Ի՞նչ են ակնկալում «արևելյան գործընկերները» Բրյուսելից
Այսօր Բրյուսելում կայացել է Եվրոպական միության և «Արևելյան գործընկերության» երկրների (Հայաստան, Ադրբեջան, Բելառուս, Վրաստան, Մոլդովա և Ուկրաինա) արտգործնախարարների 7-րդ հանդիպումը:  Բրյուսելյան հանդիպման ժամանակ կողմերը քննարկել են հարևանության եվրոպական քաղաքականության վերանայման համատեքստում «Արևելյան գործընկերության» ընթացիկ վիճակին և հեռանկարներին առնչվող մի շարք հարցեր, ինչպես նաև 2017 թվականին կայանալիք «Արևելյան գործընկերության» գագաթաժողովի նախապատրաստությունը:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ԵՄ-ն հայտարարել է, որ մտադիր է գործընկերներից յուրաքանչյուրի հետ համագործակցության անհատական ծրագրեր մշակել՝ հիմնվելով յուրաքանչյուր երկրի կարիքների և հայտերի վրա:
Ինչպես իր ելույթի ժամանակ նշեց ՀՀ ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, Հայաստանն ակնկալում է բոլոր հնարավոր ոլորտներում և ուղղություններով զարգացնել ու խորացնել համապարփակ համագործակցությունը և՛ Արևելյան գործընկերության, և՛ Եվրոպական հարևանության քաղաքականության շրջանակներում` հիմնվելով վերջին տարիների ձեռքբերումների վրա և պատշաճ կերպով նկատի ունենալով այլ ինտեգրացիոն ձևաչափերում Հայաստանի հանձնառությունները: Հիշեցնենք, որ 2015 թվականի դեկտեմբերին ազդարարվեց Հայաստանի և Եվրոպական միության միջև նոր համապարփակ համաձայնագրի շուրջ բանակցությունների պաշտոնական մեկնարկը, ինչը նախատեսում է կողմերի միջև համագործակցության նոր իրավապայմանագրային հիմքի ստեղծում:
Էդվարդ Նալբանդյանն իր ելությում անդրադարձավ նաև Ղարաբաղյան հակամարտությունում վերջին զարգացումներին: Նալբանդյանը, մասնավորապես, եվրոպական դիվանագիտության ուշադրությունը հրավիրել է Վիեննայում Հայաստանի և Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումից ընդամենն օրեր անց ադրբեջանական պաշտոնյաների կողմից դրա արդյունքը կասկածի տակ դնող փորձերի վրա:
Իր հերթին Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովն, անդրադառնալով Ղարաբաղյան հակամարտությանը, նշել է գոյություն ունեցող ստատուս-քվոյի «անընդունելի» լինելու մասին և խոսել ապառազմականացման ու զորքերի դուրսբերման մասին:
Ինչ վերաբերում է ԵՄ հետ համագործակցությանը, ապա նշենք, որ Ադրբեջանն ավելի շատ կարևորություն է տալիս Բրյուսելի հետ տնտեսական, այլ ոչ թե քաղաքական համագործակցությանը: Մամեդյարովի խոսքով՝ Ադրբեջանը շարունակում է գործադրել բոլոր ջանքերը, որպեսզի ավելի մեծ ներդրում ունենա տարածաշրջանի տրանսպորտային տարանցիկ միջանցքների զարգացման հարցում: Միևնույն ժամանակ, նա ընդգծել է ԵՄ էներգաանվտանգության ոլորտում Ադրբեջանի հուսալի գործընկեր լինելու և «Հարավային գազային միջանցքի» կարևորության մասին:
Նշենք, որ Վրաստանի և Ուկրաինայի համար այս գագաթաժողովում առաջնայինը ԵՄ հետ վիզային ռեժիմի ազատականացման հարցն էր, որը կքննարկվի Եվրոպայի խորհրդի հուլիսյան նիստի ժամանակ: Ինչպես հանդիպման արդյունքում նշել է Ուկրաինայի ԱԳ նախարար Պավել Կլիմկինը, վիզային ռեժիմի չեղարկման մասին բանակցություններն ընթանում են պլանի համաձայն:  Վրաստանի արտգործնախարար Միխայիլ Ջանելիձեն հանդիպման արդյունքում հայտարարել է, որ 2016 թվականի հուլիսի 1-ից ամբողջությամբ ուժի մեջ կմտնի ԵՄ-ի հետ Վրաստանի ասոցացման մասին համաձայնագիրը:
Նշենք, որ ԵՄ կողմից հարևանության քաղաքականության վերանայումն ընդհանուր առմամբ խթանիչ ազդեցություն կունենա «Արևելյան գործընկերության» շրջանակներում ԵՄ հետ հետագա համագործակցության համար: Այսպես, Բելառուսը, որը կարելի է ասել արևելյան գործընկերներից ամենաթույլ դիրքերում էր, այժմ շահագրգռված է նոր ձևաչափով ԵՄ հետ համագործակցության մեջ:

What were the Expectations from Brussels?
On May 23 the 7th meeting of Foreign Ministers of the European Union and "Eastern Partnership" countries (Armenia, Azerbaijan, Belarus, Georgia, Moldova and Ukraine) was held in Brussels. The sides discussed the current situation of the Eastern Partnership in the context of European Neighborhood Policy review and the prospects of a number of issues related to the preparation of the 2017 summit of the "Eastern Partnership".
It should be recalled that the EU has announced earlier that it intends to cooperate with each of the partners based on the needs and requests of each country.
As Armenian Foreign Minister Edward Nalbandian said in his speech, Armenia expects to develop the comprehensive cooperation in all possible areas and directions in the framework of both the Eastern Partnership and the European Neighborhood Policy, based on recent achievements and taking into account Armenia's commitments in other integration formats. It should be recalled that December of 2015 marked the official start of negotiations on a new comprehensive agreement between Armenia and the European Union, which is the legal basis for the creation of new cooperation between the parties.
In his speech Edward Nalbandian also touched upon the latest developments in the Karabakh conflict. Nalbandian, in particular, drew the attention of European diplomacy to the fact that  only a few days after the meeting between the Presidents of Armenia and Azerbaijan in Vienna, the Azerbaijani officials attempted to doubt the results of the meeting.
In turn, Azerbaijani Foreign Minister Elmar Mammadyarov, commenting on the Karabakh conflict, said that the status quo is "unacceptable" and talked about demilitarization and withdrawal of troops.
As for cooperation with the EU, it should be mentioned that Azerbaijan puts more emphasis on economic rather than political cooperation with Brussels. According to Mammadyarov, Azerbaijan continues to exert all efforts in order to contribute more to the development of transport corridors in the region. At the same time, he emphasized the EU's energy sector and the importance of the "Southern Gas Corridor" and being a reliable partner.
Georgia's and Ukraine's priorities at this summit were the issues of liberalization of visa regime with the EU, which will be discussed at the July meeting of the European Council. As a result of the meeting, Ukrainian Foreign Minister Pavel Klimkin said that the negotiations are proceeding according to plan of the cancellation of visa regime. As a result of the meeting, his Georgian counterpart Mikheil Janelidze said that from July 1, 2016, the Association Agreement with the EU fully comes into force in Georgia.
It should be noted that a review of the European Neighborhood Policy will stimulate the overall framework of the "Eastern Partnership" for further cooperation with the EU. For example, Belarus, which has the ''weakest'' positions among the Eastern partners, is now interested in a new format of cooperation with the EU.