Միջազգային հանրության «կանաչ լույսն» Ադրբեջանին
Այն կարծիքը, որ ապրիլի սկզբին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմաններին սանձազերծված քառօրյա պատերազմը միջազգային հանրության անտարբերության ուղղակի հետևանք է, հնարավոր է հեշտությամբ ապացուցել, եթե փորձենք վերհիշել և ըստ ժամանակագրության դասակարգել Ադրբեջանի նախագահի ելույթներում վերջին շրջանում օգտագործված հիմնական թեզերը: Դրանց միջոցով  վերջինս կարծես փորձում էր միջազգային հանրության, և առաջին հերթին՝ միջնորդների համբերությունը հասկանալու համար, թե որքան հեռու Ադրբեջանը կարող է գնալ:
Ռազմական բյուջեն մեծացնելու հետ մեկտեղ Ադրբեջանի ղեկավարը  նաև աստիճաբար ուժգնացրեց իր ռազմական հռետորաբանությունը՝ բացահայտ սպառնալիքներ ուղղելով նախ Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը, այնուհետև՝ Հայաստանի Հանրապետությանը: Հետո արդեն հերթը հասավ  Մինսկի խմբի համանախագահությանը, ինչը դրսևորվեց ադրբեջանական կողմի՝  Մինսկի խմբի այս տարիներին իրականացրած աշխատանքը վարկաբեկելու փորձերով: Ադրբեջանական կողմը չբավարարվեց միայն սպառնալիքներով, այլ դիմեց կոնկրետ քայլերի:  Նման քայլերի շարքում կարելի է դիտարկել վերջինիս կողմից  ագրեսիայի պարբերաբար հրահրումը սահմաններին,  երկու ժողովուրդների միջև վստահության ամրապնդմանն ուղղված առաջարկների մերժումը,   Մինսկի խմբի ձևաչափից բանակցությունները դուրս բերելու փորձերը և այլն:
Իհարկե, Ադրբեջանի նախագահ Ալիևի ելույթներում հայկական կողմերին ուղղված բացահայտ սպառնալիքների օրինակներ գտնելու համար ժամանակային առումով կարելի է ավելի հետ գնալ, սակայն իրադարձությունների զարգացման դինամիկան ցույց տալու համար պայմանականորեն դիտարկենք 2014 թվականի հուլիսի վերջը, օգոստոսի սկիզբը: Այդ ժամանակ Ադրբեջանը, հերթական անգամ խախտելով Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնական դրույթներից մեկը՝ ուժի և ուժի սպառնալիքի բացառումը, սահմաններին հրահրեց ագրեսիա, ինչը մի քանի օր շարունակվող լարվածության պատճառ դարձավ և խլեց մարդկային կյանքեր:
Ադրբեջանի նախագահը, որպես սահմաններին իր կողմից հրահրած ագրեսիայի ապացույց, օգոստոսի 7-ին իր թվիթերյան էջում կատարեց ավելի քան 60 հակահայկական գրառումներ՝ բայցահայտ պատերազմ հայտարարելով հայկական կողմերին և  սպառնալով  ծածանել ադրբեջանական  դրոշը ԼՂՀ Շուշի քաղաքում:  Ալիևի թվիթերյան այս գրառումները մեծ արձագանք ստացան միջազգային մամուլում և շրջանառվեցին, այդ թվում այնպիսի հեղինակավոր գործակալությունների կողմից, ինչպիսին են օրինակ The Independent-ը, The Guardian-ը, Al Jazeera-ն և այլն (նրանք դա մեկնաբանեցին՝ որպես նախադեպը չունեցող երևույթ, երբ երկրի նախագահն իր սոցիալական էջի միջոցով բացահայտ պատերազմ է հայտարարում մյուս երկրին): Այնուամենայինվ, միջազգային հանրությունն, ինչպես նաև Մինսկի խմբի համանախագահները,  այս առնչությամբ որևէ հասցեագրված հայտարարություններ անելուց զերծ մնացին:
Արդեն 2015 թվականի Մյունխենյան անվտանգության համաժողովի շրջանակներում «Ուկրաինայից անդի. չկարգավորված հակամարտությունները Եվրոպայում» թեմայով փետրվարի 7-ին տեղի ունեցած կլոր սեղանի ժամանակ, միջազգային հանրության այս անտարբերությունը թույլ տվեց Ադրբեջանի նախագահին ավելի հեռուն գնալ: Միջազգային այս հարթակում նա բացահայտ ընդունեց իր կողմից հայկական զորքերի դեմ իրականացվող ագրեսիան: Իր ելույթում Ադրբեջանի նախագահը մասնավորապես նշեց. «Ի՞նչ է անում հայ զինվորը Աղդամում: Եթե չի ուզում սպանվի, թո′ղ չգնա Աղդամ: Թո′ղ մնա Երևանում, Գյումրիում»:
Ոգևորված նրանից, որ անգամ միջազգային հարթակներում իր կողմից բացահայտ ագրեսիայի ընդունման փաստը կարող է անտեսվել միջազգային հանրության կողմից,  նույն թվականի  մարտի 20-ին Բաքվում Նովրուզի տոնակատարությունների ժամանակ Ադրբեջանի նախագահն իր ելույթում այս անգամ էլ որոշեց սպառնալ ՄԱԿ-ի և ՀԱՊԿ անդամ պետություն հանդիսացող Հայաստանի Հանրապետությանը՝ խոստանալով ոչ միայն հետ վերցնել «օկուպացված տարածքները», այլև հասնել մինչև «հնագույն ադրբեջանական հողեր»՝ Երևան, Սևան և Զանգեզուր: Իր ելույթի ժամանակ նա մասնավորապես նկատեց.
