Հյուսիսային Իռլանդիան մտադիր է Բրիտանիայի կազմից դուրս գալու հանրաքվե անցկացնել
Հյուսիսային Իռլանդիայի խոշորագույն ազգայնական «Շինն Ֆեյն» կուսակցությունը  հայտարարել է, որ Մեծ Բրիտանիայի դուրս գալը ԵՄ կազմից հիմք կհանդիսանա Իռլանդիայի հետ վերամիավորվելու վերաբերյալ հանրաքվե անցկացնելու համար, հայտնում է Reuters-ը:
«Այդ արդյունքը կտրուկ փոխում է տեղի քաղաքական լանդշաֆտը», - նշել է կուսակցության ղեկավար Դեկլան Կիրնին: Նրա խոսքերով հանրաքվեի արդյունքները զրկում են բրիտանական կառավարության Հյուսիսային Իռլանդիայի շահերը ներկայացնելու իրավունքից, քանի որ վերջինիս բնակչությունը քվեարկել է ԵՄ կազմում մնալու օգտին:
Հիշեցնենք, նախօրեին ԵՄ կազմից դուրս գալու շուրջ հանրաքվեում հաղթել են ԵՄ կազմից դուրս գալու կողմնակիցները:

В Северной Ирландии анонсировали референдум об отделении от Великобритании
Крупнейшая националистическая партия Северной Ирландии "Шинн Фейн" заявила, что выход Великобритании из Евросоюза станет основанием для проведения референдума о воссоединении с Ирландией, сообщает lenta.ru со ссылкой на Reuters.
"Этот результат [референдума о членстве Великобритании в ЕС] резко меняет политический ландшафт здесь, на севере Ирландии, и мы активизируем усилия по референдуму об [общей с Ирландией] границе", - заявил председатель партии Деклан Кирни.
Политик выразил мнение, что результаты референдума лишают британское правительство права представлять интересы Северной Ирландии в условиях, когда ее жители высказались за членство в ЕС.
Сторонники выхода Великобритании из Евросоюза, по предварительным данным, одержали победу на референдуме, преодолев барьер в 16,7 миллиона голосов избирателей.