Լուկաշենկոն Անկարայում կամ՝ "хочешь жить, умей вертеться"
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի` Թուրքիա այցի պաշտոնական առիթը մասնակցությունն էր Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գագաթաժողովին, որը կայացավ ապրիլի 14-15-ին: Սակայն այստեղ շատ օրինաչափ հարց է ծագում. Բելառուսում այդքան ուժե՞ղ է մուսուլմանական գործոնը, որով արդարացված կլիներ Լուկաշենկոյի մասնակցությունը և, ավելին, նրա՝ գագաթաժողովի պաշտոնական հյուր լինելը:
Նշենք, որ 2009թ. մարդահամարի տվյալնելով, Բելառուսում մուսուլմանների թիվը 22 հազար է, այսինքն՝ բնակչության 0,25%-ը: Եթե հավատանք տեղի իսլամական հոգևորականներին, թե այդ թիվն իրականում հինգ անգամ ավելի է, միևնույնն է, Բելառուսն իսլամական պետություն համարվել դժվար թե կարողանա:
Եթե Եվրասիական տնտեսական միության մեր գործընկեր Ղազախստանի  ղեկավար Նուրսուլթան Նազարբաևի մասնակցությունն ԻՀԿ հանդիպմանը կարելի է հասկանալ, ապա մյուս գործընկերոջ՝ Բելառուսի մասնակցությունը շատ հարցերի տեղիք է տալիս: Բանակցությունների արդյունքները ցույց տվեցին, որ այս երկու երկրներն էլ փորձում են տնտեսական դիվիդենտներ ստանալ Անկարայից՝ առաջարկելով իրենց միջնորդական ծառայությունները ռուսական շուկա վերադառնալու համար: Հիշենք, որ Մինսկն արդեն նման միջնորդական գործունեության փորձ ունի. բելառուսական տարածքով Ռուսասատան են մտնում եվրոպական ապրանքներ, որոնք ռուսական պատժամիջոցների տակ են:
Հայտնի է, որ Թուրքիան բավականին տուժել է ռուսական պատժամիջոցներից: Առաջին հերթին դա վերաբերվում է սննդամթերքի մատակարարմանը և զբոսաշրջային հոսքերին: Եթե Բելառուսի Հանրապետության տարածքը որպես «բուֆերային գոտի» օգտագործվի, դա կարող է այս երկրին մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի օգուտ բերել: Բացի այդ, դրանով կցուցադրվի Լուկաշենկոյի քաղաքական ինքնուրույնությունը Մոսկվայից, Արևմուտքում կամրապնդի «Բատկայի» դիրքը:
Սակայն մի բան էլ կա: Լուկաշենկոն դժվար թե նման քայլի գնար առանց ռուսական կողմի հետ համաձայնեցնելու: Հավանաբար նա իր սեփական «տնային աշխատանքն» էր կատարել և եկել այն եզրակացության, որ Էրդողանի իշխանությանը շատ քիչ ժամանակ է մնացել:
Լուկաշենկոյի ներկա պահվածքում ոչ մի նոր բան չկա: Նա միշտ էլ իրեն այսպես է պահել Ռուսաստանի համար զգայուն հարցերի դեպքում. նրա ընկերների թվում են Միխայիլ Սահակաշվիլին, Վիկտոր Յուշչենկոն, Պյոտոր Պորոշենկոն: Նա Մոսկվային ասում է, թե պատրաստ է, «երբ հարկավոր է, մեջք մեջքի կանգնել Ռուսաստանի հետ», սակայն միևնույն ժամանակ չի պատրաստվում սեփական շահերը կապել ռուսաստանյան շահերի հետ:
Մինսկը բացեիբաց անցել է հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման՝ դասեր քաղելով Ռուսաստանում դժարին իրավիճակից և չցանկանալով այլևս կախում ունենալ Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունից: Բելառուսում մտադիր են մինչև 2020թ. արտահանման միայն մեկ երրորդն ուղարկել ԵԱՏՄ երկրներ, մյուս մեկ երրորդը՝ Եվրամիություն, իսկ մնացածը՝ այլ պետությունների, այդ թվում՝ Թուրքիայի շուկաներ:
Ակնհայտ է, որ Լուկաշենկոն փորձում է ռուս-թուրքական լարվածությունն օգտագործել սեփական շահերի համար. ամրապնդել առևտրատնտեսական կապերը Թուրքիայի հետ, ակնկալել նրանից մասշտաբային ներդրումներ: Բացի այդ, Լուկաշենկոն ցանկանում  է փորձել միջնորդի դեր խաղալ ռուս-թուրքական հակամարտության մեջ: Նա տեսնում է, որ երկու կողմերին էլ ձեռնտու է հարաբերությունների վերականգնումը. Կրեմլին հարկավոր չէ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումը (ինչի հետևում կանգնած է Թուրքիան) և հարկավոր է Թուրքիայի կառուցողական մասնակցությունը սիրիական խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Իր հերթին, Էրդողանը, ամռան գալուն համընթաց, փորձում է թուրքական հանգստավայրեր վերադարձնել ռուս հանգստացողներին և վերականգնել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ:
Լուկաշենկոյի մտադրություններն ու գործողությունները լրիվ տրամաբանական են, եթե նրան դիտարկենք ոչ թե որպես Պուտինի ընկեր, այլ որպես Բելառուսի նախագահ: Հաշվի առնելով նրա աշխարհաքաղաքական դիրքը և ազգային շահերը պաշտպանելու ցանկությունը, ինչպես նաև երկրի ծանր տնտեսական վիճակը՝ դժվար թե Բելառուսից կարելի էր այլ բան սպասել: Դե, ինչպես այստեղ չհիշես ռուսական թևավոր խոսքը. "хочешь жить, умей вертеться":

