Լուկաշենկոն Անկարայում կամ՝ "хочешь жить, умей вертеться"
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի` Թուրքիա այցի պաշտոնական առիթը մասնակցությունն էր Իսլամական համագործակցության կազմակերպության գագաթաժողովին, որը կայացավ ապրիլի 14-15-ին: Սակայն այստեղ շատ օրինաչափ հարց է ծագում. Բելառուսում այդքան ուժե՞ղ է մուսուլմանական գործոնը, որով արդարացված կլիներ Լուկաշենկոյի մասնակցությունը և, ավելին, նրա՝ գագաթաժողովի պաշտոնական հյուր լինելը:
Նշենք, որ 2009թ. մարդահամարի տվյալնելով, Բելառուսում մուսուլմանների թիվը 22 հազար է, այսինքն՝ բնակչության 0,25%-ը: Եթե հավատանք տեղի իսլամական հոգևորականներին, թե այդ թիվն իրականում հինգ անգամ ավելի է, միևնույնն է, Բելառուսն իսլամական պետություն համարվել դժվար թե կարողանա:
Եթե Եվրասիական տնտեսական միության մեր գործընկեր Ղազախստանի  ղեկավար Նուրսուլթան Նազարբաևի մասնակցությունն ԻՀԿ հանդիպմանը կարելի է հասկանալ, ապա մյուս գործընկերոջ՝ Բելառուսի մասնակցությունը շատ հարցերի տեղիք է տալիս: Բանակցությունների արդյունքները ցույց տվեցին, որ այս երկու երկրներն էլ փորձում են տնտեսական դիվիդենտներ ստանալ Անկարայից՝ առաջարկելով իրենց միջնորդական ծառայությունները ռուսական շուկա վերադառնալու համար: Հիշենք, որ Մինսկն արդեն նման միջնորդական գործունեության փորձ ունի. բելառուսական տարածքով Ռուսասատան են մտնում եվրոպական ապրանքներ, որոնք ռուսական պատժամիջոցների տակ են:
Հայտնի է, որ Թուրքիան բավականին տուժել է ռուսական պատժամիջոցներից: Առաջին հերթին դա վերաբերվում է սննդամթերքի մատակարարմանը և զբոսաշրջային հոսքերին: Եթե Բելառուսի Հանրապետության տարածքը որպես «բուֆերային գոտի» օգտագործվի, դա կարող է այս երկրին մի քանի հարյուր միլիոն դոլարի օգուտ բերել: Բացի այդ, դրանով կցուցադրվի Լուկաշենկոյի քաղաքական ինքնուրույնությունը Մոսկվայից, Արևմուտքում կամրապնդի «Բատկայի» դիրքը:
Սակայն մի բան էլ կա: Լուկաշենկոն դժվար թե նման քայլի գնար առանց ռուսական կողմի հետ համաձայնեցնելու: Հավանաբար նա իր սեփական «տնային աշխատանքն» էր կատարել և եկել այն եզրակացության, որ Էրդողանի իշխանությանը շատ քիչ ժամանակ է մնացել:
Լուկաշենկոյի ներկա պահվածքում ոչ մի նոր բան չկա: Նա միշտ էլ իրեն այսպես է պահել Ռուսաստանի համար զգայուն հարցերի դեպքում. նրա ընկերների թվում են Միխայիլ Սահակաշվիլին, Վիկտոր Յուշչենկոն, Պյոտոր Պորոշենկոն: Նա Մոսկվային ասում է, թե պատրաստ է, «երբ հարկավոր է, մեջք մեջքի կանգնել Ռուսաստանի հետ», սակայն միևնույն ժամանակ չի պատրաստվում սեփական շահերը կապել ռուսաստանյան շահերի հետ:
Մինսկը բացեիբաց անցել է հարաբերությունների դիվերսիֆիկացման՝ դասեր քաղելով Ռուսաստանում դժարին իրավիճակից և չցանկանալով այլևս կախում ունենալ Ռուսաստանի հետ ապրանքաշրջանառությունից: Բելառուսում մտադիր են մինչև 2020թ. արտահանման միայն մեկ երրորդն ուղարկել ԵԱՏՄ երկրներ, մյուս մեկ երրորդը՝ Եվրամիություն, իսկ մնացածը՝ այլ պետությունների, այդ թվում՝ Թուրքիայի շուկաներ:
Ակնհայտ է, որ Լուկաշենկոն փորձում է ռուս-թուրքական լարվածությունն օգտագործել սեփական շահերի համար. ամրապնդել առևտրատնտեսական կապերը Թուրքիայի հետ, ակնկալել նրանից մասշտաբային ներդրումներ: Բացի այդ, Լուկաշենկոն ցանկանում  է փորձել միջնորդի դեր խաղալ ռուս-թուրքական հակամարտության մեջ: Նա տեսնում է, որ երկու կողմերին էլ ձեռնտու է հարաբերությունների վերականգնումը. Կրեմլին հարկավոր չէ Ղարաբաղյան հակամարտության սրացումը (ինչի հետևում կանգնած է Թուրքիան) և հարկավոր է Թուրքիայի կառուցողական մասնակցությունը սիրիական խաղաղ կարգավորման գործընթացին: Իր հերթին, Էրդողանը, ամռան գալուն համընթաց, փորձում է թուրքական հանգստավայրեր վերադարձնել ռուս հանգստացողներին և վերականգնել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ:
Լուկաշենկոյի մտադրություններն ու գործողությունները լրիվ տրամաբանական են, եթե նրան դիտարկենք ոչ թե որպես Պուտինի ընկեր, այլ որպես Բելառուսի նախագահ: Հաշվի առնելով նրա աշխարհաքաղաքական դիրքը և ազգային շահերը պաշտպանելու ցանկությունը, ինչպես նաև երկրի ծանր տնտեսական վիճակը՝ դժվար թե Բելառուսից կարելի էր այլ բան սպասել: Դե, ինչպես այստեղ չհիշես ռուսական թևավոր խոսքը. "хочешь жить, умей вертеться":

