Պետական խորհրդանշանները մեր պետության ֆիզիկական մարմնավորումն են. Պավել Սարգսյան
Պետական խորհրդանշանները մեր պետության ֆիզիկական մարմնավորումն են և յուրաքանչյուրը պետք է իր ներդրումն ունենա այդ խորհրդանշանների և հետևաբար մեր պետականության կայացման գործում: Այդ նպատակով «Մենք» պետական և ազգային արժեքների հանրահռչակման հիմնադրամը 2010 թվականից ամեն տարի պետական խորհրդանշանների օրվան նվիրված տոնական քայլերթ է կազմակերպում: Մինչև 2013 թվականը միջոցառումն իրականացվել է հունիս 15-ին՝ պետական դրոշի մասին օրենքի ընդունման օրը, իսկ 2013-ից այն իրականացվում է հուլիսի 5-ին՝ ՀՀ Սահմանադրության օրը:
Այսօր՝ մայիսի 13-ին, կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ հիմնադրամի գլխավոր տնօրեն Պավել Սարգսյանը, ամփոփելով նախորդ տարիների քայլերթի արդյունքները, ներկայացրել է այս տարվա քայլերթի կազմակերպչական աշխատանքների հետ կապված որոշ մանրամասներ: Նա համոզմունք հայտնեց, որ նախորդ տարիների քայլերթը կատարել է իր առջև դրված խնդիրը: «Տոնական քայլերթի հիմնական գաղափարը երիտասարդությանը համախմբելն է  պետական խորհրդանշանների շուրջ: Միևնույն ժամանակ քայլերթը նպաստում է, որ այն մարդիկ, ովքեր չեն մասնակցում դրան, պետական խորհրդանշանների նկատմամբ հավուր պատշաճի վերաբերմունք ցուցաբերեն», - նշել է Սարգսյանը:
Նշենք, որ 2014 թվականի քայլերթն (2015 թվականին չի կայացել ֆինանսական միջոցների բացակայության պատճառներով) ոստիկանության տվյալներով ունեցել է մոտ 10 հազար մասնակից Երևանից և տարբեր մարզերից, նույնիսկ՝ Արցախից: Քայլերթին ներկայացված չէ եղել միայն Սյունիքի մարզը:
Քայլերթն ավանդաբար մեկնարկում է 19.00-ին Ազատության հրապարակից, ինչին նախորդում է փոքրիկ համերգային ծրագիր: Այնուհետև եռագույն շապիկներով մասնակիցները քայլերթով անցնում են Երևանի կենտրոնով: Քայլերթն եզրափակվում է Ազատության հրապարակում տոնական համերգային ծրագրով: Ինչպես նշել է Պավել Սարգսյանը, այս տարվա տոնական համերգին նախատեսվում է եռագույն օդապարիկ թողնել:
Նշենք, որ քայլերիթին կարող են մասնակցել 11 տարեկանից բարձր անձինք: Մասնակցության համար ցանկացած խումբ կարող է drosh.am, yeraguyn.am/com էլեկտրոնային հասցեներով մասնակցության հայտ ներկայացնել՝ նշելով մասնակիցների թիվը, որպեսզի կարողանան նախօրոք եռագույն շապիկներ ստանալ: Նշենք որ, միջոցառումը ֆինանսավորվում է բացառապես հիմնադրամի կողմից: Նրանք, ովքեր ցանկանում են իրենց ֆինանսական ներդրումն ունենալ միջոցառման կայացման գործում, կարող են հանգանակություն կատարել այդ նպատակով՝ այստեղ:

Марш Флага состоится 5 июля 2016 года в Ереване
Государственные символы - физическое олицетворение нашего государства, и каждый гражданин нашей страны должен внести свой вклад в становление этой символики и нашей государственности. С этой целью фонд по сохранению национальных ценностей "Менк" с 2010 года организует праздничные шествия, посвященные Дню государственного флага Армении. До 2013 года это мероприятие проводилось 15 июня, в день принятия Закона о государственном флаге, а с 2013 года - 5 июля, в день Конституции.
На сегодняшней пресс-конференции генеральный директор фонда по сохранению национальных ценностей "Менк" Павел Саргсян, подводя итоги работы за последние годы, представил также некоторые детали праздничного шествия, которое будет организовано в 2016 году. Так, в Марше Флага могут принять участие все желающие старше 11 лет. Чтобы принять участие в мероприятие, любая группа может подать заявку на сайтах drosh.am, eraguyn.am или eraguyn.com - это делается для регистрации количества участников, чтобы они заранее получили майки-триколор. Отметим, что мероприятие финансируется исключительно за счет средств Фонда, однако те, кто желает внести свою лепту в проведение этого мероприятия, могут сделать пожертвования, воспользовавшись этой ссылкой.
Шествие традиционно пройдет 5 июля. Оно стартует на площади Свободы в 19.00, до которого состоится небольшой концерт. Потом участники в майках, окрашенных в цвета армянского флага, пройдут по центру города.  Шествие завершится праздничным концертом на площади Свободы. Как отметил Павел Саргсян, в марше 2014 года, согласно данным полиции, приняли участие около 10 тысяч человек из Еревана и других регионов страны, в том числе из Арцаха.
По мнению организаторов марша, прошлогодние шествия выполнили свою задачу: основная их идея в том, чтобы объединить молодых людей вокруг государственных символов и создать культуру правильного отношения к государственным символам Армении.