Հայաստան-ՌԴ. փոխադարձ ակնկալիքներն ու պարտավորությունները
Ապրիլի 1-2-ին Ադրբեջանը փաստացի վերսկսեց պատերազմը՝ ձեռնարկելով լայնամասշտաբ հարձակում միաժամանակ մի քանի ուղղություններով, որի արդյունքում երկու կողմերն էլ կրեցին ծանր մարդկային կորուստներ: Ըստ պաշտոնական տվյաների՝ ապրիլի սկզբին՝ անմիջապես քառօրյա պատերազմի ընթացքում և դրան հաջորդած օրերին հայկական կողմը տվել է 92 զոհ (այդ թվում՝ քաղաքացիական անձիք), ադրբեջանական կողմի զոհերի թիվն, ըստ տարբեր աղբյուրների, գերազանցում է 200-ը: Քառօրյա այդ պատերազմի ընթացքում ադրբեջանական կողմը կիրառեց աննախադեպ քանակի ռազմական տեխնիկա, ականտես եղանք քաղաքացիական անձանց հանդեպ իրականացրած բռնությունների, բնակավայրերի հրթիռահրետանակոծման, ռազմական հանցագործությունների:
Այս իրավիճակն օրակարգ բերեց մի շարք քննարկումներ ու բանավեճեր թե´ հակամարտության կողմերում, թե´ միջազգային հանրության շրջանակներում՝ այդ թվում կապված երրորդ երկրների ազդեցության, այդ թվում՝ ռուսաստանյան գործոնի և հայ-ռուսական հարաբերությունների հետ:
Ինչպես միշտ, նման իրավիճակներում տարբեր կողմերից հնչեցին և´ ծայրահեղ մոտեցումներ, և՛ քիչ թե շատ օբյեկտիվ դիտարկումներ:
Կրկին անգամ դարձավ շատ արդիական հավասարակշիռ մոտեցում ցուցաբերելու ու ծայրահեղ մոտեցումների տարածումից զերծ մնալու խնդիրը: Ի վերջո, պատերազմն այս փուլում առնվազն կասեցվել է, իսկ քաղաքական գործընթացները շարունակվում են, և անհրաժեշտ է ցուցաբերել սառը դատողություն:
Անդրադառնանք ռուսաստանյան գործոնին և այս համատեքստում ՀՀ-ՌԴ հարաբերություններին:
Հայ-ռուսական հարաբերություններին առնչվող ցանկացած քննարկում բնական կերպով պրագմատիկ դատողություններին զուգահեռ պարունակում է նաև հաճախ հակասական, հուզական, էմոցիոնալ տարրեր: Դա բացատրվում է պատմության ողջ ընթացքում համատեղ ապրած բազմաթիվ էջերով, արժեքային համակարգերի նմանություններով ու տարբերություներով, պատմական հիշողությամբ ու սուբյեկտիվ մի շարք գործոններով: Սակայն, անհերքելի է, որ հայ և ռուս ժողովուրդները դարեր շարունակ միասին են կերտել իրենց պատմությունը և կապված են թե´ մշակութային, թե´ քաղաքակրթական, թե´ այլ բազում թելերով:
Բայց արդյո՞ք այս ամենի հետ մեկտեղ հնարավոր է մի կողմ դնել իրական քաղաքականությունն ու դրա ներքո կողմերի շահերը: Միանշանակ՝ ոչ: Շահերի մասին խոսելիս պատկերն ավելի կոռեկտ է դառնում, երբ դրանք դասակարգվում են՝ երկարաժամկետ կամ միջնաժամկետ և կարճաժամկետ ժամանակային կտրվածքների:
Երկարաժամկետ և միջնաժամկետ շահերի մասին խոսելիս, իհարկե, հնարավոր չէ անտեսել վերոնշյալ պատմական ու մշակութային կապերը, հասարակությունների մտերմությունը: Միաժամանակ, կարճաժամկետ կտրվածքով որոշ ժամանակահատվածներում շահերի և արժեքների միջև կարող են առաջանալ բախումներ, արձանագրվել հասարակական տրամադրությունների վայրիվերումներ: Սա գիտակցելով հանդերձ՝ անդրադառնանք ներկայիս իրական քաղաքականությանը:
