Սալահ Աբդեսլամն արտահանձնվել է Ֆրանսիա
Փարիզում 2015թ. նոյեմբերին իրականացված ահաբեկչությունների կասկածյալ Սալահ Աբդեսլամն այսօր առավոտյան Բելգիայի կողմից արտահանձնվել է Ֆրանսիա: Այդ մասին հաղորդել է Բրյուսելի դատախազությունն այն բանից հետո, երբ Աբդեսլամն արդեն գտնվում էր Ֆրանսիայի տարածքում, հաղորդում է France24-ը:
Փարիզի դատախազությունն իր հերթին հաղորդագրություն է տարածել, որում մասնավորապես նշվում է. «Ի կատարումն մարտի 19-ին տրամադրված՝ ձերբակալության եվրոպական արտոնագրի՝ Սալահ Աբդեսլամն այսօր փոխանցվել է Ֆրանսիայի իշխանություններին»: Նշվում է, որ Աբդեսլամին Ֆրանսիա են բերել տեղի ժամանակով 09:05-ին:
«Օրվա ընթացքում նա կկանգնի հետաքննության դատավորների առաջ»,- նշված է Փարիզի դատախազության հաղորդագրության մեջ:

Салах Абдеслам экстрадирован во Францию
Салах Абдеслам, подозреваемый в организации ноябрьских терактов в Париже, в среду утром был экстрадирован из Бельгии во Францию. Сообщение об этом распространила прокуратура Брюсселя, когда Абдеслам уже находился на территории Франции. Транспортировка подозреваемого проводилась в обстановке полной секретности, чтобы избежать побега и освобождения Абдеслама сообщниками, возможно, по-прежнему находящимися на свободе. Ранее в прессе появлялись сообщения, что экстрадиция планируется на начало-середину мая, передает Euronews.
После терактов в Париже 13 ноября Салах Абдеслам беспрепятственно покинул Францию, пройдя две полицейские проверки по дороге в Брюссель. А затем, уже находясь в международном розыске, четыре месяца жил в одном из брюссельских пригородов и был задержан только 18 марта.
Через четыре дня члены террористической ячейки, к которой принадлежал задержанный, устроили взрывы в аэропорту и в метро Брюсселя.