Ադրբեջանի կողմից ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերի շահարկումն անտրամաբանական է
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած ոտնձգությունն ավարտվեց վերջինիս ակնհայտ պարտությամբ: Ադրբեջանը չկարողացավ լուծել իր առջև դրված խնդիրներից և ոչ մեկը՝ կրելով չարդարացված կորուստներ: Ավելին՝ պաշտոնական Բաքուն հերթական անգամ ողջ աշխարհին ներկայացավ իր ագրեսորի կեցվածքով:
Նման իրավիճակում անգամ Ադրբեջանն ընդգծված կերպով շարունակում է բարձրաձայնել ՄԱԿ ԱԽ-ի 4 բանաձևերի (822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) և 884 (1993)) իրականացման պահանջը՝ տպավորություն ստեղծելով, թե հայկական կողմը հրաժարվում է բանաձևերի կատարումից, իսկ Ադրբեջանը հավատարիմ է դրանց:
Եթե մինչ այժմ Ադրբեջանը բանակցային գործընթացում առաջընթացի բացակայության համար մեղադրում էր Հայաստանին՝ մատնացույց անելով այն հանգամանքը, թե Հայաստանը չի կատարում ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերը, ապա ապրիլյան ագրեսիայից հետո պաշտոնական Բաքուն հանդգնում է հայտարարել, որ նույն ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերի անկատարությունն է ստիպում Ադրբեջանին «ազատագրել իր տարածքները»:
Արդեն երկար տարիներ Ադրբեջանը շահարկում է ՄԱԿ ԱԽ-ի վերոնշյալ բանաձևերը՝ մոռանալով, որ դրանք հստակ պահանջներ են պարունակում նաև Ադրբեջանի համար:
Նշենք, որ ՄԱԿ ԱԽ-ի 4 բանաձևերն ընդունվել են 1993 թվականի ապրիլի 30-ից նոյեմբերի 12-ն ընկած ժամանակահատվածում: Ադրբեջանն ընտրողական մոտեցում է որդեգրել այս բանաձևերի նկատմամբ՝ շեշտը դնելով բանաձևերում առկա 2 պահանջների վրա, որոնցից առաջինը ենթադրում է «օկուպացիոն ուժերի անհապաղ դուրսբերում վերջին շրջանում բռնազավթված ադրբեջանական տարածքներից», իսկ երկրորդը կոչ է անում «կողմերին հետևել միջազգային մարդասիրական իրավունքի սկզբունքներին և նորմերին… և օգնել փախստականներին և ներքին տեղահանվածներին անվտանգ և արժանապատիվ վերադառնալ իրենց բնակավայրերը»: Ընդ որում, ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերը ՀՀ-ն հակամարտության կողմ չեն դիտարկում՝ կոչ անելով «ՀՀ կառավարությանը օգտագործել ԼՂ շրջանի հայերի նկատմամբ իր ազդեցությունը»: ՄԱԿ ԱԽ բանաձևերը հակամարտությունը բնութագրում են որպես «Ադրբեջանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի միջև» ծավալված խնդիր:
Իրականում ՄԱԿ ԱԽ-ի վերոնշյալ 4 բանաձևերի առաջնահերթ պահանջն է «անհապաղ դադարեցնել բոլոր ռազմական գործողություններն ու թշնամական ակտերը», առանց որի բանաձևերի մյուս դրույթների իրականացումն ինքնին անհնար է: Ադրբեջանն այս ողջ տարիների ընթացքում իր պատերազմական հռետորաբանությամբ, իսկ հիմա նաև ԼՂՀ-ի դեմ քառօրյա պատերազմով բառացիորեն ոտնահարում է ՄԱԿ ԱԽ-ի 4 բանաձևերի այս հիմնարար պահանջը: Հետևաբար, այսօր Ադրբեջանի կողմից այս բանաձևերի շահարկումն առնվազն անտրամաբանական է:
Բարձրաձայնելով ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերը կատարելու անհրաժեշտությունը՝ Բաքուն նաև անուղղակի նպատակ է հետապնդում հրաժարվել ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ձևաչափից և հարցի շուրջ քննարկումները տեղափոխել այլ հարթակ, այս դեպքում՝ ՄԱԿ: Չնայած Ադրբեջանի գործադրած ջանքերին՝ նրա նկրտումները, համենայն դեպս, այս պահին, պաշտպանություն չեն գտնում հակամարտության կարգավորմամբ զբաղվող ուժերի և միջազգային կազմակերպությունների կողմից: Բացի այդ, վերոնշյալ բանաձևերում նույն Անվտանգության խորհուրդը իր լիակատար աջակցությունն է հայտնում Մինսկի խմբի շրջանակներում խաղաղ բանակցային գործընթացին:
ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերը ևս մեկ կարևոր պահանջ են պարունակում, որի մասին Ադրբեջանում գերադասում են լռել: Բանաձևերի համաձայն՝ ՄԱԿ Անվտանգության խորհուրդը «հորդորում է տարածաշրջանի բոլոր պետություններին զերծ մնալ որևէ տեսակի թշնամական գործողություններից և որևէ տեսակի միջամտություններից, որը կհանգեցնի հակամարտության էլ ավելի սրմանը և կխաթարի խաղաղությունն ու անվտանգությանը տարածաշրջանում»: Այս դեպքում Ադրբեջանի դաշնակից Թուրքիայի ապակառուցողական կեցվածքը որևէ կերպ չի տեղավորվում ՄԱԿ ԱԽ-ի բանաձևերի տրամաբանության մեջ:
Վերոնշյալ բոլոր փաստերն ապացուցում են, որ հենց Ադրբեջանն է խափանել բոլոր չորս բանաձևերի իրականացումը` չկատարելով դրանցում ամրագրված հիմնական պահանջը: Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, ինչպես նաև մերօրյա իրողությունները՝ արդեն ժամանակն է արձանագրելու, որ այս բանաձևերն այլևս կյանքի իրավունք չունեն: Ինչպես «Արմեդիա» ՏՎԳ-ին տված հարցազրույցում ժամանակին նշել է իրավագետ-միջազգայնագետ Վիգեն Քոչարյանը, «ԼՂ առնչվող ԱԽ բանաձևերն իրենց պատմական առաքելությունը կատարել են»:

