Ադրբեջանը փորձում է հող նախապատրաստել նոր ռազմական հարձակումների համար. Է. Նալբանդյան
ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը մասնակցել է ԵՄ Արևելյան գործընկերության և Վիշեգրադյան քառյակի ԱԳ նախարարների հանդիպմանը, որի ժամանակ անդրադարձել է Ադրբեջանի կողմից ապրիլի սկզբին Արցախի դեմ սանձազերծված ռազմական գործողություններին։ Նալբանդյանն իր ելությում մասնավորապես նշել է.
Ցանկանում եմ շնորհակալություն հայտնել Վիշեգրադյան քառյակի չեխական նախագահությանը և Լյուբոմիրին` այս նախարարական հանդիպումը հյուրընկալելու համար:
Անցյալ տարի մենք հնարավորություն ունեցանք Երևանում հյուրընկալելու Վիշեգրադյան քառյակի երկրների արտգործնախարարությունների ներկայացուցիչներին` քննարկելու համար Հայաստան-Վիշեգրադյան քառյակ կապերի խորացման հնարավորությունները:
2015 թվականը հատուկ տարի էր Հայաստան-ԵՄ համագործակցության համար, այդ թվում` ինտենսիվ երկխոսության և բարձր մակարդակով այցելությունների տեսանկյունից: Անցյալ դեկտեմբերին Հայաստան-ԵՄ ապագա շրջանակային համաձայնագրի շուրջ մեկնարկած բանակցությունները մեզ թույլ կտան ստեղծել մեր հարաբերությունների համար նոր իրավական հիմք: Հայաստանը միացել է ԵՄ մի շարք ծրագերին կամ գտնվում է միանալու գործընթացում՝ COSME, Horizon 2020, «Ստեղծագործ Եվրոպա»։ Մենք ակնկալում ենք հնարավորինս շուտ սկսել Ավիացիոն համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները և երկխոսությունը՝ մուտքի արտոնագրային ռեժիմի ազատականացման շուրջ։
Ռիգայի գագաթաժողովի համատեղ հռչակագիրը վերահաստատեց ընդհանուր արժեքների, փոխադարձ շահերի և հանձնառությունների վրա հիմնված` գործընկերության մեր ընդհանուր տեսլականը: Գագաթաժողովը նաև վերահաստատեց իր լիակատար աջակցությունը ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների ջանքերին՝ ուղղված ղարաբաղյան հիմնահարցի խաղաղ կարգավորմանը` հիմնված 2009 թվականից ի վեր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների նախագահների կողմից արված հինգ հայտարարությունների վրա: Մենք բոլորս հիշում ենք, թե ինչպես էր Ադրբեջանը Ռիգայի գագաթաժողովին փորձում կանխարգելել եզրափակիչ փաստաթղթի ընդունումը՝ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների ղեկավարների հայտարարություններին հղման պատճառով։
Այնուամենայնիվ, Բաքուն շարունակաբար մերժել է խնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման վերաբերյալ միջազգային հանրության կոչերը: Ապրիլի սկզբին, Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի կողմից սանձազերծված լայնածավալ ռազմական ագրեսիվ գործողությունները պատճառ են դարձել բազմաթիվ զոհերի և վիրավորների, դրանք, միաժամանակ, ուղեկցվել են միջազգային մարդասիրական և մարդու միջազգային իրավունքների ոլորտում ստանձնած միջազգային պարտավորությունների կոպտագույն խախտումներով:
Չնայած Ադրբեջանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Հայաստանի կողմից կնքված զինադադարի հաստատման վերաբերյալ 1994թ. և հրադադարի ամրապնդման 1995թ․ եռակողմ համաձայնագրերն անվերապահ կատարելու վերաբերյալ Մինսկի խմբի համանախագահների պարբերական կոչերին՝ Բաքուն փորձեր է կատարում կասկածի տակ դնելու այդ համաձայնագրերի վավերականությունը` ԵԱՀԿ-ում և ՄԱԿ-ում համապատասխան նամակներ տարածելու ճանապարհով: Այդ փորձերը ձախողվեցին Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների արագ արձագանքի շնորհիվ, որոնք կոչ արեցին ամբողջովին հարգել 1994-1995թթ. զինադադարի համաձայնագրերը:
Ադրբեջանը շարունակում է զինադադարի խախտումները` շփման գծի ողջ երկայնքով կենտրոնացնելով ծանր զինտեխնիկա և զորքեր, առավել ուժգնացնելով իր ռազմատենչ հռետորաբանությունը և իրականացնելով սադրիչ քարոզչություն միջազգային հարթակում` փորձելով հայկական կողմին մեղադրել այն ամենում, ինչ հենց ինքն է անում՝ այդպիսով փորձելով հող նախապատրաստել նոր ռազմական հարձակումների համար, որոնք կարող են ունենալ անկանխատեսելի հետևանքներ ողջ տարածաշրջանի համար:
Այսօրվա հրամայականն է կանխել ապրիլի սկզբին տեղի ունեցածի կրկնությունը ապագայում, երաշխավորել, որ այս խնդրին ռազմական լուծում տալու վտանգավոր փորձերն արդյունավետ կերպով կսանձահարվեն: Համանախագահների կողմից առաջադրված վստահության ամրապնդման միջոցների կյանքի կոչումը, ներառյալ՝ հրադադարի ռեժիմի խախտումների հետաքննության մեխանիզմի ստեղծումը և ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի և թիմի կարողությունների մեծացումը, անկասկած, կնպաստեն այդ նպատակի իրագործմանը։ Նման որոշակի քայլերը կարող են թույլ տալ վերականգնել բանակցային մթնոլորտը, շարունակելու խաղաղ գործընթացը:
Հայաստանը ջանք չի խնայի համանախագահ երկրների հետ միասին աշխատելու՝ միտված Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության բացառապես խաղաղ կարգավորմանը»։

Nalbandian: Azerbaijan Accuses the Armenian side in Exactly What It is Itself Doing
On May 4, Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian participated in the EU Eastern Partnership and Visegrad Four (Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary) Foreign Ministers’ Meeting, held in Prague, in the beginning of which Johannes Hahn, European Commissioner for European Neighbourhood Policy and Enlargement Negotiations delivered opening remarks.
Minister of Foreign Affairs Edward Nalbandian delivered speech at the session, which as the press service of the RA MFA informs, reads as follows:
"Last year we had an opportunity to host in Yerevan the representatives of the ministries of foreign affairs of the V4 countries to discuss the possibilities of deepening of Armenia-V4 ties.
2015 was a special year for the Armenia-EU cooperation including intensive dialogue and high-level visits. The launch of the negotiations on the future Armenia - EU framework agreement last December will enable us to lay a new legal foundation for our relations. Armenia has joined or is in the process of joining a number of the EU programs: COSME, Horizon 2020, Creative Europe. We look forward to start soon visa liberalization dialogue and negotiations on the Aviation agreement.
Riga Summit Joint Declaration reaffirmed our shared vision of the Partnership based on common values, mutual interests and commitments. The Summit also reiterated full support to the efforts by the Co-Chairs of the Minsk Group on the peaceful negotiated solution of the Nagorno-Karabakh conflict, based on the five statements of Presidents of the Minsk Group Co-Chair countries adopted since 2009. We all remember how Azerbaijan tried to block the entire Riga Summit declaration because of the reference to the Minsk Group Co-Chair countries Presidents’ statements.
However, the calls of the international community on the exclusively peaceful settlement of the issue were continuously neglected by Baku. In early April, the large-scale military aggressive actions unleashed by Azerbaijan against Nagorno-Karabakh, resulted in many killed and wounded, along with the gross violations of the international humanitarian law and international human rights law.
Despite the repeated calls of the Co-Chairs of the Minsk Group for the unconditional implementation of the trilateral ceasefire agreement of 1994 and the agreement on the consolidation of the ceasefire of 1995, signed by Azerbaijan, Nagorno-Karabakh and Armenia, Baku is attempting to put under question the validity of those documents, by distributing appropriate letters in the OSCE and the UN. Those attempts were failed due to the prompt reaction of the Minsk Group Co-Chair states, calling for full respect of 1994-1995 ceasefire agreements.
Azerbaijan has continued the violations, concentrating heavy weaponry and military forces along the entire Line of Contact with Nagorno-Karabakh, further increasing its warmongering and launching a provocative propaganda campaign on international arena trying to accuse the Armenian side in exactly what it is itself doing, thus preparing ground for new military attacks which can have far-reaching consequences for the whole region.
Today, it is imperative to preclude the future re-occurrence of what happened in the beginning of April, to ensure that the dangerous attempts on seeking military solution to the issue will be effectively curbed. The implementation of the confidence building measures proposed by the Co-Chairs will certainly serve that purpose, including the creation of the mechanism of investigation for the violations of the cease-fire and capacity enhancement of the team of the Personal representative of the OSCE Chairman-in-Office. Such concrete steps could allow to restore the negotiation environment and continue the peace process.
Armenia will spare no efforts working together with the Co-Chair countries towards the exclusively peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict."