Հայաստանից Կոնգո 1.5 մլն դոլարի զենք է արտահանվել
Թեև Հայաստանը չի հանդիսանում զենք արտադրող կամ վաճառող լուրջ կենտրոն, որոշ քանակի զենք ու զինամթերք ՀՀ-ից, այնուամենայնիվ, արտահանվում է, հայտնում է PanArmenian-ը:
Վերջին տարիների ամենախոշոր նմանատիպ գործարքը գրանցվել է 2014 թվականին, երբ Հայաստանից արտահանվել է Արտաքին տնտեսական գործունեության ապրանքային անվանակարգի (ԱՏԳ ԱԱ) 9301 ապրանքախմբի՝ մոտ 1.5 մլն դոլարի ապրանք:
Նշված ապրանքախմբի մեջ է մտնում զենքի ու մարտական տեխնիկայի մի քանի զինատեսակ՝ հրետանու բոլոր տեսակները, այդ թվում՝ զենիթային գնդացիրներ ու հրետանի, հակատանկային, թնդանոթներ, հաուբիցներ ու մորտիրներ, ինքնագնաց հրետանին, ավտոմատներն ու գնդացիրները, կարաբինները, մի շարք այլ զինատեսակներ: Նշենք, որ զենքի մասերն, արկերն ու փամփուշտներն անցնում են այլ՝ 9305 և 9306 ապրանքախմբերով:
Միակ երկիրը, որտեղ ՀՀ-ից զենք է արտահանվել, Կոնգոյի դեմոկրատական հանրապետությունն է: Ընդամենը արտահանվել է 1500 միավոր զինատեսակ՝ 1.468.000 դոլար մաքսային արժեքով, կամ միավորը՝ մոտ 1000 դոլար գնով: Դատելով այդ տվյալներից, պարզ է դառնում, որ խոսքն, այնուամենայնիվ, խոշոր տրամաչափի հրետանու կամ տանկերի մասին չէ. արտահանված զինատեսակները, հավանաբար,

Из Армении в Конго экспортировали оружие на сумму $1.5 млн
Несмотря на то, что Армения не является крупным экспортером вооружения, все же определенное количество оружие из страны экспортируется. Самая крупная подобная сделка последних лет была зафиксирована в 2014 году, когда из Армении было экспортировано вооружение на сумму $1.5 млн, в числе которого могли быть следующие виды оружия: все виды зенитных орудий и артиллерии, противотанковые пушки, гаубицы и мортиры, самоходная артиллерия, винтовки и пулеметы, карабины и пр, сообщает PanARMENIAN.Net.
Единственная страна, куда было вывезено оружие из Армении, - Демократическая Республика Конго. В общей сложности было экспортировано 1500 единиц оружия таможенной стоимостью в $1,468,000 или единица примерно за $1000. На основании этих данных становится ясно, что речь не может идти о крупнокалиберной артиллерии или танках: скорее всего, экспортированное оружие – пистолеты, пулеметы, винтовки и ручные противотанковые гранатометы.
PanARMENIAN.Net обратился в Комитет по государственным доходам РА за разъяснениями. В Комитете, однако, сказали, что данная информация классифицирована как секретная, и они не могут предоставить детали. Министерство обороны РА сообщило, что ведомство не занимается торговлей оружием и не уполномочено комментировать этот вопрос.