Հռոմի պապի կողմից հնչած մի շարք ուղերձներ Հայաստանի համար նոր հնարավորություններ կստեղծեն
Ավարտվեց Հռոմի Ֆրանցիսկոս I պապի այցը Հայաստան կամ, ինչպես ինքն էր իր ուղերձում նշել, ուխտագնացությունն առաջին քրիստոնյա երկիր: Հռոմի պապի այցի ընտրված կարգախոսից, տարբեր միջոցառումների ժամանակ նրա կողմից հնչած խոսքերից մինչև նրա լուռ աղոթքը Ծիծեռնակաբերդում և նրա կեցվածքն այս ողջ երեք օրերի ընթացքում, ցույց տվեցին ու խոսեցին շատ բաների մասին:
Նախ, Հռոմի պապի այցը Հայաստան ևս մեկ անգամ հիշեցրեց ողջ աշխարհին քրիստոնյա աշխարհում հայերի և Հայ Առաքելական Եղեղեցու յուրահատուկ դերի մասին: Պատահական չէր, որ նա իր պատգամների ժամանակ հիշեց սուրբ Ներսես Շնորհալի կաթողիկոսին, սուրբ Գրիգոր Նարեկացուն՝ անվանելով նրան «Խաղաղության Վարդապետ», այցելեց Խոր Վիրապ՝ մոմ վառելով Ս. Գրիգոր Լուսավորիչ մատուռում:
Երկրորդ, ևս մեկ անգամ ընդգծվեց, որ Հայաստանը հանդիսանում է քրիստոնեության հիմքի վրա կառուցված եվրոպական արժեհամակարգի կրողը, ինչով շատ հաճախ պայմանավորված հայ ժաղավուրդն առերեսվել է բազմաթիվ դժվարությունների, ինչը, միևնույն ժամանակ, նաև հայ ժողովրդի վերածնունդն է ապահովել:
Երրորդ, Հռոմի պապն իր բոլոր ուղերձներում խաղաղության կոչ արեց՝ մաղթելով, որ Արցախում տիրի խաղաղություն, իսկ հայ և թուրք հասարակությունների միջև ձեռք բերվի հաշտություն: Ակնհայտ է, որ նման ուղերձ Հռոմի պապի շուրթերից չէր հնչի մի երկրից, որտեղ թե´ իշխանությունների, թե´ հասարակության շրջանում տիրեր թշնամանկան մթնոլորտ՝ ադրբեջանցիների և թուրքերի նկատմամբ, աղավնիներ բաց չէին թողնվի դեպի հայ-թուրքական փակ սահման մի երկրից, որը չի գիտակցում խաղաղության արժեքն ու գինը:
Հռոմ մեկնելու ճանապարհին ինքնաթիռի մեջ տված իր մամուլի ասուլիսի ժամանակ հենց այս մասին փաստեց Հռոմի պապը: Նա հատուկ շեշտադրեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի խոսքում Հայոց ցեղասպանության համատեքստում հնչած այն միտքը, որ «ճանաչելով անցյալը, ներողամտությամբ ու մաքուր խղճով պետք է շարժվել դեպի իրական հաշտություն և համատեղ բարեկեցիկ ապագա»: Հռոմի պապի խոսքով մի ժողովուրդ, որն այդքան շատ է տառապել, պետք է մեծ քաջություն ունենա նման բան ասելու համար:
Չորրորդ, պետք է հիշել, որ Հռոմի պապը, բացի հոգևոր առաջնորդ լինելուց, նաև Վատիկան պետության ղեկավարն է: Այս առումով նրա այցը, որը բավականին դրական ու ջերմ մթնոլորտում ընթացավ, բնականաբար զարկ կտա ոչ միայն կաթոլիկ և առաքելական եկեղեցիների հարաբերությունների խորացմանը, այլ նաև նոր, առավել բարձր մակարդակի վրա կբարձրացնի Վատիկան պետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև համագործակցությունը:
Հաշվի առնելով Հռոմի պապի սիմվոլիկ նշանակությունը և նրա խոսքի արժևորումը կաթոլիկ երկրների կողմից, ինչպես նաև հենց Ֆրանցիսկոս պապի՝ որպես անհատի նկատմամբ մարդկության տածած յուրահատուկ վերաբերմունքն ու սերը՝ այս ուղերձները, միանշանակ, ընկալելի կդառնան շատ ու շատ երկրներում: Ինչ վերաբերում է Հռոմի պապի այցի ընթացքում ստեղծված և նրա ուղերձներից բխող հնարավորություններին, ապա դրանք շատ են և կարող են կրկնապատկվել մեր ճիշտ, թիրախավորված և հետևողական աշխատանքի շնորհիվ, որը պետք է սկսել օր առաջ՝ ստեղծված պահը բաց չթողնելու համար:

Pope Francis' Messages will Create New Opportunities for Armenia
Pope Francis’ visit to Armenia, or as he said in his message, his pilgrimage to the first Christian country ended. The chosen motto of his visit, his speeches in Armenia during different events, as well as his silent prayer in Tsitsernakaberd and in general his manner during these three days showed and spoke about lots of things.
First, Pope’s visit to Armenia once again reminded the whole world about the place of Armenians and the Armenian Apostolic Church in the Christian world. It was not by chance that during his speeches Pope remembered saintly Catholicos Nerses Shnorhali, Saint Gregory of Narek, defining him a "Doctor of Peace", visited Khor Virap, lighting a candle in St. Gregory the Illuminator Chapel.
Second, once again it was stressed that Armenia is the carrier of European values with Christian basis, due to which very often Armenia faced lots of difficulties, which, at the same time, has ensured the revival of the Armenian nation.
Third, in all his messages Pope called for peace, wishing there was peace in Artsakh and reconciliation between Armenian and Turkish societies. It is obvious that such a message would not be heard from Pope Francis if there was an atmosphere of enmity among the RA authorities and the society towards Turks and Azerbaijanis, doves would not be released towards the closed Armenian-Turkish border from a country that does not perceive the value and the price of peace.
On his way to Rome, during the press-conference in the plane, Pope put a special emphasis on this. He stressed the importance of the words of the RA President Serzh Sargsyan said in the context of the Armenian Genocide that "by recognizing the past and embracing forgiveness and a clean conscience, one should move towards genuine reconciliation and a shared prosperous future." According to Pope, a nation that has suffered so much, should have a courage to say such kind of thing.
Fourth, one should remember that Pope, besides being a religious leader, is also the head of the Vatican state. In this regard his visit, which passed in a quite positive and warm atmosphere, will surely not only boost the deepening of the relations of the Catholic and Apostolic churches, but will also raise to a new level the cooperation between Vatican and the Republic of Armenia.
Taking into consideration the symbolic meaning of Pope and the value of his words in Catholic countries, as well as the unique attitude and love of people towards Pope Francis, these messages, surely, will be perceived by many countries. As for the opportunities created during Pope’s visit and from his messages, then these are a lot and can be doubled due to our correct, targeted and consistent work, which we should start as soon as possible, not missing moment.