Лукашенко в Анкаре: "хочешь жить, умей вертеться"
Официальным поводом визита президента Беларуси Александра Лукашенко в Турцию было участие в саммите Организации исламского содружества (ОИС), который состоялся 14-15-го апреля в Стамбуле. Однако здесь возникает вполне закономерный вопрос: так уж силен в Беларуси мусульманский фактор, который бы оправдал участие Лукашенко на саммите - более того, в качестве почетного гостя?  Кстати, на этом саммите Беларусь получила статус наблюдателя.
Отметим, что, согласно переписи населения 2009-го года, число мусульман в Беларуси составляло 22 тысяч человек, т.е., 0,25% всего населения страны. Если верить местным исламским проповедникам, данное число на самом деле в пять раз больше – и все равно, даже в этом случае Беларусь трудно считать исламским государством.
Если участие руководителя нашего партнера по Евразийскому союзу – Казахстана - Нурсултана Назарбаева на встрече ОИС можно понять, то участие другого партнера - Беларуси - дает повод для многих вопросов. Результаты переговоров показали, что обе эти страны пытаются получить экономические дивиденды от Анкары, предлагая свои посреднические услуги для возврата последней на российский рынок. Вспомним, что Минск уже имеет подобный опыт посреднической деятельности – через территорию Беларуси в Россию поступают европейские товары, которые находятся под российскими санкциями.
Известно, что Турция достаточно пострадала от российских санкций. В первую очередь, это касается поставок продовольствия и туристических потоков. Если территория Беларуси будет использована в качестве "буферной зоны", это может обеспечить Минску доход в несколько сотен миллионов долларов. Кроме того, это будет показателем политического суверенитета Лукашенко по отношению к Москве, что укрепит положение Батьки на Западе.
Однако есть одно "но". Лукашенко вряд ли пошел бы на подобный шаг без согласования его с Москвой. Вероятно, он выполнил свое "домашнее задание" и пришел к выводу, что правлению Эрдогана осталось очень малое время.
В нынешнем поведении Лукашенко нет ничего нового. Он всегда так поступал в чувствительных для России вопросах: его друзьями являются Михеил Саакашвили, Виктор Юрченко, Петр Порошенко. Лукашенко говорит Москве, что готов, "когда это необходимо, встать плечом к плечу с Россией", однако одновременно не готовится связать собственные интересы с российскими.
Минск в открытую перешел на диверсификацию отношений, беря уроки у России в трудных ситуациях и не желая более зависеть от товарооборота с Россией. В Беларуси намерены до 2020-го года отправлять в ЕАЭС лишь треть своих товаров, треть отправлять в Евросоюз, а остальную треть в другие страны, в том числе и на рынки Турции.
Очевидно, что Лукашенко пытается использовать российско-турецкое напряжение в свою пользу: укрепить торгово-экономические связи с Турцией, ожидая от последней масштабные инвестиции. Кроме того, Лукашенко желает сыграть роль посредника в российско-турецком конфликте. Он видит, что обеим сторонам выгодно восстановление отношений: Кремлю не нужно обострение карабахского конфликта (за которым стоит Турция) и необходимо конструктивное участие Турции в процессе мирного урегулирования сирийского конфликта. В свою очередь, Эрдоган с приходом лета попытается возвратить на турецкие курорты российских туристов и восстановить отношения с Москвой.
Намерения Лукашенко и его действия полностью являются логичными, если рассматривать их не как действия друга Путина, а как президента Беларуси. Учитывая ее геополитическое положение и желание защитить национальные интересы, а также тяжелое экономическое положение страны, трудно было ожидать от Беларуси иного. И как здесь не вспомнить русское крылатое выражение - "хочешь жить, умей вертеться"?