Վրացական բանակում պարտադիր զինծառայությունը վերացնելու որոշումը բարդ իրավիճակ է ստեղծել
Հունիսի 27-ին Վրաստանի պաշտպանության նախարար Թինաթին Խիդաշելին՝ իր պաշտոնավարման մեկ տարին ամփոփելու ժամանակ լրագրողների ներկայությամբ հրաման է ստորագրել բանակում պարտադիր ժամկետային զինծառայությունը (տևողությունը՝ 1 տարի) դադարեցնելու վերաբերյալ: Նախարարը պայմանագրային ծառայության անցում ենթադրող այս որոշումը ներկայացրել է որպես տրված խոստումի կատարում՝ ընդգծելով, որ «եթե հաջորդ նախարարին դուրս չգա, թող չեղարկի այն»:
Խնդիրն առավել հստակ պատկերացնելու համար նշենք, որ Թինաթին Խիդաշելիի որոշումը չի վերաբերում Վրաստանում պարտադիր ծառայությունը և հետևաբար նաև զորակոչն ընդհանրապես չեղարկելուն: Նախարարի որոշումը վերաբերում է միայն պարտադիր ծառայության Պաշտպանության նախարարության քվոտային (զորակոչիկների 25%-ին), սակայն չի տարածվում մնացած 75%-ի վրա, ովքեր զորակոչվում են Վրաստանի Ներքին գործերի նախարարության, Վրաստանի պատիժների իրականացման և իրավաբանական օգնության նախարարության, Պետանվտանգության ծառայության, ինչպես նաև Պետական անվտանգության հատուկ ծառայության կողմից:
Խիդաշելիի՝ առաջին հայացքից ոգևորություն առաջացնող որոշումը, սակայն, դարձել է ներքաղաքական  լուրջ տարաձայնությունների առարկա: Պարզվում է, որ պաշտպանության նախարարը ՊՆ-ում պարտադիր ժամկետային ծառայությունը չեղարկելու վերաբերյալ որոշումը չի համաձայնեցրել ոչ մեկի հետ, ինչն էլ հանգեցրել է քննադատության տարափի ինչպես իշխանությունների, այնպես էլ առանձին ուժերի կողմից: Ազգային անվտանգության խորհուրդն արդեն հայտարարել է, որ իրենց գրավոր չեն տեղեկացրել և խնդրել է տրամադրել համապատասխան փաստաթուղթը՝ դրան ծանոթանալու նպատակով: Երկրի նախագահ Գեորգի Մարգվելաշվիլին նշել է, որ, անկախ որոշման ճշմարտացիությունից, այն պետք է քննարկման դրվեր կառավարության նիստի ընթացքում և ոչ թե միանձնյա որոշում կայացվեր: Երկրի վարչապետ Գեորգի Կվիրիկաշվիլին ևս հայտարարել է, որ նման որոշումը պետք է կայացվեր համաընդգրկուն քննարկումներից հետո:
Հաշվի առնելով Վրաստանում մեկնարկած նախընտրական արշավը՝ ինչպես և կարելի էր ակնկալել, «Հանրապետական կուսացկության» (որը կոալիցիայից դուրս է եկել և աշնանն առանձին կմասնակցի ընտրություններին) ներկայացուցիչ հանդիսացող Թինաթին Խիդաշելիի որոշումը տարբեր ուժերի կողմից սկսեց մեկնաբանվել նաև ընտրարշավի տրամաբանության համատեքստում: Վրաստանի խորհրդարանի անվտանգության և պաշտպանության հարցերով հանձնաժողովի նախագահ Իրակլի Սեսիաշվիլին հայտարարել է, որ Խիդաշելիի որոշումը համաձայնեցված չի եղել ո՛չ նախագահի, ո՛չ վարչապետի, ո՛չ ԱԱԽ-ի, ո՛չ էլ խորհրդարանի համապատասխան հանձնաժողովի հետ: Սեսիաշվիլիի կարծիքով բավական տարօրինակ է այն, որ Խիդաշելին նման հրաման է ստորագրել Պաշտպանության բանակը գարնանային զորակոչի շրջանակներում 1000 զորակոչիկով համալրելուց հետո: Ըստ նրա՝ Խիդաշելին կարող էր զորակոչից պարզապես հրաժարվել՝ աշնան զորակոչի շրջանակներում ՊՆ քվոտայի հայտ չներկայացնելով, ինչն էլ հիմք է տալիս ենթադրել, որ նման հրամանի ընդունումը ոչ այլ ինչ է, քան քաղաքական PR: Համանման կարծիք է հայտնել նաև խորհրդարանական մեծամասնության ղեկավար Զվիադ Կվաչանտարաձեն. «Ինձ մոտ ստեղծվել է տպավորություն, որ պաշտպանության նախարարի հրամանի հրապարակումը տեղի է ունեցել բավական գրավիչ վերնագրերով, որոնք կարող են ստանալ վրաց երիտասարդների համակրանքը, թե, իբր, Վրաստանում վերացվում է պարտադիր ծառայությունը: Սակայն, ինչպես գիտեք, ամեն ինչ այդքան էլ այդպես չէ»:
Պաշտպանության նախարարի որոշումը քննադատության են ենթարկել նաև որոշ ընդդիմադիր ուժեր: «Դեմոկրատական շարժում» կուսակցության ղեկավար Նինո Բուրջանաձեն, մասնավորապես, հայտարարել է, որ նախարարի կողմից նման կարևորության որոշման միանձնյա ընդունման «նախադեպեր չկան ո՛չ  որևէ ժողովրդավարական, ո՛չ բռնապետական երկրում»: «Բոլորին հայտնի է, որ Հանրապետական կուսակցության համար խորթ չէ երկրի շահերը զոհելը՝ փոխարենը սեփական կուսակցության շահերն առաջ տանելը և քաղաքական դիվիդենտներ քաղելը»,- նշել է Բուրջանաձեն:
Փորձելով ամփոփել Խիդաշելիի որոշման հնարավոր ազդեցությունը՝ կարող ենք նշել, որ վրացական իշխանությունները, մասնավորապես՝ «Վրացական երազանք» իշխող կոալիցիան, հայտնվել են բավական բարդ իրավիճակում: Խորհրդարանական ընտրություններից երեք ամիս առաջ նման զգայուն խնդրի հետ կապված ցանկացած սխալ քայլ  կարող է թանկ արժենալ (չնայած արդեն կան խոսակցություններ Խիդաշելիի որոշումը կառավարության մակարդակով չեղարկելու մասին)՝ հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ Խիդաշելիի որոշումը հասարակության որոշ շրջանակների կողմից ընդունվեց բավական մեծ ոգևորությամբ: Ինչ վերաբերում է նման որոշման հնարավոր քաղաքական մոտիվներին, ապա, բնականաբար, դա բացառելը ևս սխալ կլինի: Անշուշտ, Խիդաշելին՝ որպես «Հանրապետական կուսակցության» կարկառուն ներկայացուցիչ, նման որոշմամբ որոշակի քաղաքական դիվիդենտներ բերեց նաև իր կուսակցությանը:

