Մարոկկոյում արգելել են հասարակական վայրերում թերթ կարդալ
Մարոկկոյի իշխանություններն օրենք են ընդունել, որն արգելում է թերթ կարդալ հասարակական վայրերում, ինչպես նաև դրանք թողնել տվյալ վայրերում: Օրենսդիրները նման որոշում են կայացրել տեղական տպագիր ԶԼՄ-ների բողոքից հետո, որը կապված է թերթերի վաճառքի անկման և եկամտի կորստի հետ, գրում է newsru.com-ը:
Թերթերի խմբագիրների ֆեդերացիայի անդամները դիմել են իշխանություններին` հայտարարելով, որ մեդիաոլորտը յուրաքանչյուր տարի կորցնում է 150 մլն դոլար` չստացված եկամտի տեսքով:
Նրանց խոսքով, երբ մարդիկ թերթ են կարդում դրսում, հասարակական տրանսպորտում, սրճարանում և այլ վայրերում, ապա այդ նույն թերթը կարդում են նաև շուրջը գտնվող այլ մարդիկ, ովքեր հետագայում թերթ չեն գնում: Խմբագիրները հայտարարել են նաև, որ կորած կամ թողնված թերթերը մարդիկ վերցնում և կարդում են` գումար չվճարելով: Այդ ամենն էլ հանգեցնում է վաճառքների անկմանը:

В Марокко гражданам запретили читать газеты в общественных местах
Власти Марокко приняли закон, который запрещает читать газеты в публичных местах, а также оставлять их без присмотра. Такое решение законодатели приняли после жалоб местных печатных СМИ на снижение продаж газет и потерю прибыли, передает newsru.com.
Члены Марокканской федерации редакторов газет выступили с обращением к властям, в котором заявили, что медиаотрасль теряет 150 млн долларов каждый год в виде недополученных доходов.
По их словам, когда люди читают газеты на улицах, в общественном транспорте, кафе и других местах, к ним через плечо заглядывают другие граждане, которые тоже читают тексты. Потом такие читатели не покупают газету. Также редакторы заявили, что потерянные или оставленные без присмотра газеты люди подбирают и читают, не платя денег. Все это приводит к снижению продаж изданий.