Անհրաժեշտ է սկսել Թուրքիային Մինսկի խմբից դուրս մղելու գործընթաց
Ապրիլյան քառօրյա պատերազմը յուրահատուկ թեստ էր միջազգային հանրության արձագանքի ստուգման համար: Այս առումով առավել հետաքրքրական էր թերևս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամների (Ֆրանսիա, ՌԴ, ԱՄՆ /համանախագահներ/, Բելառուս, Գերմանիա, Իտալիա, Շվեդիա, Ֆինլանդիա, Թուրքիան, ինչպես նաև Հայաստան և Ադրբեջան) հայտարարությունները, որոնք՝ որպես հակամարտության կարգավորման միջնորդներ, առնվազն պետք է շահագրգռված լինեին իրավիճակի հնարավորինս արագ կարգավորմամբ:
Ինչպես ցույց տվեց իրադարձությունների ընթացքը, Մինսկի խմբի ոչ բոլոր անդամները հանդես եկան ռազմական գործողությունների դադարեցման, լարվածության նվազեցման կոչերով: Ստեղծված իրավիճակում Մինսկի խմբի անդամ հանդիսացող Թուրքիան, ինչպես և կարելի էր սպասել, ամեն կերպ փորձում էր իր աջակցությունը ցույց տալ «կրտսեր եղբորը»: Այս մասին են վկայում թուրքական կողմի հայտարարությունները:
Ապրիլի 2-ին ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի երկայնքով վերսկսած ռազմական գործողությունների հետ կապված տարածած հայտարարությունում Թուրքիայի ԱԳՆ-ն ոչ միայն մեղադրում է Հայաստանին, այլ նաև զգուշացնում, որ քանի դեռ «ադրբեջանական հողերի օկուպացիան» շարունակվում է, նման ռազմական բախումների հավանականությունը կպահպանվի: «Թուրքիան՝ որպես Ղարաբաղյան հակամարտության  կարգավորման համար ստեղծված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի անդամ, կշարունակի իր աջակցությունն արդար և երկարատև լուծման ջանքերին՝ Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության և ինքնիշխանության սկզբունքների շրջանակներում»,- ասված է հայտարարությունում:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանն ապրիլի 4-ին՝ թուրքական «Կարմիր Մահիկ» կազմակերպության խորհրդի նիստում ունեցած ելույթի ընթացքում, անդրադառնալով ռազմական գործողությունների վերսկսմանը, նշել է. «Թուրքիան Ղարաբաղի հարցում մշտապես Ադրբեջանի կողքին է եղել և կշարունակի լինել: Ղարաբաղը մի օր անպայման իր իսկական տիրոջը կվերադարձվի. Ադրբեջանինը կլինի: Ես հավատում եմ դրան»:
Թուրքիայի վարչապետ Ահմեդ Դավութօղլուն, իր հերթին, ապրիլի 5-ին «Արդարություն և զարգացում» կուսակցության ժողովի ժամանակ հայտարարել է. «Մենք՝ 78 միլիոն ժողովրդով, Ադրբեջանի հետ ենք ու նրա կողքին ենք լինելու մինչև օկուպացված հողերի հետ գրավելը: Սիրելի Ադրբեջանի ամեն մի զոհը մեր զոհն է: Ողջ աշխարհը պիտի իմանա, որ Թուրքիան մնալու է Ադրբեջանի հետ ուս ուսի տված՝ ընդդեմ Հայաստանի ագրեսիայի»:
Լրագրողների հետ հանդիպմանը Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն ապրիլի 6-ին հայտարարել է. «Մենք միշտ հստակ ասել ենք, որ ցանկանում ենք րոպե առաջ լուծվի Ղարաբաղի հարցը խաղաղ ճանապարհով և Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության շրջանակներում»:
Ներկայացված հայտարարություններն Ադրբեջանին ուղղված կոչերի մի մասն են միայն: Ինչպես կարելի է նկատել, թուրքական բարձրաստիճան պաշտոնյաները բացահայտ աջակցություն են հայտնել Ադրբեջանին, հակամարտության կարգավորման սկզբունքներից շեշտել են միայն տարածքային ամբողջականության սկզբունքը և ուղղակիորեն խրախուսել են ռազմական էսկալացիան:
