Գերմանացիների 74%-ը ողջունել է Բունդեսթագի որոշումը
Գերմանացիների 74%-ը ողջունում է Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը: Այդ մասին վկայում են «ARD-Deutschlandtrend»-ի կողմից անցկացված հարցումների արդյունքները:
Գերմանական առաջատար Spiegel պարբերականի հրապարակած հարցման արդյունքների համաձայն, հարցվածների ճնշող մեծամասնությունն Էրդողանի ղեկավարած Թուրքիան հուսալի գործընկեր չի համարում, հայտնում է «Արցախպրեսս»-ը: Գերմանացիների 91 տոկոսը չի վստահում Էրդողանի կողմից ղեկավարվող Թուրքիային:
Հարցվածների միայն 18 տոկոսն է սխալ համարել խորհդարանի կողմից բանաձևի ընդունումը և 7 տոկոսն է կարծիք հայտնել, որ Թուրքիան վստահելի գործընկեր է:
Միևնույն ժամանակ` հարցվածների 89 տոկոսը պահանջել է, որ Թուրքիան նախևառաջ իրականացնի ԵՄ-ի կողմից առաջադրված պահանջները և հետո միայն պահանջի առանց վիզայի մուտքի ռեժիմ: Եվ միայն 7 տոկոսն է կարծիք հայտնել, որ պետք է ընդառաջ գնալ Թուրքիայի պահանջներին, որպեսզի ԵՄ-ի և Թուրքիայի միջև փախստականների հարցում ձեռքբերված համաձայնությունը չձախողվի:

Опрос в Германии: 91 процент не доверяет Турции как партнеру
Большинство немцев (74 процента) высказались в поддержку резолюции, принятой 2 июня Бундестагом Германии о Геноциде армян. Об этом свидетельствуют данные опроса, опубликованные медиакомпанией ARD в четверг, 2 июня. 18 процентов заявили, что считают принятие этой резолюции неверным шагом. При этом 57 процентов респондентов высказали мнение, что принятие этой резолюции может негативно сказаться на отношениях Германии с Турцией.
91 процент опрошенных считают, что Турции как партнеру нельзя доверять, надежным партнером эту страну назвали только 7 процентов респондентов.
Ранее в тот же день германский Бундестаг принял резолюцию, квалифицирующую как геноцид массовое уничтожение армян в Османской империи в 1915-16 годах. Депутаты практически единогласно одобрили совместный проект резолюции, представленный парламентскими фракциями блока ХДС/ХСС, СДПГ и "зеленых". "Против" проголосовал только один парламентарий, сообщил DW.