The Manipulation of the UN Security Council Resolutions by Azerbaijan is Illogical
The aggression of Azerbaijan against Nagorno-Karabakh Republic ended with apparent defeat. Azerbaijan did not manage to reach any of its goals, suffering unjustified losses. Moreover, official Baku once again showed the whole world its aggressive behavior.
Even in such circumstances Azerbaijan continues to raise the need to implement the United Nations Security Council resolutions (822 (1993), 853 (1993), 874 (1993) և 884 (1993)) concerning the conflict, creating an impression that the Armenian side refuses the fulfillment of resolutions, while Azerbaijan is committed to them.
Azerbaijan has been accusing Armenia of the lack of progress in talks up to now, pointing to the fact that Armenia has not yet implemented the UN Security Council resolutions. But after the April military actions Baku dares to declare that the fact that the UN Security Council resolutions are not implemented yet makes it "liberate its territories".
For many years Azerbaijan has been manipulating with these resolutions, forgetting that they contain clear requirements also for Azerbaijan.
It should be noted that that the UN Security Council resolutions were adopted during the period April 30 to November 12, 1993. Azerbaijan has adopted selective approach towards these resolutions, with an emphasis on two points of resolutions. The first one demands "immediate complete and unconditional withdrawal of all occupying forces from recently occupied areas of Azerbaijan" (882/1, 853/3, 874/5, 884/4). And the second one "calls for unimpeded access for international humanitarian relief efforts in the region" and "to assist refugees and displaced persons to return to their homes in security and dignity" (882/3, 853/11, 874/9,11, 884/7).
It should be noted that these resolutions do not consider the Republic of Armenia as a conflicting side. The last resolution (884/2) calls "upon the Government of Armenia to use its influence to achieve compliance by the Armenians of the Nagorno Karabakh region of the Azerbaijani Republic with resolutions 822 (1993), 853 (1993) and 874 (1993)". The UN Security Council resolutions describe the conflict as a problem that occurred "between Azerbaijan and Nagorno-Karabakh."
In reality the primary demand of these 4 resolutions is "the immediate cessation of all hostilities and hostile acts" (882/1, 853/2,3). Without its fulfillment the implementation of the remaining provisions is not possible. During all these years Azerbaijan has been violating the basic requirement of the UN Security Council resolutions. Today they do the same with four-day war against Nagorno-Karabakh Republic. Thus, the manipulations of these resolutions by Azerbaijan is at least illogical.
Raising the need to implement these resolutions, official Baku has an indirect intention to reject the format of the OSCE Minsk Group on the Nagorno-Karabakh conflict. Azerbaijan wants to take discussions to another platform, in this case, the United Nations. But the same UN Security Council in these resolutions expresses its support to the Minsk Group process (882/2,4, 853/6,7,8,13, 874/2,3,4,6,7,8,12, 884/3,5,8).
These resolutions have one more important demand. They "urge all States in the region to refrain from any hostile acts and from any interference or intervention which would lead to the widening of the conflict and undermine peace and security in the region" (853/10, 874/10, 884/6). Thus, Turkey's destructive position does not fit into the logic of the UN Security Council resolutions.
All these facts prove that it is Azerbaijan that violates these resolutions by not implementing their main demand. Taking into consideration this fact, as well as today's realities it is time to state that these resolutions do not have the right to life anymore.