Թաիլանդի ռազմական իշխանությունները թույլ են տվել այլախոհներին արտերկիր մեկնել
Թաիլանդի ռազմական իշխանությունները չեղարկել են 2014 թվականի ռազմական հեղաշրջումից հետո «սև ցուցակում» ներառված մի խումբ այլախոհների՝ ակտիվիստների և ընդդիմադիր քաղաքական գործիչների արտերկիր մեկնելու արգելքը, գրում է РИА Новости-ն:
Արտերկիր մեկնելու թույլտվությունը վերաբերում է միայն այն այլախոհներին, որոնց նկատմամբ հրամանագրի հրապարակման ժամանակ դատաքննություն կամ քննություն չի անցկացվում: Դա մեխանիկորեն արգելքից ազատվածների թվից բացառում է երկրի նախկին վարչապետ Յինգլակ Չինավատին, որի կառավարությունը տապալվել է հեղաշրջմամբ, և նրա կառավարության նախարարների մեծ մասին, ինչպես նաև 2014-2016 թվականներին բողոքի ակցիաներ անցկացրած ակտիվիստներին:

Военные власти Таиланда разрешили диссидентам выезжать за границу
Военные власти Таиланда сняли запрет на выезд за границу с большой группы диссидентов – активистов и политиков оппозиционных партий, включенных в "черные списки" после военного переворота 2014 года, передает РИА Новости.
Разрешение на выезд касается только тех диссидентов, которые не находятся на момент выхода указа под судом и следствием. Это автоматически исключает из числа освобожденных от запрета на выезд бывшего премьер-министра Йинглак Чинават, правительство которой было свергнуто переворотом, и значительную часть министров ее кабинета, а также студенческих активистов, проводивших протестные акции в 2014 – 2016 годах.