Ադրբեջանին չի հաջողվել ապահովել բարձր ներկայացվածություն ՄԱԿ Քաղաքակրթությունների դաշինքի ֆորումին
Բաքվում մեկնարկել է ՄԱԿ-ի Քաղաքակրթությունների դաշինքի 7-րդ գլոբալ ֆորումը, որում քննարկվելու են բևեռացված աշխարհի պայմաններում մարդկանց միջև փոխըմբռնման հարցերը: Երկօրյա հանդիպմանը, որն անցնելու է «Ընդգրկուն հասարակություններում համագոյակցություն. մարտահրավեր ու նպատակ» կարգախոսի ներքո, նախատեսվում է ընդհանուր առմամբ անցկացնել մոտ 30 քննարկում, որոնց մասնակցում է ավելի քան 100 երկրից 1500-ից ավելի ներկայացուցիչ:
Նշենք, որ ֆորումին պետությունների ղեկավարների մակարդակով ներկայացված են միայն Թուրքիան, Մալթան և Մակեդոնիան. մյուս պետությունները ներկայացված են ավելի ցածր մակարդակով: Նույնիսկ Բելառուսը և Ղազախստանը, որոնք վերջին օրերին լուրջ աջակցություն էին հայտնում Բաքվի իշխանություններին, ներկայացված են օրենսդիր մարմինների խոսնակների մակարդակով: Մասնակիցների թվում են նաև տարածաշրջանային և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչներ, մասնավոր սեկտորի, մշակույթի, լրատվամիջոցների, ակադեմիաների, դոնորային հիմնադրամների ներկայացուցիչներ: Փաստորեն, բարձր մակարդակի ներկայացվածություն ֆորումին Ադրբեջանին չի հաջողվել ապահովել:  Ֆորումի մասնակցությունը վերջին պահին չեղարկել է նաև ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղար Պան Գի Մունը՝ դա բացատրելով գլոբալ ճգնաժամերի ժամանակ Նյու Յորքում գտնվելու անհրաժեշտությամբ: Սա առաջին դեպքն է, երբ ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարը չի մասնակցում այս ֆորումին:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ՝ ապրիլի 20-ին, ՀՀ ԱԳ նախարարությունը պահանջել էր չեղարկել ֆորումի գումարումն Ադրբեջանում, քանի որ վերջինս կոպտորեն խախտում է հենց Քաղաքակրթությունների դաշինքի նպատակները, սկզբունքներն ու արժեհամակարգը: Բացի ԱԳՆ-ից Բաքվում անցկացվող ֆորումը բոյկոտելու նախաձեռնությամբ հանդես էին եկել մի շարք հասարակական կազմակերպությունները, որոնք արշավ էր սկսվել հետևյալ հեշթեգով՝ ‪#‎BoycottBaku2016:
Նշենք, որ համաշխարհային մակարդակի նման միջոցառում անցկացնելով՝ Ադրբեջանն այս անգամ ևս հույս ուներ բարձրացնել երկրի միջազգային հեղինակությունը, և այս անգամ ևս դա նրան չհաջողվեց: Այսպես, Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը (EOI)  քննադատել է ադրբեջանական կողմի՝ հայկական քաղաքացիական բնակավայրերի և խաղաղ բնակիչների նկատմամբ վերջին օրերին ցուցաբերած առանձնակի դաժան վերաբերմունքը: Եվրոպական օմբուդսմենների ինստիտուտը հայտնել է իր մտահոգությունն առ այն, որ քաղաքացիական բնակչությունը ենթարկվել է պատիվն ու արժանապատվությունը նվաստացնող, անմարդկային վերաբերմունքի:
Չնայած Բաքվում ֆորումի անցկացման մասին որոշումն ընդունվել է ապրիլյան 4-օրյա պատերազմից և դրա ընթացքում ադրբեջանական բանակի իրականացրած վայրագություններից շատ ավելի առաջ, այնուամենայնիվ Բաքվում նման ֆորումի անցկացումը բավականին շատ հարցեր է առաջացնում. մի երկիր, որտեղ կան քաղբանտարկյալներ, մարդու իրավունքները պարբերաբար կոպտորեն խախտվում են, ոչնչացվում է ազգային փոքրամասնությունների մշակութային ժառանգությունը, հերոսացվում է մարդասպանը, չի կարող որևէ կապ ունենալ այդ ֆորում հիմնական գաղափարախոսության՝ տոլերանտության հետ:

Альянс цивилизаций ООН - в нецивилизованном Азербайджане
В Баку стартовал 7-ой Глобальный форум Альянса цивилизаций ООН. Заявленная тема обсуждений - вопросы налаживания взаимопонимания и преодоления отчужденности между людьми в условиях поляризирующегося мира. Как сообщили в оргкомитете, в рамках форума состоятся 16 секционных заседаний и две пленарные сессии, на которых будут обсуждаться приоритетные для ООН проблемы. "Это вопросы мира и безопасности, прав человека, верховенства закона и развития", – отметили устроители мероприятия. Как передает ТАСС, особое внимание будет уделено роли религиозных лидеров, женщин, молодежи, а также спорта и образования в построении современного общества. Состоятся дискуссии на темы борьбы с экстремизмом и терроризмом, преодоления риторики ненависти, ксенофобии.
В двухдневной встрече, которая пройдет под девизом "Сосуществование в инклюзивных обществах: вызов и цель", примут участие свыше 1,5 тысячи представителей более чем 100 стран. В их числе – действующие и бывшие главы ряда государств, руководители некоторых международных организаций, известные политики, политологи и эксперты, парламентарии, активисты гражданского общества, молодежные и религиозные лидеры, бизнесмены.
Однако представительство высокого уровня на форуме Азербайджану не обеспечить не удалось. Только Турция, Мальта и Македония представлены в Баку на уровне президентов. На форуме отсутствует также генеральный секретарь ООН Пан Ги Мун. Это первый случай, когда генсек ООН не присутствует на таком форуме. Многие аналитики объясняют решение генсека отменить свое участие на форуме с протестом МИД Армении, который 20 апреля заявил, что необходимо отменить проведение 7-ого форума Альянса Цивилизаций ООН в Азербайджане - в стране, которая грубо нарушает цели, принципы, систему ценностей самого Альянса цивилизаций. Кроме МИД Армении, ряд международных неправительственных организаций также призвал бойкотировать бакинский форум ООН. Они инициировали кампанию с следующим хэштегом #BoycottBaku2016.
Несмотря на то, что решение о проведении форума в Баку было принято задолго до 4-дневной войны в Карабахе, однако даже без этого проведение форума толерантности в стране, где есть политзаключенные, где грубо нарушаются права человека, уничтожаются памятники культуры нацменьшинств, героизируются убийцы, выглядит по меньшей мере алогично. Прошло всего несколько дней после того, как в Азербайджане активно распространялись фотографии, где солдаты этой страны с улыбками фотографировались с отрубленной головой 20-летнего солдата Армии обороны НКР, возили эту голову по деревням Азербайджана и ликовали, а сегодня в этой же стране проводят мероприятие ООН такого уровня... Это вызывает много вопросов, ответы на которые должны искать в том числе организаторы и участники 7-го Глобального форума Альянса цивилизаций ООН в Баку...