Պատերազմից տուժած Արցախի բնակավայրերի վերականգնումը ներառվել է «Հեռուստամարաթոն-2016»-ի ծրագրում
Այսօր ՀՀ կառավարության ընդունելությունների տանը տեղի է ունեցել «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի և տեղական մարմինների 25-րդ համատեղ նիստը, որը վարել է խորհրդի նախագահ, ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսյանը:
Մինչ օրակարգի հարցերի քննարկմանն անցնելը, նիստի մասնակիցները մեկ րոպե լռությամբ հարգել են կյանքից հեռացած հոգաբարձուների խորհրդի նախկին անդամ՝ Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս-Պատրիարք Ներսես Պետրոս ԺԹ-ի հիշատակըհաղորդում է President.am-ը:
Օրակարգի շրջանակներում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր տնօրեն Արա Վարդանյանը ներկայացրել է 2015թ. կատարված աշխատանքների վերաբերյալ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի գործադիր վարչության հաշվետվությունը, որի ավարտին նիստի մասնակիցները դիտել են հիմնադրամի 2015թ. գործունեության մասին տեսաֆիլմը: Խորհուրդն ընդունել է հաշվետվությունը՝ ի գիտություն ընդունելով վերստուգիչ հանձնաժողովի զեկույցը: Այն ներկայացրել են վերստուգիչ հանձնաժողովի անդամ Արա Ասլանը և «Գրանթ Թորնթոն» աուդիտորական կազմակերպության ներկայացուցիչ Էմիլ Վասիլյանը:
Օրակարգի հաջորդ հարցը՝ «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի «Մարաթոն-2016»-ի նպատակաուղղվածության մասին, զեկուցել է ԼՂՀ նախագահ Բակո Սահակյանը: ԼՂՀ Նախագահի զեկույցից հետո, տեղի է ունեցել մտքերի փոխանակում, որի ժամանակ հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամները և տեղական մարմինների ներկայացուցիչները ներկայացրել են իրենց կարծիքներն ու առաջարկությունները, որոնք կամփոփվեն գործադիր վարչության կողմից: Խորհուրդը միաձայն հաստատել է «Մարաթոն-2016»-ի նպատակաուղղվածության մասին զեկուցը:
Սահակյանն առաջարկել է «Հեռուստամարաթոն-2016»-ի ծրագրում ներառել Արցախի՝ ապրիլյան պատերազմից տուժած բնակավայրերի վերականգնումը: Առաջարկն ընդունվել է և ընդգրկվել 2016 թվականի հեռուստամարաթոնի ծրագրի մեջ:

Заседание Совета попечителей всеармянского фонда "Айастан"
Сегодня в доме приемов правительства РА состоялось 25-ое совместное заседание совета попечителей и местных органов Всеармянского фонда "Айастан", которое провел председатель совета, президент РА Серж Саргсян, сообщает пресс-служба главы армянского государства.
Прежде чем приступить к обсуждению вопросов повестки, участники заседания минутой молчания почтили память бывшего члена попечительского совета Патриарха-Католикоса Армянской Католической Церкви Дома Киликийского Нерсеса Петроса XIX.
В рамках повестки дня исполнительный директор Всеармянского фонда "Айастан" Ара Варданян представил отчет правления Всеармянского фонда "Айастан" о проделанной в 2015 году работе, после чего участники совещания просмотрели видеофильм о деятельности фонда в 2015 году. Совет принял отчет, приняв к сведению отчет контрольной комиссии. Его представили член контрольной комиссии Ара Аслан и представитель аудиторской компании "Грант Торнтон" Эмиль Василян.
По следующему вопросу повестки - подготовке к "Марафону-2016" Всеармянского фонда "Айаста", доложил президент НКР Бако Саакян. После доклада президента НКР состоялся обмен мнениями, во время которого члены совета попечителей фонда и представители местных органов представили свои мнения и предложения, которые будут обобщены исполнительным правлением фонда. Совет единогласно утвердил доклад о подготовке к проведению "Марафона-2016".