The Decision to Abolish Compulsory Military Service in the Georgian Army has Created a Difficult Situation
On June 27 the Minister of Defense of Georgia Tinatin Khidasheli, when summing up the 1 years of her being in that post, in the presence of journalists signed a decree to abolish compulsory service (military service in Georgia is 1 year) in the armed forces. The Minister has presented this decision as a manifestation of carrying out her promise, stressing that if any of Georgia’s future Defense Ministers decided to restore compulsory military service, it would be up to them.
To fully understand the problem, it should be mentioned that Tinatin Khidasheli’s decision does not refer to cancelling the compulsory military service and consequently to the abolition of army recruitment. Minister’s decision refers to the quota of the Ministry of Defense (25% of the recruits), but this does not apply to the remaining 75%, which are recruited by Georgian Interior Ministry, Ministry of Corrections and Legal Assistance of Georgia, State Security Service, as well as by Special State Security Service.
Khidasheli’s decision, that from the first sight should have raised excitement, however, has become a subject for serious disagreements. It turns out that that the Minister has not agreed her decision to abolish compulsory military service with anyone from the Ministry, which has caused serious criticism both by the authorities and other political forces.
The National Security Council has already declared that they have not been informed about this in a written form and that they have asked for the document to get acquainted with it. The President of the country Georgi Margvelashvili has mentioned that irrespective of the truthfulness of the decision, it should have been put for discussion of the government and there should not be a sole decision. The Prime Minister of Georgia Georgi Kvirikashvili has also declared that this decision should have been made after discussions.
Taking into consideration the election campaign in Georgia that has already started, as it could be expected, the decision of the representative of the Republican party (this party has come out from the coalition and in autumn will participate in the elections separately) Tinatin Khidasheli started to be interpreted by different forces also in the context of logic of the campaign.
Chairman of the Georgian Parliamentary Committee on Defense and Security Irakli Sesiashvili announced that Khidasheli’s decision was not agreed with the President, the Prime Minister, National Security Council or the relevant committee of the Parliament. According to Sesiashvili, it is quite strange that such an order was signed by Khidasheli after the spring recruitment, when 1,000 boys were recruited. According to him, Khidasheli could have simply refused to give the quota of Defense Ministry during the spring recruitment and this gives grounds to assume that the adoption of such an order is nothing more than a political PR.
A similar opinion was expressed by the head of the parliamentary majority Zviad Kvachantiradze. "I have an impression that the publication of the order of the Minister of Defense was done with quite attractive titles, so as it is appreciated by the Georgian young people, as if Georgia abolished the compulsory service. But, as you know, everything is not so."
The decision of the Defense Minister was also criticized by some opposition forces. The head of the "Democratic Movement" Nino Burjanadze, in particular said that there are no precedents of sole decisions by a Minister “either in democratic or totalitarian countries."
Trying to summarize the potential impact of Khidasheli’s decision, we can say that the Georgian authorities, in particular, the "Georgian Dream" coalition, appeared in a difficult situation. Any wrong step connected with such a sensitive issue three months before parliamentary elections can be expensive (although there are rumors of cancelling Khidasheli's decision at the government level), taking into account the fact that the decision was adopted with great enthusiasm by some circles of society.
As for the possible political motives for such a decision, then, naturally, it would also be wrong to exclude that option. Indeed, Khidasheli, as an outstanding representative of the Republican party, with such a decision also brought some political dividends to her party.