Հայ-ռուսական հարաբերություններն ընդգրկում են շատ լայն շրջանակ, որն ամբողջությամբ ներառել մեկ հոդվածում իրատեսական չէ: Ուստի, կանդրադառնանք առանձին թեզերի, որոնք այս կամ այն կերպ առնչություն ունեն ստեղծված իրավիճակին, և որոնք այսօր կարևոր է դիտարկել, այդ թվում՝ աչքի առաջ ունենալով հանրությունների տրամադրությունները:
1. Հայաստանն ու Ռուսաստանը կապված են և երկկողմ՝ ռազմավարական դաշնակցային, և բազմակողմ հարաբերություններով՝ ընդգրկված են միևնույն անվտանգային համակարգում (ՀԱՊԿ), տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացներում (ԵԱՏՄ) և այլն: ՀԱՊԿ-ում և´ ՌԴ-ն, և´ ՀՀ-ն հիմնադիր երկրներ են, և այս կառույցում Հայաստանի ակտիվ ներգրավվածությունը, նախաձեռնողականությունն ու մեծ ներդրումը չի կարող հարցականի տակ դրվել որևէ մեկի կողմից:
Բացի այդ, Հայաստանում է գտնվում Հարավային Կովկասում ՌԴ միակ ռազմաբազան (Գյումրու 102-րդ ռազմաբազան), որի առաքելության մեջ ամրագրված է, որ «Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գտնվելու ժամանակաշրջանում բացի Ռուսաստանի Դաշնության շահերի պաշտպանության գործառույթների իրականացումից, Հայաստանի Հանրապետության Զինված ուժերի հետ համատեղ ապահովում է Հայաստանի Հանրապետության անվտանգությունը»:
Այս ամենի արդյունքում ցանկացած ողջամիտ մարդ, ով կփորձի իրերին նայել ՀՀ քաղաքացու կամ հայի աչքերով, կպատկերացնի որևէ սպառնալիքի առկայության դեպքում հայ հասարակության ակնկալիքները դաշնակցից։ Զուգահեռ, կհասկանա նաև Հայաստանի զարմանքն ու դժգոհությունը ՀԱՊԿ ու ԵԱՏՄ իր որոշ գործընկերների՝ օրինակ, Ղազախստանի ու Բելառուսի երբեմն արտահայտվող, մեղմ ասած, «ոչ գործընկերային» պահվածքի և Ադրբեջանին ցուցաբերվող աջակցության կապակցությամբ:
2. Ռուսաստանը Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացի միջնորդ երկիր է, որը եղել է նաև 1994թ.-ին կողմերի միջև կնքված հրադադարի պայմանագրի նախաձեռնողն ու հիմնական միջնորդը: Միաժամանակ, այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկիր է, որն ամենաբարձր մակարդակով մեծ ջանքեր է գործադրել և գործադրում հակամարտության կարգավորման գործընթացում:
Հետևաբար, բնական է, որ Ռուսաստանից ակնկալվում է մաքսիմալ չեզոքություն, Հայաստանի պարագայում՝ առնվազն մինչև որոշակի «կարմիր գծեր»: Եվ ակնկալել, որ այս հակամարտության համատեքստում Ռուսաստանը կորդեգրի բացահայտ հայամետ դիրքորոշում և աջակցություն կցուցաբերի Հայաստանին, այնքան էլ իրատեսական և կոռեկտ չէ:
3. 1994թ. հրադադարի ստորագրումից հետո 22 տարիների ընթացքում Հայաստանը զերծ է մնացել Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախությունը ճանաչելուց՝ դրանով փորձելով ցուցաբերել մաքսիմալ կառուցողականություն և չխաթարել բանակցային գործընթացը: Բնական է, որ համարժեք կառուցողականություն է ակնկալվել նաև հակամարտության մյուս կողմերից և երրորդ երկրներից:
