ՄԱԿ-ում Սիրիայի կառավարությանն ու ԻՊ-ին մեղադրել են քիմիական հարձակումների մեջ
ՄԱԿ-ի առաքելությունն ու Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը Սիրիայի կառավարությանն և ԻՊ ահաբեկչական խմբավորմանը մեղադրել են քիմիական հարձակման երեք դեպքում, հայտնում է Reuters-ը։
Կազմակերպության փորձագետների տվյալներով՝ սիրիական ռազմաօդային ուժերի ուղղաթիռները քլորով բեռնարկղեր են նետել Թալմենես բնակավայրում 2014 թվականի ապրիլի 21-ին և Սարմին քաղաքում՝ 2015 թվականի մարտի 16-ին։
ՄԱԿ-ի և ՔԶԱԿ-ի ներկայացուցիչները հետաքննել են քիմիական զենքի կիրառման 9 դրվագ, որից 6-ում չեն կարողացել պարզել մեղավորներին։

В ООН обвинили правительство Сирии и ИГ в химатаках
Миссия ООН и Организации по запрещению химического оружия (ОЗХО) обвинили правительство Сирии и террористическую группировку "Исламское государство" в применении химических веществ по трем случаям химических атак, передает Коррепондент.
По данным экспертов организации, вертолеты сирийских ВВС сбросили контейнеры с хлором на населенный пункт Тальменес 21 апреля 2014 года и город Сармин в 16 марта 2015 года.
Представители ООН и ОЗХО расследовали девять эпизодов применения химоружия, в шести из которых не смогли установить виновных.