Զախարովա. Իրավիճակը Թուրքիայում, ՀՀ-ում և Ադրբեջանում ոչ մի ընդհանուր հիմք չունեն
Իրավիճակները Թուրքիայում, ՀՀ-ում և Ադրբեջանում ոչ մի ընդհանուր հիմք չունեն: Այդ մասին հուլիսի 21-ին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան:
«Մենք մեկնաբանել ենք իրավիճակը հիշատակված երկներից յուրաքանչյուրում, երբ դա անհրաժեշտ է եղել»,-ասել է Զախարովան`պատասխանելով ադրբեջանցի լրագրողի հարցին Թուրքիայում և Հայաստանում ստեղծված իրավիճակի ազդեցության մասին ղարաբաղյան կարգավորման վրա, հայտնում է ԱՌԿԱ-ն:
Միևնույն ժամանակ, ըստ Զախարովայի, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացն անմիջական կապ ունի այն ամենի հետ, ինչ կատարվում է Հայաստանում և Ադրբեջանում: «Մենք առաջնորդվում ենք այն մտայնությամբ, որ ջանքերը, որոնք այժմ ձեռնարկվում են ղարաբաղյան կարգավորման ուղղությամբ, այդ թվում՝ ՌԴ կողմից, մի գործընթաց է, որը շատ ինտենսիվ սկսվեց և չի կորցնի իր դինամիկան: Հուսով ենք, որ այն իրոք կծառայի առաջխաղացմանը»,-ասսել է Զախարովան:
Ըստ նրա, ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումև և այն խթանը, որ տրվեց, այդ թվում Մոսկվայի, ՌԴ բարձրագույն ղեկավարության մասնակցությամբ, չպետք է դադարի»:
Մարիա Զախարովան դատապարտել է ՊՊԾ շենքի գրավումը Երևանում: «Մենք վճռականորեն դատապարտում ենք ՊՊԾ շենքի գրավումը Երևանում, որի հետևանքով զոհվել է ՀՀ իրավապահ մարմինների աշխատակիցը, գնահատում ենք դա որպես քրեական դրսևորում, որն անմիջական սպառնալիք է ՀՀ քաղաքացիների կյանքին և անվտանգությանը»,-ասել է նա:

Захарова: ситуации в Турции, Армении и Азербайджане не имеют никакой общей основы
Официальный представитель МИД РФ Мария Захарова заявила, что ситуации в Турции, Армении и Азербайджане не имеют никакой общей основы.
"Во-первых, мне не очень понятно, почему Вы все сгрузили в одну "корзину": ситуацию в Турции, Армении, Азербайджане. По-моему, они не имеют никакой общей основы. Мы конкретно комментировали ситуацию по отдельности в каждой из упомянутых Вами стран, когда это было необходимо. Это первый момент".
Комментируя намерение Турции активно подключиться к решению карабахского вопроса, Захарова отметила, что "любое конструктивное содействие можно рассматривать именно с точки зрения конструктивного взаимодействия", передает пресс-служба МИД РФ.
"Если государству или его официальным представителям  есть что добавить в "позитив", то, мне кажется, здесь не может быть каких-то проблем. Но это исключительно в случае, когда речь идет о конструктивном вкладе".
Что касается ситуации в каждой из стран, которые могут повлиять на НКУ, то, безусловно, развитие ситуации в Армении и Азербайджане неразрывно связано с тем, что происходит в этих странах. Это очевиднейшая вещь. НКУ непосредственно связано с этими странами, с тем, что там происходит. Мы исходим из того, что усилия, которые сейчас предпринимаются, в том числе Российской Федерацией, на направлении нагорно-карабахского урегулирования, тот процесс, который начался очень интенсивно, не будет терять своей динамики. Мы надеемся, что он послужит продвижению впервед.
Ситуации в каждой стране, безусловно, развиваются. Мы исходим из того, что процесс НКУ и тот импульс, который был дан, в том числе при участии российской стороны, высшего руководства России, не должен останавливаться".