Թողնելով մի կողմ գործընթացի մյուս մասնակիցներին՝ այս հարցին անդրադառնանք Ռուսաստանի հետ հարաբերությունների համատեքստում: Գործընթացներին տեղյակ ցանկացած մարդ կպատկերացնի, որ Հայաստանի կողմից ԼՂՀ անկախությունը չճանաչելը Ռուսաստանին՝ որպես միջնորդ և տարածաշրջանում բազմակողմանի շահեր ունեցող երկիր (առավել ևս ղրիմյան իրադարձություններից հետո), զերծ է պահում լրացուցիչ խնդիրներից։
4. Բոլորին հայտնի է Թուրքիայի կեցվածքն ու Հայաստանի հանդեպ վարած քաղաքականությունը, որն արտահայտվում է ոչ միայն հարյուրամյա վաղեմության Հայոց Ցեղասպանությունն ուրանալով, մերժողականությամբ ու դիվանագիտական հարաբերությունները վերականգնելու պատրաստակամության բացակայությամբ, Հայաստանի շրջափակման քաղաքականությամբ, այլև Ադրբեջանին ցուցաբերվող բազմակողմանի և հետևողական ակնհայտ աջակցությամբ: Կրկին այս ամենին տեղյակ ցանկացած մարդ պատկերացնում է, որ Թուրքիայի գործողությունները սահմանափակվում են այսքանով և չեն վերածվում Հայաստանի հանդեպ ոչ միայն քաղաքական գործողությունների, միայն ի հաշիվ նրա, որ Հայաստանը Ռուսաստանի հետ ունի ռազմավարական դաշնակցային հարաբերություններ և փոխադարձ պայմանավորվածություններ անվտանգության ոլորտում:
5. Ադրբեջանի վերջին արկածախնդրությունն իրականացվեց ռազմական տեխնիկայի լայնամասշտաբ կիրառմամաբ: Հայկական զինված ուժերի և բնակավայրերի դեմ կիրառված, բազմաթիվ զոհերի պատճառ դարձած ռազմական տեխնիկայի առյուծի բաժինը Ռուսաստանից գնված զինատեսակներն էին: Այդ թվում՝ կիրառվել են մասսայական ոչնչացման ռուսական այնպիսի զինատեսակներ՝ ինչպես «Սմերչ»-ը, «Սոլնցեպյոկ» ՏՕՍ և այլն: Դա բնականաբար, չէր կարող դժգոհության և զայրույթի ալիք չհարուցել հայ հասարակության մոտ:
Իհարկե, կարելի է այս ամենը փորձել բացատրել նրանով, որ զենք գնելու կամքի և ռեսուրսների առկայության պարագայում եթե չլինի Ռուսաստանը, զենքը ձեռք կբերվի այլ երկրից, և այդ զինատեսակները մեզ համար կլինեն ավելի քիչ կանխատեսելի: Դրանում կա որոշակի օբյեկտիվությունը: Կարելի է նաև պնդել, որ եթե զենքը վաճառում է Ռուսաստանը, դա իրեն հնարավորություն է տալիս ամբողջական պատկերացում կազմել տարածաշրջանում ռազմական ուժերի հարաբերակցության մասին և հավասարակշռություն պահպանել: Դա նույնպես կարող է օբյեկտիվ լինել:
Բայց դրա հետ մեկտեղ, ցանկացած ողջամիտ մարդ կհասկանա, որ երբ Ադրբեջանին զենք վաճառողը Հայաստանի ռազմավարական դաշնակիցն է ու հակամարության կարգավորման միջնորդը, Ադրբեջանի կողմից դա չի ընկալվում միայն որպես առքուվաճառքի գործարք: Ալիևը դա ընկալում է նաև որպես իր կողմից հնարավոր ռազմական գործողությունների իրականացման լուռ համաձայնություն:
Այս դրույթների շարքը կարելի է շարունակել, բայց ամբողջական կամ միջինացված պատկերը դրանից հազիվ թե փոփոխություններ կրի: Փոխարենը, դրույթների այս շարքը հիմնավորում և տեսանելի է դարձնում այն, որ կողմերի փոխադարձ ակնկալիքներն առնվազն անհիմն չեն: Ողջ  դրականը՝ թե´ արժեքային դաշտում, թե´ շահերի տեսակետից, թե´ իրական քաղաքականության շրջանակներում փոխադարձաբար կարևոր է, իսկ բացասական երևույթներից ու էլեմենտներից պետք է ոչ թե խուսափել կամ նյարդայնանալ, այլ միասին լուծումներ փնտրել:
Մեր կարծիքով, ՀՀ-ն ու ՌԴ-ն դատապարտված են հաշվի առնել և´ փոխադարձ շահերը, և´ յուրաքնաչյուրի «կարմիր գծերն» ու լուծումներ գտնել դրանք հաշվի առնելով: Սա ոչ միայն հնարավոր է, այլև անհրաժեշտ:
Եվ, վերջապես, այս ամենը չպատկերացնող կամ ոչ լիարժեք պատկերացնող անձիք, անկախ նրանից՝ նրանք Հայաստանում են, Ռուսաստանում՝ ճիշտ կլինի, որ ավելի լայնախոհ լինեն և պատմությունից սերտած դասերն ուղղեն նաև ապագան կերտելուն:
Հ.Գ. Միայն ու միայն մեզնից և, իհարկե, Հայաստանում ու Ռուսաստանում որոշում ընդունողներից է կախված, թե այս խնդիրների առաջացման ու դրանց հաղթահարման ընթացքում կուտակված փորձն ինչի կհանգեցնի: Առավել քան համոզված ենք, որ այս ամենի արդյունքում հնարավոր է ոչ թե միմյանց հակառակ շարժվել՝ ջրբաժաններ ստեղծելով, այլ ընդհակառակն՝ առավել սերտացման գնալ թե´ զգացմունքային, թե´ արժեքային, թե´ պրագմատիկ, թե´ իրական քաղաքականության դաշտերում:
Եվ, որպեսզի այս ամենը չթվան դատարկ խոսքեր, արժե ուշադրություն հրավիրել օրեր առաջ տեղի ունեցած Իսլամական համագործակցության կազմակերպության աշխատանքներին, որտեղ Թուրքիայի նախաձեռնությամբ նպատակ էր հետապնդվում իրենց ձեռնտու մոտեցմամբ բոլոր անդամ երկրների անունից անդրադարձ կատարել երեք հիմնական խնդրի՝ Ղարաբաղյան հակամարտությանը, Ղրիմին և Պաղեստինին: Եվ այդ բոլորի կողմից ընդունված փաստաթղթում իրենց լուման է ունեցել, կամ առնվազն մասնակցել է դրա ընդունմանը ոչ միայն Ադրբեջանը, այլև ՀԱՊԿ 6 անդամներից 3-ը՝ Ղազախստանը, Տաջիկստանը, Ղրղզստանը, իսկ մեր մյուս գործընկեր Բելառուսի նախագահն էլ մասնակցել է կոնֆերանսին և նույնիսկ հանդես է եկել ելույթով:

Армения-Россия: взаимные ожидания и взаимные обязательства
1-2 апреля Азербайджан, фактически, возобновил войну в Карабахе, начав широкомасштабное наступление одновременно по нескольким направлениям, что стало причиной многочисленных человеческих потерь с обеих сторон. По официальным данным, в начале апреля в течение четырехдневной войны и в последующие дни армянская сторона имела 92 жертвы (погибли в том числе гражданские лица), а потери азербайджанской стороны, согласно разным источникам, превышают 200 человек. За время этой четырехдневной войны Азербайджан использовал беспрецедентное количество военной техники, осуществил насилие в отношении гражданских лиц, подверг бомбардировкам населенные пункты, азербайджанские солдаты совершили военные преступления.