«Հայ-ադրբեջանական, Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը պետք է լուծվի միայն միջազգային հանրության կողմից տարածքային ամբողջականության ճանաչման ճանապարհով: Դրանից հետո մենք՝ ադրբեջանցիներս, իհարկե, կվերադարձնենք մեր հնագույն հողերը՝ և՛ Էրիվանը, և´ Գեյչան, և´ Զանգեզուրի շրջանը»:
Անգամ այս սպառնալիքն անտեսվեց: Հերթն արդեն համանախագահներինն էր: Սույն թվականի հունվարի 29-ին ադրբեջանցի երիտասարդների հետ հանդիպման ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը Միսնկի խմբին մեղադրեց անգործության  մեջ և նրանց ներկայիս գործունեությունը որակեց որպես «բացարձակ անիմաստ» գործընթաց: Ալիևն ավելի հեռուն  գնաց՝ փորձելով հակամարտությանը հաղորդել կրոնական բնույթ, նշելով, որ Մինսկի խմբի կողմից Ադրբեջանի հանդեպ կրրառվող «երկակի ստանդարտների» պատճառն իրենց մուսուլման լինելու հանգամանքն է:
Իր խոսքում ուղղված համանախագահներին Ալիևն անգամ նրանց մեղադրեց ԵԽԽՎ կողմից չընդունված Ուոլթերի բանաձևի համար՝ հետևյալ հարցադրումներով փորձելով հեգնել և վարկաբեկել նրանց.
«Ո՞ւմ տեղն են իրենք իրենց դրել: Սա նշանակում է, որ իրենք պետք է իրենց իրավունք վերապահե՞ն  ճնշում գործադրել բոլոր միջազգային կառույցների վրա: Հրամայե՞լ բոլոր միջազգային կառույցներին»:
Միսկի խմբին ուղղված նման հայտարարություններից և արհամարհական հարցադրումներից  զատ, այս ընթացքում ադրբեջանական կողմը նաև շարունակում էր բանակցային սեղանին ցուցաբերել ապակառուցողական կեցվածք: Սա առավել ակնհայտ դարձավ, երբ վերջինս  մերժեց համանախագահների՝ կողմերի միջև վստահության ամրապնդմանն ուղղված առաջարկը, որով նախատեսվում էր սահմաններին տեղադրել հետքաննության մեխանիզմներ, որոնք թույլ կտային պարզե, թե որ կողմն է խախտել հրադադարը:
Նման անտարբերության ֆոնին Ադրբեջանի համար միանշանակ դարձավ, որ նա կարող է ավելիին գնալ, քան ակնկալում էր: Այլ կերպ ասած, միջազգային հանրության և, առաջին հերթին, միջնորդների լռությունն ադրբեջանական կողմի համար դարձավ «կանաչ լույս», ինչը հանգեցրեց քառօրյա պատերազմի, որը խլեց մարդկային կյանքեր՝ այդ թվում նաև անմեղ երեխաների և ծերերի: Սակայն անգամ այս դեպքում միջազգային հանրության արձագանքը չեղավ ադեկվատ, և միայն ԼՂՀ Պաշպանության բանակի շնորհիվ Ադրբեջանը ստացավ արժանի հակահարված, ինչի արդյունքում վերջինիս սպասումներն ու ակնկալիքները միանգամից և կտրուկ նվազեցին:

The "Green Light" of the International Community to Azerbaijan
The argument that the four-day war in the Karabakh-Azerbaijani borders in the beginning of April is a direct consequence of the indifference of the international community can be easily proved, if we try to remember and chronologically classify the recent statements of the Azerbaijani president and the main thesis used in them. Based on the analysis  on can think that  president of Azerbaijan, Ilham Aliyev,  tried to measure the patience of the international community, firstly of the Minsk-Group Co-Chairs, to see how far Azerbaijan can go.
