ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ամփոփել են հանդիպման արդյունքները
ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահներն ամփոփել են մայիսի 16-ին Վիեննայում տեղի ունեցած հանդիպման արդյունքները։ Ներկայացնում են նրանց տարածած հայտարարության ամբողջական տեքստը․
«ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը, ԱՄՆ Պետքարտուղար Ջոն Քերրին և Ֆրանսիայի եվրոպական հարցերով պետական քարտուղար Հարլեմ Դեզիրը, որոնք ներկայացնում էին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրները, այսօր հանդիպում են ունեցել Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի հետ՝ առաջ մղելու ԼՂ հակամարտության խաղաղ կարգավորումը։
Նրանք վերահաստատել են, որ հակամարտությունը չի կարող ունենալ ռազմական լուծում։ Համանախագահները շեշտել են 1994 և 1995թ․ հրադադարի համաձայնագրերը պահպանելու կարևորությունը։
Նախագահները վերահաստատել են իրենց հավատարմությունը հրադադարին և հակամարտության խաղաղ կարգավորմանը։ Հետագա բռնության ռիսկը նվազեցնելու նպատակով նրանք համաձայնել են հնարավորինս կարճ ժամանակում ավարտին հասցնել ԵԱՀԿ հետաքննության մեխանիզմը։ Նախագահները նաև համաձայնել են ԵԱՀԿ գործող նախագահի հատուկ ներակայացուցչի գործող գրասենյակի ընդլայնմանը։ Վերջապես, նրանք համաձայնել են շարունակել ԿԽՄԿ հովանու ներքո իրականացնել անհետ կորած անձանց մասին տեղեկատվության փոխանակում, ինչին նախագահները հավատարմություն էին հայտնել 2014թ․ հոկտեմբերին Փարիզի գագաթաժողովի ժամանակ։
Նախագահները համաձայնություն են տվել անցկացնել բանակցությունների հաջորդ փուլը հունիս ամսին փոխադարձաբար ընդունելի վայրում՝ նպատակ հետապնդելով շարունակել բանակցությունները համապարփակ կարգավորման շուրջ»։

Joint Statement of the OSCE MG Co-Chairing Countries' Foreign Ministers: Sargsyan-Aliyev Agreed on a Next Round of Talks
uawire.org
The Minister of Foreign Affairs of the Russian Federation Sergey Lavrov, Secretary of State of the United States of America John Kerry, and State Secretary for European Affairs of France Harlem Desir, representing the co-chair countries of the OSCE Minsk Group, met today with President of Armenia Serzh Sargsyan and President of Azerbaijan Ilham Aliyev to advance a peaceful resolution of the Nagorno-Karabakh conflict, the joint statement of the OSCE MG co-chairing countries' foreign ministers reads,
They reiterated that there can be no military solution to the conflict. The Co-Chairs insisted on the importance of respecting the 1994 and 1995 ceasefire agreements.
The Presidents reiterated their commitment to the ceasefire and the peaceful settlement of the conflict. To reduce the risk of further violence, they agreed to finalize in the shortest possible time an OSCE investigative mechanism. The Presidents also agreed to the expansion of the existing Office of the Personal Representative of the OSCE Chairperson in Office. Finally, they agreed to continue the exchange of data on missing persons under the auspices of the International Committee of the Red Cross (ICRC) to which the Presidents committed during the Paris summit of October 2014.
The Presidents agreed on a next round of talks, to be held in June at a place to be mutually agreed, with an aim to resuming negotiations on a comprehensive settlement.