Գրոհայինների հոսքը Սիրիա և Իրաք հաջողվել է կրկնակի կրճատել. Սպիտակ տուն
Միջազգային հանրության համակարգված գործողությունները թույլ են տվել ավելի քան երկու անգամ նվազեցնել Իրաք և Սիրիա ուղևորվող օտարերկրացի գրոհայինների հոսքը։ Այս մասին հայտարարել է ահաբեկչության դեմ պայքարի հարցերով ԱՄՆ նախագահի օգնական Լիզա Մոնակոն, փոխանցում է ТАСС-ը։
Նրա խոսքով՝ անցած մեկ տարում օտարերկրացի գրոհայինների հոսքն էականորեն կրճատվել է՝ առնվազն 50 տոկոսով՝ համեմատած պիկային ցուցանիշի հետ, որը հավասար էր ամսական 2000-ի։ «Եվ մենք չենք թուլացնի նման ջանքերը»,- ընդգծել է ԱՄՆ-ի առաջնորդի խորհրդականը։
Մոնակոյի ներկայացրած տվյալներով՝ 2011 թվականից ի վեր Սիրիա է ժամանել մոտ 40 հազար գրոհային ավելի քան 120 պետություններից։ Նրանցից 6900-ն ունեցել են «արևմտյան անձնագրեր»։

Белый дом: поток боевиков в Сирию и Ирак удалось сократить вдвое
Скоординированные действия мирового сообщества позволили более чем в два раза уменьшить поток иностранных боевиков, направляющихся в Сирию и Ирак. Об этом сообщила помощник президента США по вопросам борьбы с терроризмом Лиза Монако, передает ТАСС.
По ее словам, "за минувший год поток иностранных боевиков, движущихся в Ирак и Сирию, существенно сократился - по меньшей мере на 50% по сравнению с пиковым показателем, который был равен 2 тыс. (человек) в месяц". "И мы не ослабляем такие усилия", - подчеркнула советник американского лидера.
В соответствии с изложенными Монако данными, за период с 2011 года в Сирию въехало "почти 40 тыс. боевиков из более чем 120 (других) государств". Из них 6,9 тыс. человек имели "западные паспорта", уточнила сотрудник Белого дома.