Հուլիսի 28-ի լույս 29-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ հակառակորդը, բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետից, հայկական դիրքերի վրա արձակելով 2 արկ:
Ընդհանուր առմամբ, նշված ժամանակահատվածում, ադրբեջանական զինուժը ղարաբաղյան առաջապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 600 կրակոց: Հակառակորդի կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում ղարաբաղյան զինուժը կորուստներ չի կրել:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, պաշտպանության բանակի առաջապահ ուժերը հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և հակաքայլերի դիմել խիստ անհրաժեշտության դեպքում: Շփման գծի ողջ երկայնքով հայկական ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել իրավիճակը:

По оперативным данным, в ночь с 28 на 29 июля на восточном направлении (Акна) карабахско-азербайджанской границы ВС Азербайджана, помимо стрелкового оружия различного калибра, нарушили режим прекращения огня также с применением 60-мм миномета (2 снаряда), сообщает пресс-служба минобороны НКР.
За указанный период противник произвел в направлении армянских позиций в общей сложности около 600 выстрелов. В результате действий ВС Азербайджана у Армии обороны НКР потерь нет.
Передовые подразделения Армии обороны в основном воздерживались от ответных действий, предпринимая контрмеры лишь в случае крайней необходимости. Армянские подразделения продолжают уверенно контролировать ситуацию вдоль всей карабахско-азербайджанской границы.