Իրադրությունն առաջնագծում. հակառակորդի կրակոցից ՊԲ զինծառայող է զոհվել
Ապրիլի 14-ի լույս 15-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին օպերատիվ իրադրությունը շարունակել է լարված մնալ: Առաջնագծի ողջ երկայնքով տարբեր տրամաչափի հրաձգային, դիպուկահարային ու ականանետային զինատեսակներից կրակի դադարեցման շուրջ ձեռքբերված բանավոր պայմանավորվածությունը խախտվել է ավելի քան 60 անգամ:
Իրավիճակն առավել անհանգիստ է եղել շփման գոտու հյուսիսային (Գյուլիստան), հյուսիսարևելյան (Թալիշ-Մարտակերտ), արևելյան (Մարտունի) և հարավային (Հադրութ) ուղղություններով, որտեղ ադրբեջանական կողմը բացի հրաձգային զինատեսակներից կիրառել է նաև 82 մմ-ոց (3 արկ), 60 մմ-ոց (12 արկ) ականանետեր և ՀԱՆ-17 տիպի նռնականետ (16 արկ), տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը:
Հատկանշական է, որ հակառակորդի կողմից ինչպես այս գիշեր, այնպես էլ վերջին երկու օրերի ընթացքում նախաձեռնված խախտումներն իրենց բնույթով աստիճանաբար վեր են ածվում միջադեպերի, որոնց արդյունքում լինում են նաև կորուստներ: Ապրիլի 14-ի գիշերը ժամը 23:20-ի սահմաններում Մարտունու ուղղությամբ հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցից մահացու հրազենային վիրավորում ստացած ՊԲ զինծառայող Մանվել Արմենի Գրիգորյանի դեպքը դրա ապացույցն է:
Հաշվի առնելով այս հանգամանքը, ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները իրենց մարտական խնդիրները կատարում են իրադրության զարգացման համահունչ և վստահորեն իրականացնում Արցախի սահմանների պաշտպանությունը: Առաջնային գծում տեղ գտնող միջադեպերից բխող հետևանքների ողջ պատասխանատվությունը կրում է ադրբեջանական կողմը:

Situation on Frontline: the Opponent Continues Firing
According to operative data, on the night of April 15, the situation on NKR-Azerbaijani border remained unchanged, NKR Ministry of Defense informs.
The Azerbaijani armed forces with small arms of various calibers, sniper rifles and mortars, more than 60 times violated the oral agreement on a cease-fire.
The situation was the most restless on the northern (Gulistan), northeast (Talish, Martakert), eastern (Martuni) and southern (Hadrut) directions of the border, where the Azerbaijani side, in addition to small arms, used 82 x  and 60 -mm mortars and grenade launcher of AGS-17 type.
"The violations initiated by the opponent both during this night, and in the past two days in nature gradually turn into incidents, which also lead to losses.
A prove to this is that on April 14 at about 11:20 p.m. due to the firing of Azerbaijani Armed Forces in the direction of Martuni, Defense Army serviceman Manvel Grigoryan received a fatal gunshot," the statement of NKR Defense Ministry says.