«Ղարաբաղը Հռոմն է. իմացե՛ք, նրանք դիմանում են». Դենիս Դվորնիկով
«Ես շփվել եմ Լեռնային Ղարաբաղի բնակիչների հետ: Նրանք, Իհարկե, մեծ հերոսներ են, հատկապես կանայք, երեխաները, ուսանողները: Իսկ նրանք, ովքեր տեսել են, թե ինչ է եղել 25 տարի առաջ, ընդհանրապես հսկաներ են: Դա Հռոմն է: Իմացեք՝ նրանք դիմանում են: Չնայած այն հանգամանքին, որ հերթական անգամ թռավ եկավ անօդաչու սարքը, իսկ Արցախի դիրքերում անընդհատ կրակոցներ են հնչում: «Մեր չեզոք» մեկնաբաններն ու փորձագետները, իհարկե, դա չեն նկատում, իսկ լրատվական խմբագիրները չեն ցանկանում այլևս անհանգստացնել մարդկանց, չէ որ հստակ հայտարարվել է՝ «հակամարտության թեժ փուլն արդեն դադարել է!»:
Մարդիկ Արցախում տագնապով մտածում են մայիսի 9-ի մասին, որը հատուկ օր է Հանրապետության պատմության մեջ, և որը որոշ մարդիկ ամեն գնով կուզենան փչացնել: Բայց արցախցիները կգոյատևեն, նրանք կհաղթեն, թեև շատ հոգնեցին արդեն այս ապրիլյան արկածներից: Մենք պետք է այնպես անենք, որ այս ժողովուրդը զգա, որ միայնակ չի: Եթե ​​կարող եք, գրեք նրանց, զանգեք: Ինձ թվում է՝ դա անհրաժեշտ է», -  Facebook-ի իր էջում գրել է   Միջազգային իրավունքի  Ռուսաստանի  ասոցիացիայի  անդամ,  լրագրող Դենիս Դվորնիկովը:

Карабах - это Рим. Знаете, они держатся!
"Общаюсь с жителями Нагорного Карабаха. Они, конечно, большие герои, особенно женщины, молодые ребята, студенты. И те, кто постарше - кто видел, как это было 25 лет назад – это вообще титаны. Это Рим! Знаете, они держатся. Несмотря на то, что снова прилетел беспилотник, а по позициям арцахцев постоянно ведутся обстрелы. Наши "нейтральные" комментаторы и эксперты этого, конечно, не замечают. Да и редакторы новостей не хотят беспокоить обывателя, ведь был же рапорт: "горячую фазу конфликта остановили, ура!".
Люди в Арцахе с тревогой думают про 9 мая – особый день в истории республики, который кое-кому очень захочется испортить. Они выдержат, они отобьются, они победят, хотя они страшно устали за этот гребанный апрель. Нужно дать им почувствовать, что они не одни. Если есть возможность, напишите им, позвоните, отправьте смс. Мне кажется, так надо", - пишет на своей страничке в Facebook член Российской ассоциации международного права, публицист Денис Дворников.