Իրանի ռազմական կցորդը հրավիրվել է ՀՀ պաշտպանության նախարարություն
Ապրիլի 4-ին Հայաստանի Հանրապետությունում Իրանի Իսլամական Հանրապետության դեսպանության ռազմական կցորդ, գնդապետ Հոսեին Շեյխին հրավիրվել է Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարություն: Ռազմական կցորդին ընդունել է ՀՀ պաշտպանության նախարարի առաջին տեղակալ Դավիթ Տոնոյանը, տեղեկացնում է ՀՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հանդիպման առիթը ԻԻՀ Արևելյան Ատրպատականի նահանգապետի տեղակալ Շաբեստարի հայտարարությունը և դրան առնչվող ադրբեջանական լրատվամիջոցներով շահարկվող լուրն այն մասին, իբր արցախյան ուժերի կողմից հրետակոծության հետևանքով Արևելյան Ատրպատական նահանգի Վերին Կոլիբեգլու գյուղում կան վիրավորներ և ավերածություններ: Իրանի ռազմական կցորդը չհաստատեց վիրավորների առկայության մասին տեղեկատվությունը և հայտնեց, որ իրանական կողմը դիմել է ինչպես հայկական, այնպես էլ ադրբեջանական կողմերին՝ առավելագույն ուշադրություն ցուցաբերել նման կարգի պատահարները բացառելու նպատակով:
Ճշտելով գյուղի աշխարհագրական կորդինատները, հայկական կողմը հայտնում է, որ նշված բնակավայրը գտնվում է արցախյան ուժերի թիկունքում, հետևաբար, հայկական ուժերի կողմից դրա հրետակոծումը քիչ հավանական է: հանդիպման ընթացքում նշվել է, որ այս փաստը շատ նման է սադրանքի և չի բխում հայկական կողմի շահերից:
Հանդիպման արդյունքում պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց շարունակել անմիջական շփումները՝ ապատեղեկատվության տարածումը բացառելու համար: Այս համատեքստում Արցախի պաշտպանական բանակը լրացուցիչ կուսումնասիրի հրետակոծման փաստը և համապատասխան կարգով կտեղեկացնի իրանական կողմին:

Военный атташе Ирана приглашен в минобороны Армении
Армения и Иран договорились о прямых контактах по Карабаху во избежание дезинформации, такая договоренность была достигнута в ходе встречи первого армянского замминистра обороны Давида Тонояна и военного атташе иранского посольства, полковника Хусейна Шейха. Об этом передает РИА Новости со ссылкой на пресс-службу армянского оборонного ведомства.
Поводом для встречи стала информация о том, что из-за обострения конфликта в Карабахе в одном из сел иранской провинции Восточный Атрпатакан якобы есть раненные и разрушения, так как туда попал артиллерийский снаряд. Военный атташе Ирана не подтвердил сведения о потерпевших и сообщил, что иранская сторона обратилась как к армянской, так и к азербайджанской сторонам быть более внимательными во избежание подобного рода происшествий.
"В ходе встречи было отмечено, что этот факт очень похож на провокацию, и не исходит из интересов армянской стороны", - говорится в сообщении. По итогам встречи была достигнута договоренность о продолжении прямых контактов во избежание дезинформации.
В сообщении отмечается, что Армия обороны Карабаха дополнительно проверит факт бомбардировки и сообщит полученные сведения иранской стороне.