Հուլիսի 28-ի լույս 29-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական սահմանի արևելյան (Ակնա) ուղղությամբ հակառակորդը, բացի տարբեր տրամաչափի հրաձգային զենքերից, հրադադարի պահպանման ռեժիմը խախտել է նաև 60 միլիմետրանոց ականանետից, հայկական դիրքերի վրա արձակելով 2 արկ:
Ընդհանուր առմամբ, նշված ժամանակահատվածում, ադրբեջանական զինուժը ղարաբաղյան առաջապահ ստորաբաժանումների ուղղությամբ արձակել է շուրջ 600 կրակոց: Հակառակորդի կողմից ձեռնարկված գործողությունների արդյունքում ղարաբաղյան զինուժը կորուստներ չի կրել:
Ինչպես տեղեկացնում է ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունը, պաշտպանության բանակի առաջապահ ուժերը հիմնականում ձեռնպահ են մնացել պատասխան գործողություններից և հակաքայլերի դիմել խիստ անհրաժեշտության դեպքում: Շփման գծի ողջ երկայնքով հայկական ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել իրավիճակը:

Azerbaijan Fired from Various Caliber Weapons and 60mm Mortar
Overnight July 28-29 the Azerbaijani forces violated the ceasefire regime firing from various caliber weapons and 60mm mortar (2 shells) at the Armenian positions in the eastern direction (Akna) of  Karabakh-Azerbaijan borders, official page of NKR Defense Ministry reports.
Overall the Azerbaijani forces fired nearly 600 shots at the NKR Defense Army forces. The NKR Armed Forces suffered no causalities by the Azerbaijani operations.
The NKR Defense Army forces mainly refrained from making counter response and took counter measures only in case of strict necessity.