Վրացական բանակում պարտադիր զինծառայությունը վերացնելու որոշումը բարդ իրավիճակ է ստեղծել
Հունիսի 27-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին՝ իր պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփելու ժամանակ լրագրողների ներկայությամբ հրաման է ստորագրել բանակում պարտադիր ժամկետային զինծառայությունը (տևողությունը՝ 1 տարի) դադարեցնելու վերաբերյալ: Նախարարը պայմանագրային ծառայության անցում ենթադրող այս որոշումը ներկայացրել է որպես տրված խոստումի կատարում՝ ընդգծելով, որ «եթե հաջորդ նախարարին դուրս չգա, թող չեղարկի այն»:
Խնդիրն առավել հստակ պատկերացնելու համար նշենք, որ Թինաթին Խիդաշելիի որոշումը չի վերաբերում Վրաստանում պարտադիր ծառայությունը և հետևաբար նաև զորակոչն ընդհանրապես չեղարկելուն: Նախարարի որոշումը վերաբերում է միայն պարտադիր ծառայության Պաշտպանության նախարարության քվոտային (զորակոչիկների 25%-ին), սակայն չի տարածվում մնացած 75%-ի վրա, ովքեր զորակոչվում են Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության, Վրաստանի պատիժների իրականացման և իրավաբանական օգնության նախարարության, Պետանվտանգության ծառայության, ինչպես նաև Պետական անվտանգության հատուկ ծառայության կողմից:
Խիդաշելիի՝ առաջին հայացքից ոգևորություն առաջացնող որոշումը, սակայն, դարձել է ներքաղաքական  լուրջ տարաձայնությունների առարկա: Պարզվում է, որ պաշտպանության նախարարը ՊՆ-ում պարտադիր ժամկետային ծառայությունը չեղարկելու վերաբերյալ որոշումը չի համաձայնեցրել ոչ մեկի հետ, ինչն էլ հանգեցրել է քննադատության տարափի ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ առանձին ուժերի կողմից: Ազգային անվտանգության խորհուրդն արդեն հայտարարել է, որ իրենց գրավոր չեն տեղեկացրել և խնդրել է տրամադրել համապատասխան փաստաթուղթը՝ դրան ծանոթանալու նպատակով: Երկրի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին նշել է, որ, անկախ որոշման ճշմարտացիությունից, այն պետք է քննարկման դրվեր կառավարության նիստի ընթացքում և ոչ թե միանձնյա որոշում կայացվեր: Երկրի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին ևս հայտարարել է, որ նման որոշումը պետք է կայացվեր համաընդգրկուն քննարկումներից հետո:
Հաշվի առնելով Վրաստանում մեկնարկած նախընտրական արշավը՝ ինչպես և կարելի էր ակնկալել, «Հանրապետական կուսացկության» (որը կոալիցիայից դուրս է եկել և աշնանն առանձին կմասնակցի ընտրություններին) ներկայացուցիչ հանդիսացող Թինաթին Խիդաշելիի որոշումը տարբեր ուժերի կողմից սկսեց մեկնաբանվել նաև ընտրարշավի տրամաբանության համատեքստում: Վրաստանի խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Իրակլի Սեսիաշվիլին հայտարարել է, որ Խիդաշելիի որոշումը համաձայնեցված չի եղել ո՛չ նախագահի, ո՛չ վարչապետի, ո՛չ ԱԱԽ-ի, ո՛չ էլ խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովի հետ: Սեսիաշվիլիի կարծիքով բավական տարօրինակ է այն, որ Խիդաշելին նման հրաման է ստորագրել Պաշտպանության բանակը գարնանային զորակոչի շրջանակներում 1000 զորակոչիկով համալրելուց հետո: Ըստ նրա՝ Խիդաշելին կարող էր զորակոչից պարզապես հրաժարվել՝ աշնան զորակոչի շրջանակներում ՊՆ քվոտայի հայտ չներկայացնելով, ինչն էլ հիմք է տալիս ենթադրել, որ նման հրամանի ընդունումը ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքական PR: Համանման կարծիք է հայտնել նաև խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար Զվիադ Կվաչանտարաձեն. «Ինձ մոտ ստեղծվել է տպավորություն, որ պաշտպանության նախարարի հրամանի հրապարակումը տեղի է ունեցել բավական գրավիչ վերնագրերով, որոնք կարող են ստանալ վրաց երիտասարդների համակրանքը, թե, իբր, Վրաստանում վերացվում է պարտադիր ծառայությունը: Սակայն, ինչպես գիտեք, ամեն ինչ այդքան էլ այդպես չէ»:
Պաշտպանության նախարարի որոշումը քննադատության են ենթարկել նաև որոշ ընդդիմադիր ուժեր: «Դեմոկրատական շարժում» կուսակցության ղեկավար Նինո Բուրջանաձեն, մասնավորապես, հայտարարել է, որ նախարարի կողմից նման կարևորության որոշման միանձնյա ընդունման «նախադեպեր չկան ո՛չ  որևէ ժողովրդավարական, ո՛չ բռնապետական երկրում»: «Բոլորին հայտնի է, որ Հանրապետական կուսակցության համար խորթ չէ երկրի շահերը զոհելը՝ փոխարենը սեփական կուսակցության շահերն առաջ տանելը և քաղաքական դիվիդենտներ քաղելը»,- նշել է Բուրջանաձեն:
Փորձելով ամփոփել Խիդաշելիի որոշման հնարավոր ազդեցությունը՝ կարող ենք նշել, որ վրացական իշխանությունները, մասնավորապես՝ «Վրացական երազանք» իշխող կոալիցիան, հայտնվել են բավական բարդ իրավիճակում: Խորհրդարանական ընտրություններից երեք ամիս առաջ նման զգայուն խնդրի հետ կապված ցանկացած սխալ քայլ  կարող է թանկ արժենալ (չնայած արդեն կան խոսակցություններ Խիդաշելիի որոշումը կառավարության մակարդակով չեղարկելու մասին)՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Խիդաշելիի որոշումը հասարակության որոշ շրջանակների կողմից ընդունվեց բավական մեծ ոգևորությամբ: Ինչ վերաբերում է նման որոշման հնարավոր քաղաքական մոտիվներին, ապա, բնականաբար, դա բացառելը ևս սխալ կլինի: Անշուշտ, Խիդաշելին՝ որպես «Հանրապետական կուսակցության» կարկառուն ներկայացուցիչ, նման որոշմամբ որոշակի քաղաքական դիվիդենտներ բերեց նաև իր կուսակցությանը:

Грузия недовольна: отмена обязательного призыва в Грузии - единоличное решение министра
Министр обороны Грузии Тинатин Хидашели 27-го июня, обобщая годовщину своего нахождения на посту, в присутствии журналистов подписала приказ о прекращении срочной службы в армии, которая в Грузии длится один год. Решение, предполагающее переход на контрактную службу, министр представила как выполнение данных обещаний, подчеркнув при этом, что "если оно не понравится следующему министру, пусть он отменит приказ".
Для полноты картины отметим, что решение Тинатин Хидашели не относится к обязательной службе в Грузии, а следовательно, и к отмене призыва в целом. Решение министра касается только квот обязательной службы министерства обороны (составляет 25% от призыва) и не распространяется на остальные 75% призыва со стороны министерства внутренних дел Грузии, министерства исполнения наказаний и юридической помощи, службы госбезопасности, со стороны специальной службы национальной безопасности.
Решение Хидашели, вызвавшее на первый взгляд воодушевление, тем не менее стало предметом серьезных внутриполитических разногласий. Выяснилось, что решение об отмене обязательной срочной службы министр обороны не согласовала ни с кем, что и привело к потоку критики как со стороны властей, так и со стороны отдельных сил. Совет национальной безопасности (СНБ) уже заявил, что их письменно не извещали о приказе министра и попросил представить соответствующий документ для ознакомления с ним. Президент страны Георгий Маргвелашвили отметил, что независимо от справедливости решения, оно должно было быть поставлено на обсуждение во время заседания правительства, а не принято единолично. Премьер-министр страны Георгий Квирикашвили также заявил, что подобное решение должно было быть принято после всесторонних обсуждений.
Учитывая начавшийся в Грузии предвыборный период, как и можно было ожидать, решение Тинатин Хидашели, являющейся представителем "Республиканской партии" (которая вышла из коалиции и осенью будет участвовать в выборах отдельно) стало в контексте логики предвыборной кампании комментироваться также со стороны различных политических сил. Председатель комиссии по вопросам безопасности и обороны парламента Грузии Ираклий Сесиашвили заявил, что решение Хидашели не было согласовано ни с президентом, ни с премьером, ни с СНБ, ни с соответствующей комиссией парламента страны. По мнению Сесиашвили, довольно-таки странно то, что такой приказ Хидашели подписала после того, как в рамках весеннего призыва в Армию Обороны (АО) страны было призвано 1000 новобранцев. По его мнению, Хидашели могла просто отказаться от призыва, не представив в рамках осеннего призыва квоты для АО, что дает основание предположить, что принятие подобного приказа является ничем иным, кроме как политическим пиаром.
Подобное же мнение выразил руководитель парламентского большинства Звиад Квачантарадзе: "У меня создалось впечатление, что публикация приказа министра обороны имела место с достаточно привлекательными заголовками, симпатичными для грузинской молодежи - в смысле, что в Грузии вообще отменяется обязательная служба. Однако, как вы знаете, все не совсем так".
Решение министра обороны раскритиковали и некоторые оппозиционные силы. Руководитель партии "Демократическое движение" Нино Бурджанадзе, в частности, заявила, что прецедентов единоличного принятия министром столь важного решения нет "ни в какой-либо демократической, ни в тоталитарной стране". "Всем известно, что для Республиканской партии не чуждо жертвовать интересами страны для продвижения вперед интересов собственной партии и получения политических дивидендов", – отметила Бурджанадзе.
Пытаясь обобщить возможные последствия решения Хидашели, можем отметить, что грузинские власти, в частности, правящая коалиция "Грузинская мечта" очутилась в достаточно сложной ситуации. За три месяца до парламентских выборов любой неправильный шаг, связанный с подобной чувствительной проблемой, может дорого им обойтись - с учетом того обстоятельства, что решение Хидашели со стороны определенных кругов общества было принято с достаточно большим воодушевлением (есть слухи об отмене решения Хидашели на правительственном уровне).
Что касается возможных политических мотивов подобного решения, то, естественно, исключать их было бы неверно. Безусловно, Хидашели - как выдающийся представитель "Республиканской партии" - подобным решением принесла определенные дивиденды своей партии.