Եվրախորհրդարանում կոչ են անում ճանաչել ԼՂՀ անկախությունը
Եվրախորհրդարանի ապրիլի 12-ին կայացած լիագումար նիստում, ի թիվս այլ հարցերի, անդրադարձ է արվել նաև Ղարաբաղում ստեղծված իրադրությանը։
Ապրիլի 2-5-ը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին ծավալված պատերազմական գործողությունների վերաբերյալ ելույթով հանդես է եկել ԵՄ արտաքին հարաբերությունների և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն հանձնակատար Ֆեդերիկա Մոգերինին: Նա ընդգծել է, որ Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության վերջին աճն ավելի հստակ է ցույց տվել, որ այս հակամարտությունը չունի ռազմական լուծում: «Մենք ակնհայտորեն չենք կարող համաձայնել ստատուս-քվոյին և մեր քաղաքական նպատակը պետք է լինի, որ կողմերը վերսկսեն բանակցությունները հակամարտության համապարփակ կարգավորման ուղղությամբ»,- շեշտել է Մոգերինին՝ ընդգծելով, որ ԵՄ-ն աջակցում է հակամարտության կարգավորման ուղղությամբ Մինսկի խմբի ջանքերին:
Ղարաբաղյան հակամարտության գոտում լարվածության աճի մասին ելույթ են ունեցել նաև մի շարք եվրախորհրդարանականներ, որոնց մեծ մասը հանդես է եկել հայամետ դիրքորոշմամբ:
Այսպես, Չեխիան ներկայացնող եվրապատգամավոր Յարոմիր Շտետինան իր ելույթում մասնավորապես ընդգծել է այն հանգամանքը, որ Մինսկի խմբի համանախագահները կոչ են անում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահներին ընդունել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ներդրման առաջարկությունն այն պարագայում, երբ Հայաստանն արդեն դրան համաձայնել է:
Կիպրոսը ներկայացնող եվրապատգամավոր Մավրիդիս Կոստասը ևս իր ելույթում եվրախորհրդարանականների ուշադրությունն է հրավիրել հրադադարի ռեժիմի խախտումները հետաքննող մեխանիզմների կիրառումից Ադրբեջանի հրաժարվելու փաստի վրա: Եվրախորհրդարանում ունեցած ելույթի ժամանակ Կիպրոսի մեկ ուրիշ ներկայացուցիչ Էլենի Թեոխարուսը, նշել է, որ Ղարաբաղի բնակչության նկատմամբ Ադրբեջանի սանձազերծած վերջին հարձակումների առնչությամբ ԵՄ-ն պետք է պատժամիջոցներ կիրառի վերջինիս նկատմամբ: «Եվրամիությունը պետք է աջակցի Ղարաբաղի ժողովրդին, որը պայքարում է իր ազատության համար: Մենք պետք է ճանաչենք Լեռնային Ղարաբաղը և պատժամիջոցներ կիրառենք Ադրբեջանի նկատմամբ: Դա մեզ կմոտեցնի խաղաղության հաստատմանը»,- ասել է Թեոխարուսը:
ԼՂՀ ճանաչման կոչով հանդես է եկել նաև ԵԽ պատգամավոր Ֆրենկ Էնգելը: «Միակ բանը, որ այս դեպքում պետք է տեղի ունենա, ԼՂՀ ճանաչումը կլինի»,- ասել է նա: «Ադրբեջանն այսօր մնում է ագրեսոր, ինչպես ագրեսոր էր 24 տարի առաջ: Նա շարունակել է խախտել հրադադարն ավելի փոքր մասշտաբով և շատ երկար ժամանակով և դա անում է, որովհետև համոզված է, որ բոլոր հայերն այդ տարածաշրջանում պետք է անհետանան», - նշել է պատգամավորը՝ հավելելով, որ Ադրբեջանն է, որ չի ուզում որևէ փոխզիջման գնալ:
ԼՂՀ նկատմամբ Ադրբեջանի վարած ագրեսիվ քաղաքականության քննադատությամբ հանդես են եկել նաև մեծ Բրիտանիան ներկայացնող եվրապատգամավոր Չարլզ Թեննոքը, Լեհաստանը ներկայացնող Մարեք Յուրեքը, Ռումինիան ներկայացնող Բուշոյ Քրիստիան-Սիլվիուն:

В Европарламенте призвали признать Нагорно-Карабахскую Республику
В ходе стартовавшего накануне, 12 апреля, в Страсбурге пленарного заседания Европарламента состоялось обсуждение последней эскалации карабахского конфликта. С заявлением выступила Верховный представитель Европейского Союза по иностранным делам и политике безопасности Федерика Могерини, подчеркнув, что ЕС поддерживает усилия Минской группы ОБСЕ. В частности, она указала на важность механизма, предложенного ОБСЕ, по оценке нарушения режима прекращения огня. "Широкомасштабный конфликт не отвечает ничьим интересам и ни к чему не приведет. Необходимо политическое решение. И наша политическая цель должна заключаться в том, чтобы обе стороны возобновили переговоры с целью прийти к глобальному урегулированию конфликта", - отметила Могерини.
Эту тему в своих выступлениях затронули и депутаты Европарламента от Чехии и Кипра. Они, в частности, обратили внимание своих коллег на тот факт, что хотя Минская группа призывает все стороны принять эти механизмы, Армения уже согласилась на эти предложения. В своем выступлении депутат Европарламента от Кипра Элени Теохарус в свою очередь призвала признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, а также ввести санкции против Азербайджана. О том, что настало время признать независимость Нагорно-Карабахской Республики, заявил и депутат Европарламента от Люксембурга Франк Энгель, осудив при этом агрессию Азербайджана. "Азербайджан остается агрессором, каким был 24 лет назад. Он продолжал нарушать режим прекращения огня в меньших масштабах в течение длительного времени. Азербайджан поступает так, потому что верит, что все армяне должны исчезнуть из региона", - заявил Энгель, добавив, что именно Азербайджан не хочет идти на уступки.
Азербайджанскую агрессию против Нагорно-Карабахской Республики осудили и евродепутаты от Великобритании, Румынии, Польши. Однако надо отметить, что, к сожалению, подобные конструктивные заявления никак не влияют процесс урегулирования карабахского конфликта.