Հայաստան-Ճապոնիա. նոր խթան համագործակցության խորացման համար
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի նախագահ Սեիշիրո Էտոյի գլխավորած պատվիրակությանը, փոխանցում է ՀՀ նախագահի մամուլի ծառայությունը:
Ողջունելով պատվիրակության առաջին այցը Հայաստան՝ Հանրապետության Նախագահն ընդգծել է, որ Ճապոնիան առանձնահատուկ տեղ է զբաղեցնում Արևելյան Ասիայի երկրների հետ Հայաստանի հարաբերություններում, և մեր երկիրը ձգտում է համակողմանի ու փոխշահավետ գործակցություն զարգացնել բարեկամ Ճապոնիայի հետ: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ Սեիշիրո Էտոյի գլխավորած պատվիրակության այցը Հայաստան նոր խթան կհաղորդի երկու երկրների միջխորհրդարանական կապերի սերտացմանը՝ որակապես նոր մակարդակի բարձրացնելով այդ ոլորտում հայ-ճապոնական համագործակցությունը:
Հանդիպմանը զրուցակիցները երկուստեք հաճույքով են հիշել 2012թ. ՀՀ Նախագահի Ճապոնիա կատարած պաշտոնական այցը, որը, նրանց համոզմամբ, նոր հնարավորություններ բացեց երկկողմ համագործակցության հետագա ընդլայնման և խորացման համար:
Ճապոնիա-Հայաստան խորհրդարանական բարեկամության լիգայի նախագահ Սեիշիրո Էտոն, կարևորելով խորհրդարանական դիվանագիտության դերը միջպետական հարաբերություններում, պատրաստակամություն է հայտնել անել ամեն հնարավորը ակտիվացնելու խորհրդարանականների միջև շփումներն ու նպաստելու հայ-ճապոնական միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը, ինչպես նաև այդ ամենը ամուր հիմք դարձնելու երկկողմ տնտեսական կապերի զարգացման համար:
Կողմերը քննարկել են փոխշահավետ տարբեր ոլորտներում, ինչպես նաև միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում փոխգործակցության զարգացման հնարավորություններն ու առկա ներուժը:

Armenia-Japan: New Impetus for the Development of Relations
The RA President Serzh Sargsyan received today delegation headed by the President of the Japan-Armenia Parliamentary Friendship League Seishiro Eto, the press service of the RA President informs.
Welcoming the first visit of the delegation to Armenia, the President of Armenia underscored that Japan holds a special role in Armenia’s relations with the countries of East Asia, and our country is striving to develop multifaceted and mutually beneficial cooperation with the friendly Japan. Serzh Sargsyan expressed hope that the visit of the delegation headed by Seishiro Eto will become a new impetus for the development of the interparliamentary relations between Armenia and Japan and will elevate the Armenian-Japanese cooperation in that area to a qualitatively new level.
At the meeting, the parties noted with satisfaction that the official visit of President Sargsyan conducted to Japan in 2012 which according to them opened new opportunities in the expansion and deepening of bilateral cooperation.
President of the Japan-Armenia Parliamentary Friendship League Seishiro Eto stressed the importance of parliamentary diplomacy in the interstate relations, expressed readiness to do his best to invigorate the ties between the members of the two Parliaments and promote the strengthening of the Armenian-Japanese interparliamentary relations and to translate them into a solid base for the development of the economic relations between the two countries.
The parties discussed opportunities and potential of developing mutually beneficial partnership in different areas and in the framework of international organizations.