Գերմանիան ու նրա ներգրավվածությունն Օսմանյան կայսրությունում Հայոց ցեղասպանությանը
Առաջին համաշխարհային պատերազմի ընթացքում կայսերական Գերմանիան եղել է Թուրքիայի դաշնակիցը: Կարելի է ասել, որ Թուրքիայի զինված ուժերի ստեղծումը եղել է  Գերմանիայի ղեկավարության ներքո: Եվ եթե թուրքական բանակի մասնակցությունը Հայոց ցեղասպանությանն անվիճելի է, ապա, իհարկե, կարելի է պնդել, որ Գերմանիան, թեև անուղղակիորեն, միևնույն է ներգրավված է եղել այդ գործընթացում:
Ի դեպ, այդ փաստը չեն ժխտում շատ գերմանացիներ ևս: Վերջերս, գերմանական հեռուստաալիքներից մեկով ցուցադրված տեսանյութը վերնագրված էր «Գերմանացիներն ու Հայոց ցեղասպանությունը», իսկ գերմանական «Tageszeitung» շաբաթաթերթի Թուրքիայի թղթակիցը՝ Յուրգեն Գոթշլիհն, ուղղակիորեն խոսում է Հայոց ցեղասպանության իրականացման գործում Գերմանիայի դերակատարման մասին: Ուսումնասիրելով թուրքական և գերմանական արխիվները՝ Գոթշլիհը եկել է այն եզրակացության, որ Գերմանիան «ուժեղ քաղաքական աջակցություն է ցուցաբերել Հայոց ցեղասպանության իրականացման գործում, որպեսզի հասնի իր ռազմական նպատակներին»: Մասնավորապես, ըստ Գոթշլիհի, օսմանյան զինված ուժերի աշխատակազմի ղեկավար, գերմանացի գեներալ Ֆրիդրիխ ֆոն Բրոնզարտ  Շելենդորֆը հանցագործության անմիջական մասնակիցն է եղել և ոչ թե պարզապես դիտորդ:
Այստեղ, կարծում եմ, ժամանակն է մի քանի խոսք ասել Գերմանիայի արխիվների մասին: Գերմանացիները հայտնի են իրենց բծախնդրությամբ բոլոր հարցերում, որոնց մասնակցություն են ունենում: Նրանք սիրում են ամենայն մանրամասնությամբ գրանցել ամեն ինչ: Մենք չգիտենք, թե որքանով են մեր պատմաբանները, ովքեր ուսումնասիրում են Ցեղասպանության հարցը, օգտվել գերմանական արխիվներից: Սակայն, ըստ երևույթին, նրանք կարող են գտնել այն ամենն, ինչ վաղուց արդեն «մաքրել» են թուրքական արխիվներում, ուր թուրքերը սիրով հրավիրում են մեզ:
Ի դեպ, գերմանական ճշտապահությունը «դաժան կատակ» խաղաց հենց իրենց հետ, երբ ընթանում էր հայտնի Նյուրնբերգյան դատավարությունը՝ ​​պատերազմի նացիստական հանցագործների դեմ: Նրանց քրեական ակտերի վկայությունների պակաս իհարկե չկար: Դատարանը բազմաթիվ գրավոր հրահանգներ և այլ փաստաթղթեր էր ստացել, որոնցում ամենայն մանրամասնությամբ նկարագրվում էին մարդկանց ոչնչացման մեխանիզմներն ու նրանց իրերի «վերամշակման» ուղիները:
Գերմանացիները ոչ միայն սիրում են մանրամասն փաստաթղթեր պատրաստել ցանկացած առիթով, այլև ամենայն պատշաճությամբ պահպանում են դրանք: Այս առումով գերմանական արխիվները տեղեկատվության եզակի և անհատակ աղբյուր են, որից կարելի է քաղել ու քաղել, այդ թվում՝ Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ տեղեկատվություն:

Германия и ее причастность к Геноциду армян в Османской империи
В годы первой мировой войны кайзеровская Германия была союзником Турции. Можно сказать, что становление вооруженных сил Турции проходило под руководством немецких военных. И если участие турецкой армии в Геноциде армян неоспоримо, то, естественно, можно утверждать, что Германия, пусть и косвенным путем, через своих руководящих турецкой армией военных, причастна к нему.
Кстати, этого не отрицают и многие немцы. Так, недавно на одном из немецких телеканалов был предоставлен видеоматериал на тему "Германцы и Геноцид армян", а корреспондент германского еженедельника "Tageszeitung" в Турции Юрген Готшлих прямо говорит о роли Германии в осуществлении Геноцида армян. Изучив турецкие и немецкие архивы, Готшлих пришел к выводу, что Германия "оказала активную политическую поддержку в осуществлении Геноцида армян, с целью реализовать свои военные задачи". В частности, по словам Готшлиха, начальник Генштаба османских вооруженных сил, немецкий генерал Фридрих Бронзарт фон Шелендорф являлся непосредственным участником преступления, а не просто наблюдателем.
Здесь, думается, время сказать пару слов о немецких архивах. Немцы, как известно, отличаются дотошностью во всех вопросах, в которых принимают участие. Они любят фиксировать до мельчайших подробностей все, в чем когда-либо принимали участие. Мы не знаем, насколько наши историки, изучающие вопросы Геноцида, да и не только, пользовались архивами Германии. Однако, думается, в них можно найти много из того, что уже давно "подчищено" в турецких архивах, куда турки так любезно нас приглашают.
Кстати, немецкая пунктуальность во многом сыграла "злую шутку" с ними. Когда готовился знаменитый Нюрнбергский процесс над нацистскими преступниками, то в доказательствах их преступных деяний не было никакого недостатка. Суду были предоставлены горы инструкций, директив, письменных указаний и других документов, в которых до мельчайших подробностей излагались механизмы уничтожения людей и способы "утилизации" их вещей.
Немцы не только любят сочинять подробные документы по любому поводу, но и бережно их хранят. В этом смысле немецкие архивы являются уникальным и бездонным кладезем информации, из которого можно черпать и черпать нужную, в том числе и по Геноциду армян, информацию.