Թանկյանի երաժշտությունը՝ «Ավրորային»
«Ավրորա» մրցանակը կշնորհվի Երևանում, 2016 թվականի ապրիլի 24-ին: Մրցանակն սկիզբ է առել 100 LIVES նախաձեռնությունից, որի հիմքում Հայոց ցեղասպանության ընթացքում մարդկային կյանքերի  փրկության և հերոսության ոգեշնչող պատմություններ են:
Այս թեման հոգեհարազատ է Թանկյանին, քանի որ նրա ընտանիքը չէր փրկվի առանց ամերիկացի միսիոներների, որոնց հիմնած մանկատանն է մեծացել նրա պապիկը: Թանկյանի մորական տատիկը՝ Վարսենիկը, կոտորածներից փրկվել էր թուրք մայորի խիզախության շնորհիվ, որն իր կյանքը վտանգեց նրան ու նրա ընտանիքը թաքցնելու համար: Այդ թուրքը հրաժարվեց կատարել կառավարության՝ հայերին սպանելու և արտաքսելու հրամանները. նրա նման ազնիվ շատ մարդիկ սպանվեցին՝ Օսմանյան իշխանություններին չենթարկվելու պատճառով: Այս մասին հայտնում է մրցանակաբաշխության պաշտոնական կայքը:
«Վերջին տարիների ընթացքում բոլոր իմ ստեղծած երգերից «Ավրորայի երազանքը» ամենասիրելին է: Ես ուրախ եմ, որ այն ստեղծվել է 100 LIVES և «Ավրորա» մրցանակ նախաձեռնության համար, որն հիանալի գործեր է անում՝ ուշադրություն հրավիրելով ավերիչ ողբերգությունների վրա և կարևորելով այդ իրադրությանն արձագանքող իրական հերոսներին»,- նոր երգի մասին ասաց Սերժ Թանկյանը:
100 LIVES և «Ավրորա» մրցանակ նախաձեռնության ղեկավար Արման Ջիլավյանը նշեց. «Մենք շնորհակալ ենք Սերժին՝ իր արվեստով մեր նախաձեռնությանը նպաստելու համար: Այս հիանալի ստեղծագործությունը նրա խոնարհումն է Ավրորային՝ այն կնոջը, որի անունով է կոչվում մրցանակը: Նա առաջիններից էր, որ աշխարհում բարձրաձայնեց 1915 թվականին տեղի ունեցած վայրագությունների և իր փրկության մասին: «Ավրորա» մրցանակի միջոցով մենք ուզում ենք բարձրաձայնել այն հերոսների մասին, որոնք այսօր են խիզախաբար կյանքեր են փրկում ամբողջ աշխարհում»:

Tankian’s Song for Aurora Prize
"Aurora’s Dream." The composition will be the theme music for the upcoming inaugural Aurora Prize ceremony to be held in Yerevan, Armenia on April 24, 2016. The Aurora Prize was born of the 100 LIVES initiative, which is rooted in the inspiring stories of courage and survival during the Armenian Genocide one hundred years ago, reports the official website of Aurora Prize.
The subject is dear to Serj’s heart as Tankian’s own family would not have survived without the American missionaries who ran the orphanage in which his grandfather was raised. Tankian’s maternal grandmother Varsenig survived the massacres thanks to the bravery of a Turkish mayor, who put his life on the line to hide her and her family. This righteous Turkish citizen refused to carry out the government’s orders to kill or deport Armenians; many who undertook similar acts of selflessness at this time were executed by the Ottoman government for defying authority.
Commenting on the release of the new song, Serj Tankian said, "Of all the tracks I’ve composed and produced over the last few years, ‘Aurora’s Dream’ is my favorite. I’m glad it was for the Aurora Prize and 100 LIVES initiative - an organization doing wonderful things by bringing attention to devastating tragedies and the real heroes that rise to the occasion."
Arman Jilavian, CEO 100 LIVES and the Aurora Prize said, "We are grateful to Serj for the creativity, enthusiasm and passion he brought to our project.  Above all, his beautiful composition acts as a tribute to Aurora, the woman after whom the prize was named and who bore witness to the horrors of the Armenian Genocide and bravely told the world her story of survival to raise awareness for the 1915 atrocities. Through the Aurora Prize, we aim to raise awareness of the men and women who are courageously saving lives around the world today."