Эта ситуация стала поводом для жарких споров и обсуждений как в обществах сторон конфликта, так и среди международного сообщества. Темой для обсуждений в числе прочих стал фактор воздействия третьих стран, в том числе российский фактор и армяно-российские отношения.
Как всегда в таких ситуациях, с разных сторон звучали как радикальные подходы, так и более или менее объективные оценки.
В очередной раз актуализировалась необходимость сбалансированного и бдительного подхода, который бы не позволил преобладания радикальных настроений. В конце концов, война на этом этапе, как минимум, остановлена, а политические процессы продолжаются, и необходимо прагматично подходить к вопросу.
Обратимся к российскому фактору и в этом контексте - к отношениям Армении и России.
Любое обсуждение, касающееся армяно-российских отношений, естественным образом, вместе с прагматичными суждениями часто содержит в себе и противоречивые эмоциональные элементы. Это объясняется многовековой общей историей, сходством и различиями ценностных систем, исторической памятью и рядом субъективных факторов. Но остается неопровержимым тот факт, что армянский и русский народы на протяжении веков совместно строили историю и связаны целым рядом культурных, цивилизационных и других нитей.
Но даже принимая все это во внимание, возможно ли пренебречь реальной политикой и интересами сторон в этом контексте? Однозначно, нет! Говоря об интересах, для большей ясности уместно разделить интересы на две группы: долгосрочные или среднесрочные и краткосрочные.
В контексте долгосрочных и среднесрочных интересов невозможно пренебречь историческими и культурными отношениями армянского и русского народов, близостью обществ. В то же время, в краткосрочной перспективе между интересами и ценностями могут возникнуть противоречия и столкновения, и перепады общественных настроений естественны. Понимая это, обратимся к реальной политике сегодняшних дней.
Армяно-российские отношения покрывают обширный круг вопросов, который невозможно полностью отразить в одной статье. Поэтому рассмотрим несколько отдельных тезисов, которые так или иначе относятся к сформировавшейся ситуации и имеют особое значение, учитывая общественные настроения.
1. Армения и Россия связаны и двухсторонними отношениями, стратегическим союзничеством, и многосторонними, общей системой безопасности (ОДКБ), экономической интеграцией (ЕАЭС) и т.д. И Армения, и Россия являются странами-основательницами ОДКБ, и активное участие Армении в этой организации, ее инициативы и большой вклад ни у кого не могут вызвать сомнения.
Кроме этого, в Армении находится единственная на Южном Кавказе российская военная база (102-ая военная база в Гюмри), в миссии которой зафиксировано, что она "за период нахождения на территории Республики Армения, кроме выполнения функций по защите интересов Российской Федерации, совместно с Военными Силами Республики Армения будет обеспечивать безопасность Республики Армения".
В результате всего этого любой здравомыслящий человек, который попытается посмотреть на вещи глазами граждан Армении или армян, сможет представить ожидания армянского общества в случае какой-либо угрозы. Поймет он и возмущение и недовольство Армении в связи с мягко говоря "не партнерским" поведением некоторых из стран-членов ОДКБ и ЕАЭС, например, Казахстана и Белоруссии, и оказываемой с их стороны поддержки Азербайджану.
2. Россия является посредником процесса урегулирования карабахского конфликта, она была одной из основных инициаторов и посредников заключения перемирия в 1994 году. В то же время сегодня Россия - страна-сопредседатель Минской группы ОБСЕ, которая на самом высоком уровне вкладывала и продолжает вкладывать усилия в процесс урегулирования конфликта.
Следовательно, вполне естественно, что от России ожидают максимально нейтральной позиции, а что касается Армении, то, по крайней мере, и в этом вопросе предполагают определенные "красные линии". И ожидать, что в контексте этого конфликта Россия открыто займет проармянскую позицию и окажет поддержку Армении, не так уж и реалистично и корректно.
