Ռուսաստանի հայ Կաթողիկե ժողովրդապետ. Հռոմի պապի այցը Հայաստան ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ նա կիսում է մեր ցավը (ԲԱՑԱՌԻԿ)
«Կարծում եմ, որ Հռոմի պապի այցի կարևորությունն առաջին հերթին կապված է նրա հետ, որ անցյալ տարի՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի ժամանակ Հռոմի պապը խոսեց Հայոց Ցեղասպանության մասին և, փաստորեն, պաշտոնապես ճանաչեց այն: Այս առումով նրա այցը Հայաստան ևս մեկ անգամ ընդգծում է, որ նա հայ ազգի կողքին է, կիսում է մեր ցավը», - այս մասին «Արմեդիա» ՏՎԳ հետ զրույցում ասել է Ռուսաստանի հայ Կաթողիկե ժողովրդապետ Հայր Սերգեյ վարդապետ Բաբաջանյանը:
«Մյուս կողմից այս այցը կարևոր ազդանշան է առ այն, որ Հռոմի պապն ընդունում է, որ հայերը, հայ ժողովուրդը առաջին քրիստոնյաներն են, որ մենք առաջինն ենք պետականորեն ընդունել քրիստոնեություն, ինչպես նաև այն, որ Հայաստանում, հայ ժողովրդի մոտ մեծ հավատ կա առ Աստված», - ասել է նա:
Անդրադառնալով Հռոմի պապի այցին Ադրբեջան՝ Հայր Սերգեյն այն անվանեց «լուրջ ազդակ՝ ուղղված Ադրբեջանին»՝ հույս հայտնելով, որ Հռոմի պապի այցից հետո Ադրբեջանում կսկսեն մտածել, հասկանալ և ինչ-որ բան գիտակցել: «Հույս ունեմ, որ Հռոմի պապի խաղաղության կոչերը, որ այլևս չլինի պատերազմ, որպեսզի մարդիկ չտառապեն, որպեսզի խաղաղ ճանապարհով լուծեն բոլոր հարցերը, կունենան իրենց ազդեցությունը», - հավելեց նա:

Leader of the Armenian Catholic Community: Pope's Visit to Armenia Once Again Emphasizes that He Shares Our Pain (EXCLUSIVE)
"I think that the importance of Pope’s visit to Armenia is first of all connected with the fact that last year, during the 100th anniversary of the Armenian Genocide, Pope Francis talked about the Armenian Genocide and in fact officially recognized it. In this regard his visit to Armenia once again emphasizes that he is with the Armenian nation, that he shares our pain," the leader of the Armenian Catholic community of Russia, Father Sergei Babajanyan said in a talk "Armedia" IAA.
"On the other hand this visit is a great signal that Pope Francis accepts that Armenians, Armenian nation are first Christians, that it was us that first adopted Christianity as a state religion, as well as that Armenia, Armenians have a great believe in God," he mentioned.
Referring to Pope’s upcoming visit to Azerbaijan, Father Sergei called this a "serious signal to Azerbaijan", expressing a hope that after his visit, Azerbaijan will start thinking, understanding and perceiving certain things. "I hope that Pope’s calls for peace – that there should not be war anymore, that people should not suffer, that everything should be solved in peaceful means, will have their effects," he added.