WikiLeaks-ը հրապարակել է Թուրքիայի իշխող կուսակցության շուրջ 300 հազար նամակ
WikiLeaks-ը հրապարակել է Թուրքիայի իշխող «Արդարության և զարգացման» կուսակցության էլեկտրոնային նամակների առաջին խմբաքանակը: Հրապարակվել է մոտ 290.000 նամակ: Այս մասին հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին:
«Էլեկտրոնային նամակները վերցված են ԱԶԿ գլխավոր` akparti.org.tr դոմենից: Վերջին հաղորդագրությունը թվագրված է 2016թ. հուլիսի 6-ով, ամենահինը` 2010 թվականով: Դոմենի հետ կապված էլեկտրոնային նամակները հիմնականում վերաբերում են համաշխարհային հարցերին»,-ասվում է պորտալում:
Նամակների հրապարակումը տեղի է ունենում զանգվածային ձերբակալությունների ֆոնին, որոնք հաջորդեցին հուլիսի 16-ի չհաջողված պետական հեղաշրջման փորձին:

WikiLeaks said it had won a "24h cyberwar" to successfully publish a database containing 294,548 emails, along with thousands of attachments, from 762 mailboxes it claims belong to Turkish president Recep Tayyip Erdogan's ruling Justice and Development (AKP) party, CNBC reports.
The emails came from AKP's primary domain, "akparti.org.tr", with the most recent emails sent July 6, 2016 and dating as far back as 2010, the leaks website said.
"It should be noted that emails associated with the domain are mostly used for dealing with the world, as opposed to the most sensitive internal matters" WikiLeaks said on its website. It added that the material was obtained a week before Turkey's attempted coup and that its scheduled publication was brought forward in response to "the government's post-coup purges."