Բաքուն դեմ չէ Ղարաբաղի հարցով ԵԱՀԿ ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնմանը
Ադրբեջանը դեմ չէ Ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի լիազորությունների ընդլայնմանը։ Այդ մասին, ինչպես փոխանցում է РИА Новости-ն, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահի աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ, արտաքին կապերի բաժնի ղեկավար Նովրուզ Մամեդովը։
«Ադրբեջանը, դրանով պայմանավորված, պաշտոնական տեսակետ հայտնել է։ Մենք ասել ենք, որ դեմ չենք այդ առաջարկին»,-ասել է Մամեդովը։
Ավելի վաղ՝ մայիսի 18-ին, մեկնաբանելով ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի լիազորությունների ընդլայնման վերաբերյալ Մինսկի խմբի հայտարարությունը՝ Մամեդովը հայտարարել էր. «Անջեյ Կասպշիկի լիազորությունենրում էական փոփոխություններ չեն կարող լինել: Այնտեղ նշված է Մինսկի խմբի դիրքորոշումը, մենք այդ առիթով պարտավորություններ չենք ստանձնել»:

Baku Is Not Against the Expansion of the Powers of the Personal Representative of the OSCE Chairman
Commenting on the meeting held in Vienna on May 16 between Sargsyan and Aliyev , Novruz Mammadov, deputy head of Azerbaijani presidential administration, chief of the administration's foreign relations department noted that Azerbaijan's desire is to fairly settle the conflict based on the international law. Trend reports.
Referring to the expansion of the powers of the Personal Representative of the OSCE Chairman as agreed in the Vienna meeting, Mammadov said that Azerbaijan has expressed its official position on the issue.
"The main idea here was to strengthen the ceasefire regime. Armenia, just as in the beginning of April, has been constantly engaged in provocations. In this regard, several proposals were expressed, and one of them is an extension of the mandate of the OSCE Representative for monitoring. We said that that we do not object to this proposal," Mammadov said.