այստեղ հնագույն քաղաքակրթությունների վերացման և համաշխարհային տիրապետության մասին է: Իսկ դա թույլ չտալու համար անհրաժեշտ է ահաբեկչության դեմ միասնական և համախմբված պայքար աշխարհի բոլոր ուժերի կողմից՝ անկախ կրոնից:

Действия террористов-исламистов направлены не только против христианского мира
Еще не прошел шок после теракта в Брюсселе, как был осуществлен другой теракт - на этот раз на Востоке. Напомним, что в пакистанском городе Лахор штата Пенджаб, в парке Гюльшан-Акбар, смертник по имени Юсуф взорвал себя, в результате чего погибли 75 человек, более 300 ранены, большинство из которых женщины и дети. Ответственность за террористический акт взяла на себя группировка "Джамаат уль-Ахрар", которая в августе 2014-го вышла из "Движения талибанов Пакистана" (согласно заявлениям лидера "Джамаат уль-Ахрар", они одобряют действия "Исламского государства"- ИГ). Официально террористы не связаны с ИГ, однако действуют по тем же схемам и методам.
Сообщалось, что целью террористов были христиане, которые в этот день отмечали католическую Пасху. Между тем, за несколько дней до этого теракта Папа Римслий омыл ноги мусульман, говоря им, что "мы - братья".
Кровавый террор в Лахоре официально осудили и выразили свои соболезнования Россия, США, Иран, Ватикан, Франция, Канада, Германия, Великобритания.
За последние три года организованные талибами теракты в Пакистане отняли жизни многих людей. Так, 22-го сентября 2013-го года в Пешаваре два смертника взорвали себя в местной церкви, в результате чего погибли 82 человека и были ранены 130.
16-го декабря 2014-го года вновь в Пешаваре 9 вооруженных террористов ворвались в военное училище, где учились дети от 10 до 18 лет. Было убито 145 и ранено 114 человек. Ответственность на себя взяла группировка Техрик-е Талибан, заявившая, что это побоище является их местью в ответ на действия пакистанской армии в Северном Вазиристане. Уже на следующий день правительство Пакистана отменяет мораториум на смертную казнь для осужденных за террористические действия.
Возможно ли было все это предотвратить? Можем сказать – да! Движение "Талибан", несмотря на свой радикализм, до 2001-го года не причиняло столько неприятностей. Однако когда США в Афганистане свергнули режим Талибана, они переместились в соседний Пакистан и занятую ими территорию назвали Исламским Эмиратом Вазиристана. Местное население не протестовало, поскольку в этой области превалировали сепаратистские настроения и, кроме того, этнический состав местных племен был близок к этносу талибан. До сих пор вазиристанцы вместе с талибами воюют против правительственных войск Пакистана, однако в террористических действиях не принимают участия.
Некоторые политические деятели выражают мнение, что эти теракты означают объявление войны со стороны исламских террористов христианскому миру, приводя в пример казнь 30-ти христиан в Ливии в апреле 2015-го года, теракт против христиан (20 жертв) со стороны ИГ в декабре того же года в сирийском Тель-Тамере, взятие в заложники 200 христиан в том же районе в феврале 2016-го года и разрушение 5-и церквей, казнь на кресте католического пастыря и убийство 16-и монашек в марте того же года в Йемене.
Нельзя сказать, что действия исламистов направлены только против христианского мира. Ведь ими убиты и множество мусульман, разрушены многочисленные исламские  исторические памятники. Речь здесь идет об уничтожении древнейших цивилизаций и о мировом господстве. А для того, чтобы остановить это – необходима совместная, сплоченная борьба всех сил мира, независимо от религии.