​«Ղարաբաղցիները չփախան». Դվորնիկով
«Արցախյան դիմադրությունը դառնում է ո՛չ միայն հզոր ռազմական ուժ, այլև բոլորովին անսպասելի գաղափարական մարտահրավեր առկա պոստմոդեռն ապրելակերպին, որտեղ ժողովուրդը ժողովուրդ չէ, կառավարությունը կառավարություն չէ: Որտեղ խաղաղ պայմաններում կատարյալ մարդ է համարվում սպառող մարդը, իսկ ծանր պայմաններում՝ փախչող մարդը՝ փախստականը:
Դա է պատճառը, որ աշխարհն այժմ վախեցած աչքերն է տրորում, հետևում ժպտացող տղամարդկանց, ովքեր պատրաստվում են կռվել ու պայքարել հանուն իրենց եղբայրների, հողի, հանուն այն տղայի, որին սպանեցին հենց դպրոցի շեմին:
Եթե ​​ղարաբաղցիները փախչեին, նրանք ամենայն հավանականությամբ մի քանի գերմանական գյուղեր կստանային իրենց տրամադրության տակ, կլվային ոտքերը Հռոմի Պետրոսի հրապարակում, նրանց հետևից կվազվզեին BBC-ի և CNN-ի լրագրողները:
Իսկ նրանք չեն փախչում: Ընդհակառակը, հայ միլիոնատերը հարազատ որդուն դուրս է հանում իր հարմարավետ Օքսֆորդի համալսարանից և ուղարկում պայքարելու, և ոչ թե էլիտար զորամասեր, այլ հենց առաջնագիծ ռուսական «սոլնցեպյոկերի» տակ, քանի որ իր համար շատ ավելի կարևոր է ունենալ տղամարդ որդի, քան առաջատար տնտեսագետ որդի:
Ես շատ մտահոգված եմ Արցախով: Ես շատ նախանձում եմ Արցախին, որտեղ լեռնային օդում այնքան խիտ է կենտրոնացած կյանքի իմաստը, որ այն կարող ես ուտել անգամ գդալով, ինչպես տաք սպասը», - նման գրություն է թողել ֆեյսբուքյան իր էջում Ռուսաստանի քաղաքացի Դենիս Դվորնիկովը:

Дворников: карабахцы не побежали
"Арцахское сопротивление становится не только мощной военной силой, но и совершенно неожиданным мировоззренческим вызовом для существующего постмодернистского уклада, в котором народ - не народ, государство - не государство. Где в мирной жизни идеалом является Человек Потребляющий, а в суровых условиях - Человек Бегущий - беженец.
Именно поэтому мир находится в оторопи, трет глаза, наблюдая, как улыбающиеся мужчины едут воевать за своих братьев, за землю, за того мальчишку, которого какой-то мудак-артиллерист убил на пороге школы.
Если бы карабахцы побежали, то им тоже, вероятно, выделили парочку немецких деревень, помыли бы ноги на площади Петра в Риме, носились бы с ними плачущими с CNN на BBC.
А они не побежали. Наоборот, армянский миллионер выдергивает сына из уютного Оксфорда и отправляет воевать, и не в элитную часть, а на передовую под российские "солнцепеки". Потому что ему важнее иметь сына мужчину, а не сына ведущего экономиста.
Я очень переживаю за Арцах. Я очень завидую Арцаху, где в горном воздухе сосредотачивается такой густой смысл жизни, что его можно уже есть ложкой, как горячий спас", - такую надпись в соцсети Фейсбук сделал сегодня россиянин Денис Дворников.