​«Ղարաբաղցիները չփախան». Դվորնիկով
«Արցախյան դիմադրությունը դառնում է ո՛չ միայն հզոր ռազմական ուժ, այլև բոլորովին անսպասելի գաղափարական մարտահրավեր առկա պոստմոդեռն ապրելակերպին, որտեղ ժողովուրդը ժողովուրդ չէ, կառավարությունը կառավարություն չէ: Որտեղ խաղաղ պայմաններում կատարյալ մարդ է համարվում սպառող մարդը, իսկ ծանր պայմաններում՝ փախչող մարդը՝ փախստականը:
Դա է պատճառը, որ աշխարհն այժմ վախեցած աչքերն է տրորում, հետևում ժպտացող տղամարդկանց, ովքեր պատրաստվում են կռվել ու պայքարել հանուն իրենց եղբայրների, հողի, հանուն այն տղայի, որին սպանեցին հենց դպրոցի շեմին:
Եթե ​​ղարաբաղցիները փախչեին, նրանք ամենայն հավանականությամբ մի քանի գերմանական գյուղեր կստանային իրենց տրամադրության տակ, կլվային ոտքերը Հռոմի Պետրոսի հրապարակում, նրանց հետևից կվազվզեին BBC-ի և CNN-ի լրագրողները:
Իսկ նրանք չեն փախչում: Ընդհակառակը, հայ միլիոնատերը հարազատ որդուն դուրս է հանում իր հարմարավետ Օքսֆորդի համալսարանից և ուղարկում պայքարելու, և ոչ թե էլիտար զորամասեր, այլ հենց առաջնագիծ ռուսական «սոլնցեպյոկերի» տակ, քանի որ իր համար շատ ավելի կարևոր է ունենալ տղամարդ որդի, քան առաջատար տնտեսագետ որդի:
Ես շատ մտահոգված եմ Արցախով: Ես շատ նախանձում եմ Արցախին, որտեղ լեռնային օդում այնքան խիտ է կենտրոնացած կյանքի իմաստը, որ այն կարող ես ուտել անգամ գդալով, ինչպես տաք սպասը», - նման գրություն է թողել ֆեյսբուքյան իր էջում Ռուսաստանի քաղաքացի Դենիս Դվորնիկովը:

''The People of Karabakh Did nor Run Away'': Dvornikov
"Artsakh resistance not only becomes a powerful military force, but also a completely unexpected ideological challenge to the existing post-modern lifestyle in which the people are not people, the government is not a government. A lifestyle where the ideal person in peace is a one, who consumes and in harsh conditions, a person, who runs, a refugee.
That is why the world is frightened, it rubs its eyes, watching the smiling men who go to fight for their brothers, for their land, for the boy who was killed on the way to school by an artilleryman.
If the people of Karabakh fled, they would have likely be given a couple of German villages, they would wash their feet in Peter's Square in Rome.
But they did not run away. On the contrary, an Armenian millionaire pulls out his son of his comfortable Oxford University and sends to fight, and not to the elite unit, but right to the frontline under the Russian TOC 1. Because it is more important for him to have a son – a real man, and not a son - a leading economist.
I am very worried about Artsakh. I am very envious of Artsakh, where in the mountainous air there is such a thick meaning of life, that it can be eaten with a spoon, like a hot Armenian ʺSpasʺ" this was written by a Russian Denis Dvornikov on his Facebook page.