ԱՄՆ պետքարտուղարը ԼՂ հակամարտող կողմերին զսպվածության կոչ է արել
ԱՄՆ-ն վճռականապես դատապարտում է Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության գոտում հրադադարի լայնածավալ խախտումները`նշելով, որ հակամարտությունը ռազմական լուծում չունի, և ԱՄՆ-ն, որպես ՄԽ համանախագահող երկիր, հավատարիմ է կողմերի հետ աշխատանքին՝ տևական և բանակցային խաղաղության հասնելու համար:
Նման հայտարարությամբ է հանդես եկել ԱՄՆ պետքարտուղար Ջոն Քերին՝ ցավակցելով բոլոր զոհերի ընտանիքներին ու կողմերին կոչ արել զսպվածություն ցուցաբերել և խստորեն հետևել հրադադարին:
«Անկայուն իրավիճակը ցույց է տալիս, թե ինչու պետք է կողմերն անհապաղ բանակցությունների նստեն ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների հովանու ներքո՝ հակամարտության լուծման համապարփակ համաձայնագրի հասնելու համար»,- հայտնել է Քերին:

NKR: Kerry Calls the Sides to Enter into an Immediate Negotiation
"The United States condemns in the strongest terms the large-scale ceasefire violations along the Nagorno-Karabakh Line of Contact, which have resulted in a number of reported casualties, including civilians," the US Secretary of State John Kerry said, the US State Department writes.
"We extend our condolences to all affected families. We urge the sides to show restraint, avoid further escalation, and strictly adhere to the ceasefire. The unstable situation on the ground demonstrates why the sides must enter into an immediate negotiation under the auspices of the OSCE Minsk Group Co-Chairs on a comprehensive settlement of the conflict.
We reiterate that there is no military solution to the conflict. As a co-chair country, the United States is firmly committed to working with the sides to reach a lasting and negotiated peace," the statement reads.