Մենք չենք կարող լռել. Թուրքիայի ԱԳՆ-ն՝ Բունդեսթագի բանաձևի վերաբերյալ
Անկարան անհետևանք չի թողնի Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձևի ընդունումը և կձեռնարկի համապատասխան քայլեր: Այս մասին հայտարարել է Թուրքիայի արտգործնախարար Մևլութ Չավուշօղլուն:
«Մենք քայլեր կձեռնարկենք գերմանական խորհրդարանի բանաձևի դեմ, մենք չենք կարող լռել»,-հայտարարել է Չավուշօղլուն՝ TRT հեռուստաալիքի եթերում:
Ըստ նրա՝ Անկարան ակնկալում է, որ Գերմանիայի կառավարությունն այս կապակցությամբ կարտահայտի իր պաշտոնական դիրքորոշումը, որը կտարբերվի Բունդեսթագի դիրքորոշումից:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 2-ին գերմանական Բունդեսթագը, ձայների բացարձակ մեծամասնությամբ, ընդունեց Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչող բանաձև:

Чавушоглу: ''Турция примет меры против резолюции немецкого парламента''
Анкара не оставит без последствий решение Бундестага Германии, признавшего Геноцид армян, заявил министр иностранных дел Турции Мевлют Чавушоглу в эфире телеканала TRT, передает РИА Новости.
"Мы примем меры против резолюции немецкого парламента, мы не можем молчать", - заявил Чавушоглу.
По словам Чавушоглу, Анкара ждет, что правительство Германии выскажет по этому поводу свою официальную позицию, которая не будет совпадать с позицией Бундестага.
Отметим, что ранее Меркель заявила о том, что "Наши ценности превыше всего. Если Турция считает себя цивилизованным государством, то она должна принять их и следовать западному вектору развития".