Քառօրյա պատերազմի օրերին Թուրքիան փաստորեն Մինսկի խմբի միակ անդամն էր (Բելառուսի հայտարարությունը ՀՀ ԱԳՆ արձագանքից հետո դարձավ հավասարակշռված), որը բացահայտ միակողմանի աջակցություն հայտնեց հակամարտության կողմ հանդիսացող Ադրբեջանին, ավելին՝ ողջունեց ռազմական գործողությունները՝ փորձելով արդարացնել ռազմական ագրեսիան: Ճիշտ է, ԵԱՀԿ ՄԽ շրջանակներում միջնորդական հիմնական ջանքերը գործադրվում են համանախագահ երկրների՝ Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և ՌԴ կողմից, իսկ ՄԽ մյուս անդամները, հանդես են գալիս ավելի շատ որպես «ֆոնային միջնորդներ», այնուամենայնիվ վերջիններիս որդեգրած կեցվածքը ևս իր ազդեցությունն ունի հակամարտության կարգավորման գործում: Տվյալ պարագայում ծագում է բավական տրամաբանական հարց. միջնորդական պարտավորություն ստանձնած պետությունը, որը հակամարտության էսկալացիայի փուլում փաստացի խրախուսել է ռազմական ագրեսիան, արդյո՞ք պետք է շարունակի մնալ տվյալ միջնորդական ձևաչափում:
Միջնորդության վերաբերյալ բոլոր քաղաքագիտական սահմանումներում որպես հիմնական հիմնական բնորոշիչ սկզբունք կարևորվում է անկողմնակալությունը: Թուրքիայի կողմից անկողմնակալության սկզբունքը ոչ միայն չի պահպանվում, այլ հակառակը՝ իր կողմնակալ վերաբերմունքով Անկարան հարվածում է նաև Մինսկի խմբի՝ որպես միջնորդական ձևաչափի  հեղինակությանը:
Հատկանշական է, որ Թուրքիայի դիրքորոշման ապակառուցողական բնույթն ընկալում են նաև մյուս միջնորդները, ինչի մասին է վկայում թեկուզ այն հանգամանքը, որ որոշ հայտարարություններում կարելի է հանդիպել անուղղակի ակնարկների՝ հակամարտության էսկլացիան չխրախուսելու կոչերի տեսքով: Հաշվի առնելով այդ ընկալման առկայությունն՝ անհրաժեշտ է, որ հայկական կողմն օր առաջ բարձրաձայնի ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից Թուրքիայի հեռացման հարցը: Տվյալ պահանջը պետք է բարձրաձայնվի ոչ միայն ՀՀ պետական պաշտոնյաների, ՀՀ դեսպանների կողմից, այլ նաև փորձագիտական շրջանակների, ինչպես նաև քաղաքացիական հասարակության կողմից:
Ինչ վերաբերում է խնդրի իրավական մասին, ապա պետք է նշել, որ այդ տեսանկյունից գործընթացը բավական բարդ է, քանի որ ԵԱՀԿ բոլոր որոշումներն ընդունվում են կոնսենսուսի սկզբունքով, ինչը, բնականաբար նվազեցնում է Մինսկի խմբի կազմի վերանայման հնարավորությունը: Հարկ է նշել, որ տվյալ դեպքում գործընթացի արդյունավետությունը չպետք է դիտարկել միայն նրա երաշխավորված ելքով: Հայակական կողմը բավական դիվիդենտներ կարող է ստանալ թեկուզ միայն նման գործընթացի մեկնարկով և ընթացքով: Թուրքիային Մինսկի խմբից դուրս մղելու գործընթացի թե՛ մեկնարկը, թե՛ ընթացքն արդեն իսկ բավական ազդեցիկ գործընթաց է, որը չի կարող չփոխել քաղաքական ֆոնը՝ մյուս միջնորդների և միջազգային հանրության ընկալումներում առավել ամրապնդելով այն թեզը, որ Թուրքիան ապակառուցողական ազդեցություն է ունենում հակամարտության կարգավորման գործընթացի վրա: Անկախ ելքից՝ նման գործընթաց նախաձեռնելով հնարավոր է նախօրոք կանխել հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ թուրքական կողմի հնարավոր ադրբեջանամետ առաջարկները, ինչպես նաև վերջ դնել համանախագահության ինստիտուտի հնարավոր փոփոխության դեպքում Թուրքիայի ներգրավման հեռանկարին: Ավելին՝ Թուրքիային ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից դուրս մղելու գործընթացը նաև բավական լուրջ հարված է Անկարայի հեղինակությանը, ինչը հետագայում հաշվի կառնվի նաև նրան տարբեր միջնորդական ձևաչափերում ներառելու հնարավորությունը դիտարկելիս:
