ՄԱԿ-ն առաջին անգամ խոստովանել է իր առնչությունը Հաիթիում բռնկած խոլերայի համաճարակին
ՄԱԿ-ն օգոստոսի 18-ին առաջին անգամ հրապարակավ խոստովանել է իր դեարակատարումը 2010 թվականին Հաիթիում խոլերայի համաճարակի բռնկման մեջ: Ինչպես լրագրողներին հայտարարել է ՄԱԿ-ի գլխավոր քարտուղարի պաշտոնական ներկայացուցչի տեղակալ Ֆարխան Խաքը, իր զեկույցում, որն օգոստոսի 8-ին ուղարկվել Է Պան Գի Մունին, նա հանգել է այն եզրակացության, որ խոլերայի համաճարակը «չէր սկսվի, եթե չլինեին ՄԱԿ-ի գործողությունները»: Ինչպես հայտարարել Է Ֆարխան Խաքը, ՄԱԿ-ի կողմից նոր քայլերի մասին «կհայտարարվի հետագա երկու ամսվա ընթացքում այն բանց հետո, երբ դրանք կվերլուծվեն ու կհամաձայնեցվեն Հաիթիի իշխանությունների հետ և կքննարկվեն կազմակերպության անդամ երկրների հետ»:
2010 թվականի հոկտեմբերից ի վեր Հաիթիում խոլերայից մահացել Է շուրջ ինը հազար մարդ, իսկ հիվանդացածների թիվը գերազանցել Է 700 հազարը: Տեղացի բնակիչների և համաճարակաբանների կարծիքով՝ հիվանդության տարածմանը հանգեցրել Է կեղտաջրերի նետումն Արտիբոնիտ գետ ՄԱԿ-ի նեպալցի խաղաղապահների ճամբարից:

ООН впервые признала свою причастность к эпидемии холеры на Гаити
ООН в четверг впервые публично признала, что сыграла роль в возникновении эпидемии холеры на Гаити в 2010 году. Об этом заявил журналистам заместитель официального представителя генерального секретаря ООН Фархан Хак, передает ТАСС.
В своем докладе, направленном Пан Ги Муну 8 августа, он пришел к выводу, что эпидемия холеры "не началась бы, если бы не действия ООН". Как заявил Фархан Хак, о новых шагах со стороны ООН "будет объявлено в течение следующих двух месяцев, после того как они будут проанализированы, согласованы с властями Гаити и обсуждены со странами - членами" организации.
С октября 2010 года от холеры в Гаити умерли около девяти тысяч человек, а число заболевших превысило 700 тысяч. По мнению местных жителей и эпидемиологов, к распространению заболевания привел сброс сточных вод в реку Артибонит из лагеря непальских миротворцев ООН, которые были присланы вскоре после разрушительного землетрясения, унесшего жизни более 220 тыс. человек.