Հուլիսի 22-ի լույս 23-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանին հրադադարի պահպանման ռեժիմը հակառակորդի կողմից խախտվել է  18 անգամ, որի ընթացքում, տարբեր տրամաչափի հրաձգային զինատեսակներից, հայ դիրքապահների ուղղությամբ արձակվել է ավելի քան 200 կրակոց, այդ թվում դիպուկահար հրացաններից 43 անգամ:
Հուլիսի 23-ին` ժամը 00:10-ի սահմաններում, հակառակորդի կողմից արձակված կրակոցներից ՊԲ հարավարևելյան ուղղությամբ տեղակայված զորամասերից մեկի պահպանության տեղամասում վիրավորում է ստացել պայմանագրային զինծառայող, 1991թ. ծնված Մհեր Վանիկի Զիլոյանը:
Վիրավորում ստացած զինծառայողն անմիջապես տեղափոխվել է զինվորական հոսպիտալ, նրա վիճակը գնահատվում է բավարար: Դեպքի մանրամասները պարզելու համար կատարվում է քննություն:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, ՊԲ առաջապահ զորամասերը տիրապետում են օպերատիվ-մարտավարական իրադրությանը և շարունակում իրականացնել մարտական դիրքերի հուսալի պահպանություն:

Вследствие стрельбы ВС Азербайджана ранен военнослужащий АО НКР
По оперативным данным, в ночь с 22 на 23 июля на карабахско-азербайджанской границе зарегистрировано 18 нарушений ВС Азербайджана режима прекращения огня, сообщает пресс-служба минобороны НКР.
Противник из стрелкового оружия различного калибра  произвел в направлении армянских позиций свыше 200 выстрелов, в том числе 43 выстрелов из снайперских винтовок.
23 июля, в районе 00.10, вследствие стрельбы ВС Азербайджана на боевой позиции одной из воинских частей, дислоцированной в юго-восточном направлении линии соприкосновения, ранение получил военнослужащий контрактной службы Мгер Ваникович Зилоян (1991 года рождения).
Раненый военнослужащий был немедленно доставлен в военный госпиталь, состояние его здоровья оценивается как удовлетворительное. Для выяснения подробностей инцидента ведется следствие.
Передовые подразделения Армии обороны контролируют оперативную обстановку и продолжают уверенно осуществлять защиту боевых позиций.