Ադրբեջան. Սահմանադրական փոփոխություններով դեպի բռնապետություն
Սեպտեմբերի 26-ին Ադրբեջանի քաղաքացիները հանրաքվեի ժամանակ կպատասխանեն այն հարցին, թե կո՞ղմ են արդյոք սահմանադրության առաջարկվող փոփոխություններին, թե՞ ոչ: Հանրաքվեի արդյունքները կանխատեսելը դժվար չէ. Ադրբեջանում տիրող ռեժիմի պայմաններում առանց լուրջ խոչընդոտների փաստաթուղթը կստանա անհրաժեշտ «այո»-ն: Իսկ ինչու՞ այս գործընթացը մեկնարկեց հենց հիմա, ո՞րն է սահմանադրական փոփոխությունների իրական նպատակը և ի՞նչ կլինի Ադրբեջանի հետ սահմանադրական փոփոխություններից հետո: Սրանք հարցեր են, որ պատասխանի կարիք ունեն:
Սահմանադրական փոփոխությունների առաջարկը, որն արդեն ստացել է երկրի Սահմանադրական դատարանի հավանությունը, ներկայացրել է երկրի նախագահ Իլհամ Ալիևը: Փաստաթուղթը մի շարք փոփոխություններ է նախատեսում սահմանադրության տարբեր գլուխներում: Փոփոխությունների մեջ ամենահատկանշականը թերևս այն է, որ դրանցով էապես լայնանում են նախագահի լիազորությունները: Այսպես, սահմանադրական փոփոխությունների գործընթացի հաջողման արդյունքում Ադրբեջանում նախագահը նախկին 5 տարվա փոխարեն հնարավորություն կունենա պաշտոնավարել 7 տարի, կունենա նախագահական արտահերթ ընտրություններ նշանակելու իրավունք, կներդրվի առաջին փոխնախագահի և փոխնախագահների ինստիտուտ: Բացի այդ, նոր սահմանադրությամբ նվազեցվում են նախագահի և պատգամավորների թեկնածուների համար նախատեսված տարիքային շեմերը: Նախագահի պաշտոնի պարագայում այն 35-ից իջեցվում է 25-ի, իսկ պատգամավորների պարագայում՝ 25-ից 18-ի: Մի շարք փոփոխություններ են նախատեսվում նաև մարդու իրավունքներին վերաբերող գլուխներում:
Կասկածից վեր է, որ նման փոփոխություններով Իլհամ Ալիևը փորձում է սահմանադրական հիմքեր ապահովել իշխանությունը որդուն՝ Հեյդար Ալիև կրտսերին փոխանցելու համար: 2018-ին նախագահ Ալիևը կավարտի իր պաշտոնավարման 3-րդ շրջանը: Մեծ է հավանականությունը, և ըստ ամենայնի այդպես էլ կլինի, որ Ալիևը չորրորդ անգամ կդնի իր թեկնածությունը: Դրանից հետո՝ 2025-ին, ժառանգաբար փոխանցվող աթոռին նստելուն լիարժեք պատրաստ կլինի որդին՝ այնժամ արդեն 28-ամյա Հեյդար Ալիև կրտսերը:
Նման փոփոխությունները լրիվ տեղավորվում են ողջ իշխանությունը մեկ ընտանիքի ձեռքում կենտրոնացնելու Ալիևի քաղաքականության տրամաբանության շրջանակներում: Եվ, հաշվի առնելով այն հանգամանքը, որ եկող տարին՝ 2017-ը, Ադրբեջանում կլինի արդեն նոր ընտրություններին նախապատրաստվելու տարի, այս նախագծի կյանքի կոչման համար լավագույն ժամանակն, ըստ էության, մինչև այս տարվա ավարտն էր, ինչը և Ալիևը արեց:
Ինչպես արդեն նշվեց, սահմանադրական փոփոխությունների միջոցով Ալիևների կլանը փորձ է անում վերջնականապես ամրապնդվել իշխանության գլխին՝ ստեղծելով սահմանադրական բոլոր հիմքերը իշխանությունն անարգել հորից որդի փոխանցելու համար: Բացի այդ, դրա միջոցով Ադրբեջանի ժողովուրդը վերջնականապես կզրկվի սեփական երկրի կառավարմանը մասնակցելու գոնե դե-յուրե հնարավորությունից: Ողջ իշխանությունը կկենտրոնանա գործադիրի ձեռքում, իսկ որոշումների ընդունումն ու կառավարումը տեղի կունենան մի կետից: Գուցե դե-ֆակտո Ադրբեջանում վաղուց այս վիճակն էր, բայց սրանից հետո այն կդառնա նաև սահմանադրությամբ ամրագրված իրողություն:
Եվ, ի վերջո, ի՞նչ կլինի այս ամենից հետո: Ըստ էության, բովանդակությունը կմնա նույնը, կփոխվի միայն ձևը: Սահմանադրությունը կարտացոլի իշխանության ձգտումներն ու մոտեցումները: Այս ամենից դուրս է մնում ժողովուրդը, Ադրբեջանի քաղաքացին, ում համար էլ, ըստ էության, ոչինչ չի փոխվի, քանի որ վաղուց համակերպվել ու համակերպվում է Ալիևների կլանի հավերժ լինելու գաղափարին: Ադրբեջանի իշխանությունները հետևողականորեն կառուցում են միջնադարյան բռնապետություններին հատուկ մի պետություն, որտեղ ժողովուրդը չունի ձայնի իրավունք, որտեղ ժողովուրդն ընդամենը օբյեկտ է, ոչ ավելին:

Azerbaijan: Through Constitutional Amendments to Dictatorship
On September 26, Azerbaijani citizens will be asked in the referendum whether they support the proposed amendments to the Constitution or not. Results of the referendum are not difficult to predict, especially taking into consideration the mechanism of repression in Azerbaijan. In this situation there are several questions that should be answered. Why did this process start right now?What is the real purpose of the Constitutional amendments? What will happen in Azerbaijan after that?
The proposal for Constitutional amendments represented by the Azerbaijani President Ilham Aliyev, has already received the approval of the Constitutional Court. The document envisages a series of changes to different chapters of the Constitution. Those amendments are mainly called to expand presidential powers in Azerbaijan. The most obvious example is that the presidential term will be extanded from five to seven years, the president will be given the right to appoint the first vice president and vice presidents without anyone’s approval, to declare snap presidential elections etc. The new Constitution will also eliminate the minimum age limit for presidential and parliament candidates to 25 and 18 accordingly.
There is no doubt that through these amendments president Ilham Aliyev is making grounds to transfer the power to his son – Heydar Aliyev junior. In 2018 President Aliyev will complete his 3rd period term. There is a high probability that he will put his candidacy for the 4th term. After that, in 2025, his son - then 28-year-old Heydar Aliyev – will be completely ready to replace this father as the president.
Through these constitutional amendments Aliyev attempts to finally concentrate the power in the hands of one family, creating constitutional grounds of power transfer from father to son without any obstacles.
And finally, what will happen after this? In fact, the content will remain the same, only the form is going to be changed. Azerbaijani people will completely lose at least de jure opportunity to participate in the governance of their country. The new constitution is called to serve the power, not the people. Azerbaijani authorities have consistently built medieval dictatorships, where the people have no right, have no voice and are just an object, nothing more.