Lukashenko's Visit to Ankara or "If You Want to Live, Learn to Twirl"
The official reason of the visit of President of Belarus Alexander Lukashenko to Turkey was to participate in the summit of the Organization of Islamic Cooperation (OIC), which took place on April 14-15 in Istanbul. However, here a question arises: is the Muslim factor in Belarus so strong, which would justify the participation of Lukashenko at the summit, moreover, as an honored guest? By the way, at this summit, Belarus received observer status.
It should be noted that, according to 2009 census, the number of Muslims in Belarus was about 22 thousand, about 0.25% of the total population. If one believes to the local Islamic preachers, this number is actually five times more, and still, even in this case, one can hardly call Belarus an Islamic state.
If the participation of the head of our partner country in the Eurasian Union - Kazakhstan - Nursultan Nazarbayev at a meeting of the OIC one can understand, the participation of another partner - Belarus - gives rise to many questions. The results of the negotiations showed that both countries are trying to get economic benefits from Ankara, offering their mediation services to return the latter to the Russian market. It should be recalled that Belarus has a similar experience of mediation - European goods enter Russia through the territory of Belarus, those goods that are under Russian sanctions.
It is known that Turkey has suffered enough from the Russian sanctions. First of all, it concerns the supply of food and tourist flows. If the territory of Belarus is used as a "buffer zone", it can provide Minsk with income of several hundred million dollars. In addition, it will be an indicator of Lukashenko’s political independence from Moscow, which will strengthen Lukashenko’s position in the West.
However, there is one "but." Lukashenko would hardly go to such a step without coordinating it with Moscow. Probably, he fulfilled his "homework" and came to the conclusion that very little time is left to Erdogan’s rule.
The current behavior of Lukashenko is nothing new. He always acted like this on sensitive issues for Russia: his friends are Mikheil Saakashvili, Viktor Yurchenko, Petro Poroshenko. Lukashenko says to Moscow that he is ready, "when necessary, to stand shoulder to shoulder with Russia," but at the same time is not going to link its own interests with Russia.
Minsk openly moved to the diversification of relations, taking lessons from Russia in difficult situations and not wanting to be more dependent on trade with Russia. Belarus intends to send only one-third of its products to the EAEU by 2020, one-third - to the European Union, and the remaining third to other countries, including to Turkey.
It is obvious that Lukashenko is trying to use the Russian-Turkish tension in his favor: to strengthen economic and trade relations with Turkey, expecting from the latter large-scale investments. Moreover, Lukashenko wants to play a role of a mediator in the Russian-Turkish conflict. He sees that it is profitable for the both sides to restore good relations: Kremlin does not need escalation of Karabakh conflict (which is backed by Turkey) and the constructive participation of Turkey is needed in the process of peaceful settlement of the Syrian conflict. In turn, Erdogan with the arrival of summer will try to return Russian tourists to the Turkish resorts and to restore relations with Moscow.
Lukashenko's intentions and his actions are completely logical, if we consider them as not actions of Putin's friend, but as the President of Belarus. Given the geopolitical situation and its desire to protect national interests, as well as the difficult economic situation of the country, it was difficult to expect from Belarus some other thing. Here a Russian popular expression comes in one’s mind "If you want to live, learn to twirl."