Քառօրյա պատերազմը մեր դիվանագիտության առջև դրեց հստակ խնդիր՝ արտաքին քաղաքականությամբ ամրագրել ռազմաճակատում ունեցած հաջողությունները: Այս համատեքստում անհրաժեշտ է ցուցաբերել առավելագույն նախաձեռնողականություն՝ առաջնորդվելով ոչ թե 100%-ով երաշխավորված ելք ունենալու, այլ մեր շահերից բխող քաղաքական ֆոն ստեղծելու, թուրք-ադրբեջանական տանդեմին միջազգային պրեսինգի ենթարկելու խնդրով: ԵԱՀԿ Մինսկի խմբից Թուրքիային դուրս մղելու գործընթացը թերևս կարող է դառնալ հայկական կողմի նախաձեռնություններից մեկը, որի դեմ ձեռնարկվելիք հակաքայլերը, բնականաբար, Անկարայից և Բաքվից կպահանջեն հավելյալ ռեսուրսներ:

Необходимо начать процесс вытеснения Турции из Минской группы ОБСЕ
Четырехдневная апрельская война была своеобразным тестом для проверки реакции международной общественности. В этом смысле наиболее интересным, возможно, является заявление членов Минской группы ОБСЕ (Франция, РФ, США – сопредседатели, Беларусь, Германия, Италия, Швеция, Финляндия, Турция, как и Армения и Азербайджан), которые, как посредники в урегулировании конфликта, как минимум, должны были быть заинтересованы в скорейшем урегулировании кризиса.
Как показало развитие событий, не все члены Минской группы выступили с призывами прекратить военные действия, ослабить напряжение. В создавшейся ситуации Турция, являющаяся членом Минской группы, как и можно было ожидать, всеми способами пыталась поддержать "младшего брата". Об этом свидетельствуют заявления, прозвучавшие с турецкой стороны.
В заявлениях от 2 апреля, связанных с началом военных действий по периметру карабахско-азербайджанской границы, МИД Турции не только обвинил Армению, но и "предупредил", что пока "оккупация азербайджанских земель" продолжается, вероятность подобных военных столкновений сохранится. "Турция как член созданной для урегулирования карабахского конфликта Минской группы ОБСЕ продолжит свою поддержку усилиям в поисках справедливого и долговременного решения - в рамках территориальной целостности и принципов суверенности Азербайджана", – говорится в заявлении.
Президент Турции Реджеп Тайип Эрдоган во время выступления на заседании совета турецкой организации "Красный серп", обращаясь к возобновлению военных действий в Карабахе, отметил: "Турция в карабахском вопросе всегда была и продолжит быть рядом с Азербайджаном. Карабах в один из дней будет возвращен своему настоящему хозяину – будет в составе Азербайджана. Я верю в это".
Премьер-министр Турции Ахмет Давутоглу, в свою очередь, 5 апреля во время съезда партии "Справедливости и развития" заявил: "Мы с 78-миллионным населением рядом с Азербайджаном и будем с ним, пока не будут взяты обратно оккупированные земли. Каждая жертва любимого Азербайджана – наша жертва. Весь мир должен знать, что Турция остается с Азербайджаном – плечом к плечу против агрессии Армении".
