ՀՀ ԱԳՆ հայտարարությունը՝ ՄԱԿ-ին ուղղված Բաքվի հերթական սադրիչ նամակի կապակցությամբ
ՄԱԿ-ի Գլխավոր Ասամբլեայում և Անվտանգության խորհրդում տարածվել է ս.թ. ապրիլի 14-ի Ադրբեջանի հերթական սադրիչ նամակը, որտեղ փորձ է արվում, պատասխանատվությունը Հայաստանի վրա դնելով, միակողմանիորեն չեղարկել 1994թ. մայիսի 12-ին Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության և Հայաստանի միջև ստորագրված զինադադարի եռակողմ անժամկետ համաձայնագիրը, հայտնում է ՀՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը։
Հայաստանը խստորեն դատապարտում է Բաքվի այս քայլը, որով Ադրբեջանը կոպտորեն ոտնահարում է ինչպես 1994թ. մայիսի զինադադարի, այնպես էլ հարցականի տակ դնում 1994թ. հուլիսի զինադադարի վերահաստատման և 1995թ. փետրվարի զինադադարի ամրապնդման մասին համաձայնագրերը։ Հատկանշական է, որ 1994թ. հուլիսի համաձայնագրով Ադրբեջանը պարտավորվել էր «պահպանել զինադադարի ռեժիմը մինչև մեծ քաղաքական պայմանագրի կնքումը»։
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրները արդեն հայտնել են այս կապակցությամբ իրենց տեսակետը Ադրբեջանին, այդ թվում ԵԱՀԿ շրջանակներում, մասնավորապես նշելով, որ 1994թ․ և 1995թ. անժամկետ համաձայնագրերը, ինչպես և նախկինում, հիմք են հանդիսանում հակամարտության գոտում ռազմական գործողությունների դադարեցման համար: Համանախագահները կոչ են արել անշեղորեն պահպանել վերոհիշյալ համաձայնագրերը և թույլ չտալ դրանց խախտումը: Արհամարհելով այդ կոչը՝ Ադրբեջանը գնաց այս սադրիչ քայլին։
Անհրաժեշտ է ընդգծել, որ ս.թ. ապրիլի 5-ին Մոսկվայում ձեռք բերված բանավոր պայմանավորվածությունը, որին հղում է կատարվում ադրբեջանական նամակում, ուղղված էր հենց Ադրբեջանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի դեմ սանձազերծված ագրեսիվ գործողությունների դադարեցմանը և, ինչպես նշել են համանախագահները, զինադադարի ռեժիմի վերականգնմանը: Ակնհայտ է, որ նշված բանավոր պայմանավորվածությունը չի կարող փոխարինել 1994թ. մայիսի 12-ի զինադադարի մասին համաձայնագիրը։
1994-1995թթ. զինադադարի եռակողմ համաձայնագրերը տարիներ շարունակ հիմք են հանդիսացել փխրուն զինադադարի պահպանման համար։ Այդ համաձայնագրերը վնասող ցանկացած քայլ լուրջ հարված է հասցնում խաղաղ գործընթացին, միջնորդների և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի ջանքերին, խաթարում է տարածաշրջանային անվտանգությունը:
Հայաստանը կոչ է անում համանախագահ երկրներին, միջազգային հանրությանը անհապաղ ձեռնարկել բոլոր անհրաժեշտ միջոցները՝ պարտավորեցնելու Ադրբեջանին խստորեն հետևել 1994թ. մայիսի զինադադարի համաձայնագրին և կատարել իր միջազգային հանձնառությունները՝ զերծ մնալու ուժի կամ ուժի սպառնալիքի կիրառումից:
Հաշվի առնելով Ադրբեջանի այս անպատասխանատու քայլից բխող հնարավոր վտանգավոր հետևանքները` ՀՀ արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարում է, որ Հայաստանը, հանդիսանալով զինադադարի հաստատման և դրա ամրապնդման մասին 1994-1995թթ. գործող համաձայնագրերը ստորագրած կողմ, ձեռնարկելու է բոլոր հնարավոր ջանքերը և իրակացնելու է անհրաժեշտ քայլերն Լեռնային Ղարաբաղի և նրա բնակչության անվտանգության ապահովման համար։

Армения призывает сопредседателей МГ ОБСЕ обязать Азербайджан следовать соглашению о прекращении огня
Министерство иностранных дел Армении выступило с заявлением относительно письма Азербайджана, распространенного в Генассамблее и Совбезе ООН.
Текст заявления МИД Армении приводит пресс-служба внешнеполитического ведомства:
"В Генассамблее и Совбезе ООН 14 апреля сего года было распространено очередное провокационное письмо Азербайджана, в котором предпринимается попытка, переложив ответственность на Армению, в одностороннем порядке признать недействительным бессрочное трехстороннее соглашение о прекращении огня между Азербайджаном, Нагорным Карабахом и Арменией от 12 мая 1994 года.
Армения строжайшим образом осуждает данный шаг, которым Азербайджан грубо попирает как соглашение о прекращении огня от мая 1994 года, так и ставит под сомнение соглашения от июля 1994 года о подтверждении прекращения огня и от февраля 1995 года об укреплении режима перемирия. Примечательно, что соглашением от июля 1994 года Азербайджан обязуется "соблюдать режим прекращения огня до заключения большого политического договора".
Страны-сопредседатели Минской группы ОБСЕ уже выразили Азербайджану свою позицию по данному поводу, в том числе в рамках ОБСЕ, в частности отметив, что бессрочные соглашения от 1994 и 1995 годов, как и прежде, являются основой для прекращения военных действий в зоне конфликта. Сопредседатели призвали неукоснительно соблюдать вышеупомянутые соглашения и не допускать нарушений. Проигнорировав этот призыв, Азербайджан пошел на этот провокационный шаг.
Необходимо подчеркнуть, что достигнутая 5 апреля в Москве устная договоренность о прекращении огня, на которую ссылаются в азербайджанском письме, направлена как раз на прекращение развязанных Азербайджаном агрессивных действий против  Нагорного Карабаха и, как отметили сопредседатели,  на восстановление режима прекращения огня. Очевидно, что указанная устная договоренность не может заменить соглашение о прекращении огня от 12 мая 1994 года.
Трехсторонние соглашения от 1994-95 гг. многие годы были основанием для соблюдения хрупкого перемирия. Любой шаг, вредящий этим соглашениям, является серьезным ударом по мирному процессу, усилиям посредников и личного представителя действующего председателя ОБСЕ, нарушает региональную безопасность.
Армения призывает страны-сопредседатели Минской группы, международное сообщество незамедлительно принять все необходимые меры для того, чтобы обязать Азербайджан строжайше следовать соглашению о прекращении огня от 1994 года и выполнять свои международные обязательства – воздерживаться от применения силы или угрозы силой.
Учитывая возможные последствия данного безответственного шага Азербайджана, министерство иностранных дел Армении заявляет, что Армения, являясь стороной, подписавшей действующие соглашения 1994-1995 годов, приложит все возможные усилия и предпримет необходимее шаги для обеспечения безопасности Нагорного Карабаха и его населения".