In parallel with increasing the country’s military budget the head of Azerbaijan also intensified his war rhetoric making direct threats first to the Nagorno-Karabakh Republic, then to the Republic of Armenia. Afterwards it was the turn of Minsk Group Co-Chairs, when Azerbaijan tried to discredit their efforts in the process of the conflict resolution made so far. The Azerbaijani side did not only limited itself to threats, but turned to concrete steps. Among them one can identify Azerbaijani attempts to provoke aggression on the borders, to take out the negotiations from Minsk Group format and its refusal to accept the suggestions aimed at strengthening the trust between the two nations.
Of course one can go even back in the time to find direct threats against the Armenian sides in the statements made by the Azerbaijani president. However, to demonstrate the dynamics of the intensified war rhetoric, we can conditionally take the end of July and the beginning of August of 2014. At that time President of Azerbaijan, once more violating one of the main components of the Helsinki Final Act, refraining from the threat or use of force, provoked aggression on the borders. This resulted in the days of continuing escalation on the borders and took human lives.
As a proof to the aggression provoked by Azerbaijan, on August 7 Ilham Aliyev made more than 60 posts on his Twitter page directly declaring war to the Armenian sides and threatening to wave the Azerbaijani flag in the town of Shushi in NKR. Aliyev’s twitter posts had wide reaction in the international media and became circulated by such top ranking media agencies as the Independent, the Guardian, Al Jazeera and so on (they defined it as something unprecedented, when  a president of a country declares a war on his social page). In spite of this there was no addressed statement by the international community, including by the Minsk Group Co-Chairs.
Already on February 7, 2015 during the panel discussion "Beyond Ukraine - Unresolved Conflicts in Europe"  in the framework Munich Security Conference, the indifference of the international community allowed Azerbaijani president to go even further in his war rhetoric. On this international platform he openly accepted the aggression committed by Azerbaijan against the Armenian forces. In his speech Aliyev particularly noted: “What have Armenian soldiers forgotten in Agdam? If he does not want to be killed, then he shouldn't go to Agdam. Let him stay in his Yerevan, Gyumri, in his own country.”
Inspired by the fact that he can openly admit the aggression committed by them on the international platform and the international community can close eyes on it, in his speech on the occasion of  Nowruz on March 20, Aliyev  decided this time to address its threats to the UN and CSTO member state, Republic of Armenia, promising not only to take “occupied territories” but to reach to the “historical Azerbaijani lands Yerevan, Sevan, Zangezur.” In his speech he particularly noted:
“Armenian-Azerbaijan, Nagorno-Karabakh conflict should be resolved only in accordance with the principle of territorial integrity, as accepted by the international community. After it we, the Azerbaijanis, of course, will return our ancient lands, Yerevan, Geychay and Zangezur.”
Even this threat was neglected. It was the turn of the Co-Chairs. On January 29 of this year during the meeting with the Azerbaijani youth, president of Azerbaijan blamed the Minsk Group in inaction and labeled their present efforts as “absolutely senseless.” Aliyev went even further trying to attach religious nature to the conflict and explained the so called “double standards” of the Minsk Group against Azerbaijan by their being a Muslim country.
In his speech addressed to the Co-Chairs Aliyev even accused them in the failed Walter resolution of PACE, trying to mock and discredit them by the following questions:
“Who they think they are? Does it mean that they are going to make  a  pressure on all the international organizations? Are they going to give instructions to all the international organizations?”
In addition to such statements and defiant questions addressed to the Minsk Group Co-Chairs, Azerbaijan continued to demonstrate non-constructive stance around the negotiation table. This became even obvious when Azerbaijan refused the suggestion made by the Minsk Group to install investigating mechanisms on the borders, that will allow to find which of the sides violated ceasefire.
In the presence of such indifference it became clear for Azerbaijan, that it can go even further than expected. To put it otherwise, the silence of the international community and first of all of the Co-Chairs became a “green light” for Azerbaijan  which led to the four-day war and took the lives of many innocent children and elderly people. However even in this case the reaction by the international community was not adequate. Only due to NKR Defense Army Azerbaijan got a deserved counter blow which made its expectations and desires reduce immediately and dramatically.