3. На протяжении 22 лет после заключения перемирия Армения воздерживается от признания независимости Нагорно-Карабахской Республики, тем самым пытаясь занимать максимально конструктивную позицию и не препятствовать переговорному процессу. Естественно, соразмерная конструктивность ожидается и от остальных сторон конфликта, и от третьих стран.
Оставляя в стороне других участников процесса, обратимся к данному вопросу в контексте отношений с Россией. Любой знакомый с процессом человек представляет, что непризнание независимости НКР со стороны Армении освобождает Россию от многих проблем -как посредника и страну, имеющую многовекторные интересы в регионе (тем более после событий в Крыме).
4. Всем известна позиция Турции и ее политика по отношению к Армении: отказ от признания Геноцида армян 1915 года, политика отрицания, отказ от восстановления дипломатических отношений, изоляция, плюс к этому - многосторонняя и последовательная поддержка Азербайджану.
И вновь: любой информированный в данном вопросе человек имеет представление о том, что действия Турции ограничиваются лишь вышеизложенным и не перерастают в неполитические действия против Армении только благодаря тому, что Армения находится в тесных стратегических отношениях с Россией, а между ними действуют договоренности в области безопасности.
5. Последняя авантюра Азербайджана была осуществлена с широким применением военной техники. Львиная доля техники, использованная против армянских вооруженных сил и населенных пунктов, ставшая причиной многочисленных жертв, была приобретена у России. В том числе было употреблено российское оружие массового уничтожения - такое как СМЕРЧ, ТОС "Солнцепек" и т.д. Это, естественно, не могло не вызвать волну негодования и возмущения в армянском обществе.
Конечно, можно попытаться все это объяснить тем, что при наличии желания и ресурсов для покупки оружия не будь России, найдутся и другие продавцы, и эти виды оружия для нас будут незнакомы и непредсказуемы - и в этом есть доля объективности. Можно также утверждать, что если оружие поставляет Россия, то она имеет представление о соотношении сил и может сохранять баланс сил в регионе, и это тоже может быть объективно.
Но, вместе с тем, любой здравомыслящий человек поймет, что когда Азербайджану продает вооружение стратегический союзник Армении и посредник урегулирования конфликта, Азербайджан это не воспринимает как просто сделку по купле-продаже. Для Алиева это -молчаливое согласие на возможное осуществление военных действий.
Этот ряд тезисов может быть продолжен, но общая или средняя картина от этого не изменится. При этом вышеизложенный ряд аргументов обосновывает и показывает, что взаимные ожидания России и Армении, по крайней мере, не безосновательны. Все положительное - как в сфере ценностей, так и интересов и реальной политики - взаимно важно, а всех негативных явлений надо не избегать или злиться из-за них, а надо вместе искать решения.
Армения и Россия обречены всегда учитывать как взаимные интересы, так и "красные линии" друг друга и искать решения в соответствии с ними. Это не только возможно, но и необходимо.
И в конце концов, люди, не представляющие или неполноценно представляющие это, вне зависимости от того, в Армении они находятся или в России, должны шире мыслить и направить в будущее уроки, полученные в истории.
P.S. Только от нас, и, конечно, от принимающих решения в Армении и России, зависит, к чему приведет опыт, полученный в процессе возникновения и преодоления этих проблем. Можно быть более чем уверенными, что в результате всего этого возможно не отдалиться друг от друга, выстраивая водоразделы, а наоборот, идти на большее сближение как в эмоциональном, в ценностном, так и в прагматичном пространствах, в реальной политике.
И чтобы это не казалось пустословием, надо обратить особое внимание на состоявшуюся на днях в Стамбуле конференцию Организации исламского сотрудничества (ОИС), на которой Турция преследовала цель от имени всех стран исламского мира выразить выгодные для себя позиции в вопросах Крыма, Карабаха и Палестины. И в принятии итогового документа конференции свой вклад внесли, или по крайней мере присутствовали там, не только Азербайджан и Турция, но, как минимум, трое из шести членов ОДКБ - Казахстан, Таджикистан, Киргизия, а президент нашего другого партнера Белоруссии участвовал в работе конференции и даже выступил с обращением.