Հայաստան-Ճապոնիա. նոր խթան համագործակցության խորացման համար
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի նախագահ Սեիշիրո Էտոյի գլխավորած պատվիրակությանը, փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով պատվիրակության առաջին այցը Հայաստան՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Ճապոնիան առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Արևելյան Ասիայի երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններում, և մեր երկիրը ձգտում է համակողմանի ու փոխշահավետ գործակցություն զարգացնել բարեկամ Ճապոնիայի հետ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Սեիշիրո Էտոյի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանը՝ որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելով այդ ոլորտում հայ-ճապոնական համագործակցությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք հաճույքով են հիշել 2012թ. ՀՀ Նախագահի Ճապոնիա կատարած պաշտոնական այցը, որը, նրանց համոզմամբ, նոր հնարավորություններ բացեց երկկողմ համագործակցության հետագա ընդլայնման և խորացման համար:
Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի նախագահ Սեիշիրո Էտոն, կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերություններում, պատրաստակամություն է հայտնել անել ամեն հնարավորը ակտիվացնելու խորհրդարանականների միջև շփումներն ու նպաստելու հայ-ճապոնական միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև այդ ամենը ամուր հիմք դարձնելու երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման համար:
Կողմերը քննարկել են փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության զարգացման հնարավորություններն ու առկա ներուժը:

Армения-Япония: новый стимул для углубления сотрудничества
Президент Серж Саргсян принял сегодня председателя парламентской лиги дружбы Япония-Армения Сейширо Это и возглавляемую им делегацию.
Приветствуя первый визит делегации в Армению, президент Республики подчеркнул, что Япония занимает особое место в отношениях Армении со странами Восточной Азии, и наша страна стремится развивать всестороннее и взаимовыгодное взаимодействие с дружественной Японией. Серж Саргсян выразил надежду, что визит возглавляемой Сейширо Это делегации в Армению придаст новый стимул укреплению межпарламентских связей двух стран, подняв на новый качественный уровень армяно-японское сотрудничество в этой сфере.
На встрече собеседники с обоюдным удовлетворением вспомнили совершенный президентом РА в 2012 году официальный визит в Японию, который, по их убеждению, открыл новые возможности для дальнейшего расширения и углубления двухстороннего сотрудничества.
Председатель парламентской лиги дружбы Япония-Армения Сейширо Это, подчеркивая важную роль парламентской дипломатии в межгосударственных отношениях, выразил готовность делать все возможное для активизации контактов между парламентариями и для того, чтобы способствовать укреплению армяно-японских межпарламентских связей, также как для того, чтобы сделать все это прочной основой для развития двусторонних экономических связей.
Стороны обсудили возможности и существующий потенциал развития взаимодействия в различных взаимовыгодных отраслях, а также в рамках международных организаций.