Իրադրությունն առաջնագծում. հակառակորդի կրակոցից ՊԲ զինծառայող է զոհվել
Ապրիլի 14-ի լույս 15-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին օպերատիվ իրադրությունը շարունակել է լարված մնալ: Առաջնագծի ողջ երկայնքով տարբեր տրամաչափի հրաձգային, դիպուկահարային ու ականանետային զինատեսակներից կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը խախտվել է ավելի քան 60 անգամ:
Իրավիճակն առավել անհանգիստ է եղել շփման գոտու հյուսիսային (Գյուլիստան), հյուսիսարևելյան (Թալիշ-Մարտակերտ), արևելյան (Մարտունի) և հարավային (Հադրութ) ուղղություններով, որտեղ ադրբեջանական կողմը բացի հրաձգային զինատեսակներից կիրառել է նաև 82 մմ-ոց (3 արկ), 60 մմ-ոց (12 արկ) ականանետեր և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (16 արկ), տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հատկանշական է, որ հակառակորդի կողմից ինչպես այս գիշեր, այնպես էլ վերջին երկու օրերի ընթացքում նախաձեռնված խախտումներն իրենց բնույթով աստիճանաբար վեր են ածվում միջադեպերի, որոնց արդյունքում լինում են նաև կորուստներ: Ապրիլի 14-ի գիշերը ժամը 23:20-ի սահմաններում Մարտունու ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում ստացած ՊԲ զինծառայող Մանվել Արմենի Գրիգորյանի դեպքը դրա ապացույցն է:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները իրենց մարտական խնդիրները կատարում են իրադրության զարգացման համահունչ և վստահորեն իրականացնում Արցախի սահմանների պաշտպանությունը: Առաջնային գծում տեղ գտնող միջադեպերից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:

Обстановка на передовой: погиб еще один армянский военнослужащий
По оперативным данным, в ночь с 14 на 15 апреля обстановка на линии соприкосновения карабахских и азербайджанских войск оставалась неизменной, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
ВС Азербайджана по всему периметру передовой линии из стрелкового оружия различного калибра, снайперского оружия и минометов свыше 60 раз нарушили устную договоренность о прекращении огня.
Наиболее неспокойной была ситуация на северном (Гюлистан), северо-восточном (Талиш-Мартакерт), восточном (Мартуни) и южном (Гадрут) направлениях линии соприкосновения, где азербайджанская сторона, помимо стрелкового оружия, применила 82-х (3 снаряда) и 60-миллиметровые (12 снарядов) минометы и гранатомет типа АГС-17 (16 снарядов).
"Инициированные противником нарушения как этой ночью, так и в течение последних двух дней по своему характеру постепенно перерастают в инциденты, которые приводят также к потерям.
Подтверждением тому является то, что 14 апреля около 23:20 вследствие стрельбы ВС Азербайджана в направлении Мартуни смертельное огнестрельное ранение получил военнослужащий Армии обороны Манвел Арменович Григорян", – говорится в сообщении.
Передовые подразделения Армии обороны выполняют поставленные перед собой боевые задачи в соответствии с развитием ситуации и с уверенностью осуществляют защиту границ Арцаха.
"Всю ответственность за последствия инцидентов, происходящих на передовой, несет азербайджанская сторона", – отмечается в сообщении.