На встрече с журналистами 6 апреля министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу заявил: "Мы всегда четко говорили, что минутой раньше желаем решения вопроса Карабаха мирным путем и в рамках территориальной целостности Азербайджана".
Представленные заявления - лишь часть обращенных к Азербайджану призывов. Как это можно заметить, турецкие высокопоставленные чиновники заявили об открытой поддержке Азербайджану, подчеркнув из принципов урегулирования конфликта лишь территориальную целостность, и просто поощрили военную эскалацию.
В дни четырехдневной войны Турция, фактически, была единственным членом Минской группы (заявление Беларуси после реакции МИД РА стало более взвешенным), которая открыто, односторонне заявила о поддержке Азербайджана, являющемуся стороной конфликта. Более того, Турция приветствовала боевые действия, пытаясь оправдать военную агрессию. Правда, в рамках МГ ОБСЕ основные посреднические усилия прилагаются со стороны стран-сопредседателей – Франции, США и России, - а другие члены МГ более выступают как "фоновые посредники", тем не менее позиция последних также имеет свое влияние в деле урегулирования конфликта. В данном случае возникает довольно логичный вопрос: может ли страна, взявшая на себя посреднические обязательства, которая в фазе эскалации конфликта фактически поощряла военную агрессию, продолжать оставаться в посредническом формате?
Во всех политологических определениях по поводу посредничества в качестве основного определяющего принципа отмечается важность беспристрастности. Принцип беспристрастности со стороны Турции не только не сохраняется, но наоборот – своим пристрастным отношением Анкара бьет и по авторитету Минской группы как формату посредничества.
Знаменательно, что характер деструктивной позиции Турции понимают и другие посредники, о чем свидетельствует хотя бы то обстоятельство, что в некоторых заявлениях можно встретить косвенные намеки в виде призывов не поощрять эскалацию конфликта. Учитывая наличие подобного понимания, необходимо, чтобы армянская сторона днем раньше подняла бы вопрос вытеснения/выхода Турции из Минской группы ОБСЕ. Данное требование должно быть оглашено не только со стороны госчиновников, послов РА, но и со стороны экспертных кругов, в том числе со стороны гражданского общества.
Что касается правовой стороны вопроса, необходимо отметить, что с данной точки зрения процесс достаточно сложен, поскольку все решения в ОБСЕ принимаются на основании консенсуса, что, естественно, уменьшает возможность пересмотра состава Минской группы. Но необходимо отметить, что в данном случае эффективность процесса не должна рассматриваться только ее гарантированным исходом. Армянская сторона может получить достаточные дивиденды не только по результату, но и по инициированию и ходу такого процесса. Как начало процесса по выталкиванию Турции из Минской группы ОБСЕ, та и его течение уже являются влиятельными факторами, которые не могут не отобразиться на изменение политического фона, более укрепляя в сознании других посредников и международной общественности тот тезис, согласно которому Турция имеет деструктивное влияние на процессы урегулирования конфликтов. Независимо от исхода, инициировав подобный процесс, можно заранее предупредить возможные проазербайджанские предложения турецкой стороны относительно урегулирования конфликта, как и положить конец перспективе включения Турции в число сопредседателей - в случае возможного изменения института последних. Более того, процесс вытеснения Турции из Минской группы ОБСЕ является также серьезным ударом по авторитету Анкары, что в дальнейшем будет учитываться также при рассмотрении возможности ее включения в различные посреднические форматы.
Четырехдневная война поставила четкую задачу перед нашей дипломатией – внешней политикой закрепить успехи на фронте. В этом контексте необходимо проявить максимальную инициативу, руководствуясь не вопросами, имеющими 100%-но гарантированный исход, а создающими исходящий из наших интересов политический фон, подвергающими международному прессингу турецко-азербайджанский тандем. Процесс вытеснения Турции из Минской группы ОБСЕ, возможно, может стать одной из инициатив армянской стороны, предпринимаемые "противошаги" против которой, естественно, потребуют от Анкары и Баку дополнительных ресурсов.