Տեխնածին երկրաշարժ. Փհենյանը հզոր միջուկային փորձարկում է իրականացրել
Հյուսիսային Կորեան իրականացրել է հերթական միջուկային փորձարկումները, որոնց հետևանքով սեյսմոլոգները Կորեական թերակղզում գրանցել են երկրակեղևի ակտիվություն:
4.9-5.3 մագնիտուդ ուժգնությամբ ստորգետնյա ցնցումների էպիկենտրոնը ֆիքսվել է  միջուկային զենքի փորձարկման համար նախատեսված հյուսիսկորեական պոլիգոնի շրջանում: Սեյսմիկ ակտիվությունն այնքան ուժեղ է եղել, որ ցնցումները զգացել են նույնիսկ Հս. Կորեայի հետ սահմանամերձ ռուսական բնակավայրերի բնակիչները:
Հարավային Կորեայի և Ճապոնիայի իշխանությունները վստահ են, որ ստորգետնյա ցնցումները խոշոր միջուկային փորձարկման հետևանք են: Նշենք, որ Փհենյանը հաստատել է միջուկային փորձարկման անցկացումը: Հյուսիսային Կորեայի կենտրոնական հեռուստատեսությունը հատուկ թողարկման մեջ կրկին հաստատվել է միջուկային ծրագրի հետագա զարգացման երկրի կուրսը։

КНДР провела крупнейшие ядерные испытания
КНДР провела очередные ядерные испытания, сейсмологи зафиксировали активность земной коры на Корейском полуострове.
Эпицентр подземных толчков магнитудой от 4,8 до 5,3 был расположен в районе северокорейского полигона для испытания ядерного оружия. Сейсмическая активность была настолько сильной, что колебания ощутили даже жители приграничного с КНДР района российского Приморья, передает РИА Новости.
В Сеуле и Токио уверены, что толчки стали результатом ядерного испытания в КНДР. Информацию о новых испытаниях подтвердили в Пхеньяне. В специальном выпуске Центральное телевидение КНДР сообщило, что страна продолжит курс на дальнейшее развитие ядерной программы.В северокорейском институте ядерных разработок отметили, что специалисты смогли "оценили потенциал и мощность" заряда.
В Пхеньяне подчеркнули, что ядерные испытания не оказали никакого негативного эффекта на окружающую среду.