Պալմիրայի հնագիտական համալիրի հիմնական մասը պահպանվել է. ՅՈւՆԵՍԿՕ
Սիրիական Պալմիրայի հնագիտական համալիրը, չնայած ահաբեկչական խմբավորումների կողմից մեծ վնաս է կրել, հիմնականում պահպանվել է: Ինչպես հայտնում է ՏԱՍՍ-ը, նման եզրահանգման են եկել ՅՈւՆԵՍԿՕ-ի փորձագետները, ովքեր այցելել էին Սիրիա՝ իրավիճակը գնահատելու համար:
«Առաքելությունը եկավ եզրակացություն, որ չնայած Պալմիրայում ավերվել են մի  շարք խորհրդանշական հուշարձաններ, բայց հնագիտական համալիրը մածամասամբ պահպանել է իր արժեքն ու իսկությունը: ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն կաշխատի իր գործընկերների հետ, որպեսզի անհապաղ միջոցառումներ ձեռնարկվեն Պալմիրայի պահպանման համար»,- ասված է կազմակերպության տարածած հայտարարության մեջ:
Առաջին փորձագիտական առաքելությունը գտնվել է Սիրիայում ապրիլի 24-26-ը: Մոտ ժամանակներս ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն Սիրիա կուղարկի ևս մեկ միջազգային փորձագետների խումբ` սիրիական մշակութային ժառանագության օբյեկտներն ավելի մանրամասն ուսումնասիրելու համար:

ЮНЕСКО: основная часть археологического комплекса Пальмиры сохранилась
Археологический комплекс сирийской Пальмиры, несмотря на причиненный исламистами ущерб, в основном сохранился. К таким выводам пришли эксперты ЮНЕСКО по итогам первой поездки в Сирию для оценки ситуации, сообщает ТАСС со ссылкой на пресс-службу организации.
Как уточнили в ЮНЕСКО, представители организации оценили серьезный ущерб, причиненный исламистами музею Пальмиры, обследовали большую колоннаду, развалины разрушенных боевиками триумфальной арки и храма Баалшамина. Дистанционно они также оценили разрушения храма Бэла, доступ к которому пока закрыт из-за продолжающихся на прилегающей к нему территории работ по разминированию.
Полный доклад ЮНЕСКО о состоянии Пальмиры будет представлен на 40-й сессии Комитета всемирного наследия ЮНЕСКО, которая пройдет в июле в Стамбуле.